Prezidentė ignoravo antrąjį prokurorų prašymą liudyti slaptos VSD informacijos nutekinimo tyrime
Sabatauskas: nebuvo net suabejota, kad gali atsitikti tokia situacija, kad valstybės vadovas demonstruotų piliečiams teisinį nihilizmą

D. Grybauskaitė
D. Grybauskaitė
  © Lukas Pileckas
LNK
2014-01-09 18:44

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ignoruoja prokurorų prašymus padėti ištirti, kas ir kodėl iš prezidentūros nutekino slaptą Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymą.

Į antrąjį prokurorų prašymą liudyti prezidentė nė neatsakė, pranešė LNK „Žinios“.

Prezidentei atmetus pirmąjį ir nekreipiant dėmesio į antrąjį prokurorų prašymą duoti parodymus Seime rengiamasi ją pagal įstatymą įpareigoti bendradarbiauti su teisėsauga. Jei Seimas suskubs, įstatymas gali įsigalioti greitai, o tuomet prezidentė privalėtų parodymus duoti dar šiame tyrime.

„Šiuo metu prezidentas turi privilegiją neliudyti apie aplinkybes, kurios jam yra žinomos konkrečioje byloje. Kitaip sakant, pareiga kiekvieno Lietuvos piliečio padėti atskleisti nusikaltimą, prezidentui negalioja ir tai siejama su jo noru“, – sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Artūras Paulauskas.

„Ta nuostata, kad prezidento sutikimu apklausia jį ikiteisminio tyrimo teisėjas, tiesiog iš pagarbos prezidentui kaip valstybės vadovui ir iki šiol kiek prezidentų liudijo, nei vienas nepasinaudojo ta nuostata, leidžiančia nesutikti liudyti“, – sakė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas.

KOKIŲ KLAUSIMŲ VENGIA PREZIDENTĖ?

SOCIALDEMOKRATŲ GARBĖS PIRMININKAS SAKALAS: PREZIDENTEI ĮSTATYMAS – TAI YRA JOS PAČIOS KAPRIZAI

PROKURORAI SLAPTOS VSD PAŽYMOS NUTEKINIMO BYLOJE NORĖJO APKLAUSTI PREZIDENTĘ, TAČIAU ŠALIES VADOVĖ PAREIŠKĖ – JI PARODYMŲ NEDUOS

Prezidentūra prokurorų prašymą apklausti prezidentę vadina pertekliniu, esą šalies vadovė liudyti galėtų, kai bylą ims nagrinėti teismas, tačiau prezidentui liudyti teisme draudžia įstatymas. Vis dėlto prokurorai žada tyrimą užbaigti ir be prezidentės liudijimo.

„Tyrimas tikrai vyksta ir tikrai bus priimtas sprendimas, tik tais tai, kalbant apie tyrimo išsamumą, tai, be abejo, būtų išsamesnis. Mes manome, kad mums bet kokie parodymai neša didesnį aiškumą ir tyrimas galėtų būti išsamesnis, tačiau, kad galėtų kardinaliai keisti situaciją, būtų pakankamai anksti pasakyti“, – sakė Generalinės prokuratūros prokuroras Irmantas Mikelionis.

Prezidentei vengiant bendradarbiauti su prokurorais siūloma iš įstatymo išbraukti sakinį, kuris jai leidžia atsisakyti liudyti.

„Rašant (įstatymą – Alfa.lt) ta nuostata nebuvo net suabejota, kad gali atsitikti tokia situacija, kad valstybės vadovas demonstruotų piliečiams teisinį nihilizmą arba tokį rodytų pavyzdį, kad nepadėtų atskleisti nusikaltimą“, – kalbėjo J. Sabatauskas.

„Mano siūlymas būtų tai, kad visi Lietuvos piliečiai yra lygus prieš įstatymą ir prezidentas privalo liudyti byloje, jei jis žino svarbias bylos aplinkybes“, – sakė NSGK vadovas A. Paulauskas.

Įtarimai dėl slaptos VSD medžiagos nutekinimo pareikšti prezidentės patarėjai Daivai Ulbinaitei.

Be to, iš prezidentės komandos pasitraukė patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jonas Markevičius.