Faktai ir mitai apie riebalų nusiurbimą

Kūno priežiūra
Kūno priežiūra
  © 123rf.com
GrozioBites.lt
2013-12-22 14:15

1. Liposakcija yra geriausias ir sveikiausias būdas atsikratyti nereikalingų kilogramų

Netiesa, geriausias ir sveikiausias būdas sulieknėti yra dieta ir fizinė veikla. Tačiau žmonės dažnai to nesupranta ir nori tapti gražūs be valios pastangų klaidingai manydami, kad užteks pagalbos iš šalies. Taip nebūna. Atsimenu vieną neseną įvykį: pacientas užsirašė riebalų nusiurbimo operacijai, o kai aš jį vėl pamačiau po dviejų mėnesių, nustebau – gerokai svorio buvo priaugęs! Žmogus pagalvojo: kam laikytis dietos, jeigu vis tiek riebalų perteklių nusiurbs? Na, ir prisivalgė.

Plastinės chirurgijos specialistai pataria viršsvorį turintiems pacientams prieš operaciją laikytis dietos, nes tada ir sveikimo periodas trumpesnis, ir rezultatai geresni. Riebalų nusiurbimo operacija antsvorio problemos tikrai neišspręs, operacija – būdas koreguoti kūno formas, bet ne svorį. Riebalų sluoksnį galima pašalinti tik iš tam tikrų vietų, kai įprastomis priemonėmis, dietomis ar masažais tų riebalų panaikinti neįmanoma. Efektyviausios operacijos, kai riebalai siurbiami nuo pasmakrės, pilvo, klubų, šlaunų, rankų.

2. Po kelerių metų riebalai ir vėl „sugrįžta“ į tas pačias vietas

Netiesa. Jeigu žmogus laikysis gydytojų nurodymų, kūno formos ilgą laiką išliks gražios, o operuotose vietose riebalai nesikaups. Tačiau nesilaikant mitybos režimo ir mažai judant riebalų sankaupų gali ir vėl atsirasti. Kai kurie žmonės turi genetinį polinkį kaupti riebalus, tad iš vienos vietos juos pašalinus, riebalų gali atsirasti kitur. Ilgalaikį rezultatą pasiekti galima, tačiau tai priklauso nuo paciento sąmoningumo. Ir, žinoma, nuo genetikos.

3. Riebalų nusiurbimo operacija – pati lengviausia ir paprasčiausia iš visų plastinės chirurgijos operacijų

Mitas! Kur kas paprasčiau lieknėti yra sportuojant! Liposakcija – rimta chirurginė operacija, kurios metu gali atsitikti visokių nenumatytų dalykų. Būna ir komplikacijų, juk kartu su riebalais pašaliname daug kraujo. Prieš operaciją būtina atlikti visus tyrimus, po operacijos – griežtai klausyti gydytojų nurodymų. Vienos operacijos metu aš stengiuosi nusiurbti 2-3 litrus riebalų, jei nusiurbiama daugiau, didėja komplikacijų grėsmė. Daugeliui gal neatrodo, kad operacija rimta, nes pjūvis būna nedidelis (tik 2-5 mm), žmogus jokio skausmo nejaučia, kadangi suleidžiame nuskausminamųjų ir kraujagysles sutraukiančių vaistų. Tačiau iš tiesų šios operacijos reikalauja didelio profesionalumo. Savo karjeros pradžioje ir aš maniau, kad jos paprastos, tačiau mane mokęs profesorius pasakė: „Tik nepradėk savo karjeros nuo riebalų nusiurbimo operacijos! Nemanyk, kad tai – paprasta!“ Pirmosios konsultacijos metu visada reikia įvertinti paciento būklę ir jeigu matai, kad problemą galima išspręsti kitais, paprastesniais būdais, reikėtų atsisakyti operacijos.

4. Vis populiaresnė nechirurginė liposakcija, kai riebalų sankaupos pašalinamos be jokio pjūvio – moderniais lazeriais, ultragarso aparatais arba elektros srove

Tai yra ne riebalų nusiurbimas, o riebalų destrukcija. Tik operacijos metu pasitelkiant vakuumą galima išsiurbti dideles riebalų sankaupas, o nechirurginiais būdais (taip pat ir intensyviu masažu) tik suardomos poodinio riebalų sluoksnio ląstelės, kurios vėliau limfos latakais po truputį pasišalina iš organizmo. Tačiau probleminėse vietose susikaupusių riebalų jokiais lazeriais neįmanoma suskaidyti, juos galima tik išsiurbti. Jeigu naujieji (nechirurginiai) būdai būtų tokie efektyvūs, kaniules gaminančios firmos jau būtų bankrutavusios. Tačiau šie liposakcijai reikalingi instrumentai vis dar gaminami, ir kur kas tobulesni. Kartą vienoje Skandinavijos klinikoje chirurgo paklausiau: „Kodėl jūs naudojate tik vieną liposakcijos būdą? Juk yra ir lazeriai, ir elektros aparatai...“ Man atsakė: „Jūsų minėti būdai gali sukelti odos uždegimą, mes tokių komplikacijų nenorime.“

Tačiau yra ir teigiamų dalykų. Juk šiuos aparatais ardant riebalus, kartu sustangrinama oda.

5. Pilvo srities liposakcija atliekama kartu su plastine operacija

Paprastai taip, nes kai iš pilvo srities išsiurbiami riebalai, atsiranda odos perteklius. Jeigu odos elastingumas sumažėjęs, odos „prijuostę“ tenka mažinti chirurginiu būdu. Taigi dažniausiai kartu su liposakcija atliekama ir pilvo plastika. Tik labai jaunų pacientų oda gali susitraukti pati.

6. Liposakcijos metu galima iš vienos vietos į kitą persodinti riebalus ir užpildyti jais problemines kūno vietas

Tiesa. Riebalų persodinimas atliekamas tada, kai reikia koreguoti kūno defektus po traumų ar sunkių operacijų (pavyzdžiui, po medicininių operacijų atkuriant krūtų formą.) Riebalais galima koreguoti lūpų formą, užpildyti dėl amžiaus atsiradusias veido daubas. Šių operacijų metu persodinus riebalus, kartu su jais prigyja ir kamieninės ląstelės. Riebalų nusiurbimas naudojamas ir gydymo tikslais – tai pats geriausias būdas gerybinėms lipomoms (nedidelėms poodinėms riebalų sankaupoms) naikinti.

7. Diabetu sergantiems žmonėms negalima darytis riebalų nusiurbimo operacijų

Netiesa. Sergantiesiems diabetu nepatartinos riebalų nusiurbimo operacijos dėl infekcijų pavojaus ir sunkesnio gijimo proceso, tačiau žinomi atvejai, kai diabetu sergantys žmonės po liposakcijos operacijų pasijuto geriau ir jiems teko vartoti mažiau insulino.

8. Liposakcijos operacijoms geriausias metų laikas – pavasaris

Netiesa. Tam geriausias laikas – žiema. Tačiau žmonės paprastai apsisprendžia tada, kai nušvinta saulutė ir reikia vilktis maudymosi kostiumėlį. Chirurgai, žinoma, figūrą gali padailinti bet kuriuo metų laiku, tačiau saulutei gražias kūno linijas parodyti galėsite geriausiu atveju po mėnesio. Po operacijos teks kentėti pooperacinį periodą ir dėvėti specialius apspaudžiančius drabužius (glaustines).

9. Riebalų nusiurbimo operacijos pasaulyje yra vienos populiariausių

Tiesa. Daugiausia tokių operacijų atliekama JAV – net 300 000 per metus. Antroje vietoje – Brazilija. Beje, šias operacijas darosi beveik vien tik moterys.