Prokurorai pradėjo tyrimą dėl įslaptintos URM informacijos paviešinimo portale Alfa.lt
Seimo narys Urbšys: tai spaudimas tiems žurnalistams, kurie išviešino faktus, susijusius su informacijos nutekinimu ir pradėtu ikiteisminiu tyrimu, kur įtarimai pareikšti prezidentės patarėjai

Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra
Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra
  © Dmitrijus Radlinskas
Alfa.lt | BNS
2014-01-09 16:23

Prieš savaitę iš Valstybės saugumo departamento medžiagą gavusi Generalinė prokuratūra ketvirtadienį pranešė nusprendusi pradėti ikiteisminį tyrimą dėl įslaptintos Užsienio reikalų ministerijos informacijos atskleidimo žiniasklaidoje.

„Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo tarnybos paslapties atskleidimo ir galimo piktnaudžiavimo“, – BNS ketvirtadienį sakė prokuratūros atstovė spaudai Rita Stundienė.

PREZIDENTĖS VYRIAUSIOJI PATARĖJA DEMASKAVO VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTĄ

SKANDALAS: LINKEVIČIUS TEIGIA, KAD INTERNETE PAVIEŠINTI GALBŪT LIETUVOS DIPLOMATŲ POKALBIŲ ĮRAŠAI – INFORMACINĖ PROVOKACIJA

SEIMO KOMITETO NARIAI BANDO GAUTI TYRIMO IŠVADAS DĖL AMBASADORIŲ POKALBIŲ 

Pagal Baudžiamąjį kodeksą, už piktnaudžiavimą gali būti baudžiama bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki penkerių metų. Už tarnybos paslapties atskleidimą gresia bauda, laisvės apribojimas arba areštas.

Ikiteisminį tyrimą atlikti ketvirtadienį pavesta atlikti Specialiųjų tyrimų tarnybos Vilniaus valdybai, o tyrimą organizuoja Generalinės prokuratūros baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorai.

Nusikaltimo požymių įžvelgęs Valstybės saugumo departamentas gruodžio 31 dieną prokuratūrai persiuntė Užsienio reikalų ministerijos atlikto patikrinimo medžiagą. Šis patikrinimas pradėtas, pernai spalį portalui Alfa.lt paskelbus, jog jis susipažinęs su įslaptintomis išvadomis apie ambasadorių pokalbių internete paviešinimą.

VSD teigia gruodžio 17 dieną gavusi URM raštą apie ministerijos komisijos sprendimą, jog portalo straipsnyje pateikta įslaptinta informacija yra atskleista neteisėtai.

„Valstybės saugumo departamentas manydamas, kad URM pateiktoje informacijoje ir išvadose galima įžvelgti nusikaltimo požymių, 2013 metų gruodžio 31 dieną patikrinimo medžiagą persiuntė Generalinei prokuratūrai“, – BNS informavo departamento atstovas spaudai Vytautas Makauskas.

Ministras Linas Linkevičius BNS trečiadienį sakė, kad ministerija savo tyrimą baigė pernai.

„Dar pernai buvo kreiptasi į Valstybės saugumo departamentą, kaip ir priklauso pagal Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymą. Atlikome ir savo tyrimą. Neturime jokios naujos informacijos. Toliau viskas vyko pagal kompetenciją institucijų, kurios ir šiuo metu tiria“, – sakė ministras.

Naujienų portalas Alfa.lt spalio mėnesį paskelbė, kad yra susipažinęs su įslaptintu generalinės inspekcijos tyrimu. Portalas rašė, kad generalinės inspekcijos, kuriai vadovauja buvęs aukštas VSD pareigūnas Virgilijus Petkevičius, išvadoje teigiama, jog diplomatų pokalbių paviešinimas yra „Rusijos žvalgybos aktyviosios priemonės“, susijusios su Lietuvos pirmininkavimu Europos Sąjungai ir ypač Rytų partnerystės viršūnių susitikimu Vilniuje.

L. Linkevičius trečiadienį gandais pavadino naujus žiniasklaidos pranešimus, jog VSD disponavo ambasadorių pokalbių telefonu originaliais įrašais, o apie tai prezidentės patarėja informavusi ministerijos diplomatą.

„Tai gandai, mes to nekomentuosime, tegul komentuoja tie, kurie skleidžia arba tiria“, – BNS sakė ministras.

Interneto svetainėje „YouTube“ vasarą buvo pasirodę slapta įrašyti Lietuvos diplomatų pokalbiai telefonu. URM tąkart pokalbių paviešinimą pavadino informacine provokacija. Po šio skandalo pareigų neteko ambasadorius Vengrijoje Renatas Juška ir ambasadorius Azerbaidžane Artūras Žurauskas.

Dėl pokalbių paviešinimo ikiteisminį tyrimą atlieka Lietuvos kriminalinės policijos biuras.

Seimo narys Urbšys: spaudimas tiems žurnalistams, kurie išviešino faktus, susijusius su informacijos nutekinimu ir pradėtu ikiteisminiu tyrimu

Seimo narys, buvęs Specialiųjų tarnybų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos vadovas Povilas Urbšys Alfa.lt teigė, kad yra dirbama neteisinga linkme.

„Vienareikšmiškai tyrimas yra ne kas kita, o spaudimas tiems žurnalistams, kurie išviešino faktus, susijusius su informacijos nutekinimu ir pradėtu ikiteisminiu tyrimu. Turiu omeny dėl informacijos nutekinimo, kur įtarimai pareikšti prezidentės (Dalios Grybauskaitės – Alfa.lt) patarėjai (Daivai – Alfa.lt) Ulbinaitei“, – sakė P. Urbšys.

Seimo nario teigimu, ilgą laiką buvo delsiama, o vėliau imta veikti priešinga valstybės interesų kryptimi.

„Jeigu mes prisimintume tą istoriją dėl telefoninių pokalbių pagarsinimo, susijusią su mūsų valstybės diplomatais. Pagarsinimas vyko praeitų metų vasarą <...> tada, kai spalio mėnesį vienas iš ambasadorių, kuris dėl tų pokalbių neteko darbo, kreipėsi į Generalinę prokuratūrą pradėti ikiteisminį tyrimą dėl informacijos nutekinimo, kurį galėjo inicijuoti Valstybės saugumo departamentas (VSD). Vietoje to, kad per tuos mėnesius Generalinė prokuratūra ir teisėsaugos institucijos būtų davusios aiškų teisinį įvertinimą, ar iš tikro mūsų valstybės struktūros inicijavo šitą informacijos nutekinimą, kurį Užsienio reikalų ministerija savo tyrime pripažino, kad tai gali būti Rusijos žvalgybos aktyvios priemonės. To atsakymo iki šiol visuomenė neturi, ar galėjo Lietuvos institucijos tuos dalykus daryti, ar pareigūnas, dirbantis institucijoje, inicijuoti veiksmus, palankius Rusijai, bet matome tai, kad kažkodėl tai norima susidoroti su žurnalistais, kurie informavo visuomenę apie išpuolį prieš Lietuvos ambasadorius, kuris vertinamas kaip svetimos valstybės, bet gali būti susijęs su asmenimis, kurie dirba mūsų Valstybės saugumo departamente. Kyla klausimas, kas pas mus yra prioritetai: ar yra prioritetas yra ištirti svetimos valstybės infiltruotus agentus į slaptąsias mūsų struktūras, ar susidoroti su žurnalistais, kurie nori tą dalyką atskleisti“, – Alfa.lt sakė P. Urbšys.

 

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.