Nuosprendis vitaminams: tuščias pinigų švaistymas

Vitaminai
Vitaminai

Naujas tyrimas, išspausdintas Annals of Internal Medicine, apžvelgė svarbiausius 27 mokslinius eksperimentus, kuriuose buvo tiriama multivitaminų ir mineralų nauda organizmui. Mokslininkai siekė atsakyti, ar vitaminai ir mineralinės medžiagos, gaunamos iš papildų, padeda išvengti ar pagyti nuo chroniškų ligų, apsaugo nuo širdies ligų ir vėžinių susirgimų. Tyrimo rezultatai negailestingi: dauguma vitaminų ir papildų nepadeda išvengti ligų, prailginti gyvenimo, o teikiama nauda yra mažesnė už žalą, todėl žmones turėtų jų vengti“, - teigia amerikiečių mokslininkai.

„Jau ne vienerius metus geriausi pasaulio specialistai kalba apie potencialią vitaminų žalą, bet žmonės nenustoja jų pirkti“, - sako dr. Edgaras Milleris, vienas iš penkių tyrimo autorių. Pasak mokslininko, pati svarbiausia vitaminų nauda yra psichologinė – tikėjimas, kad vitaminai padeda, bet tokiu atveju, nauda nėra tokia didelė, kaip potenciali žala. Tyrimai rodo, kad beta karotino papildai, didelės vitaminų E, C ir A dozės yra susijusios su didesne rizika mirti ankstyva mirtimi.

„Esame įsitikinę, kad išsamus tyrimas turėtų pabaigti diskusijas – papildai su vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis neturi jokios naudos suaugusiems žmonėms, priešingai, jie gali būti pavojingi“, - teigiama tyrimo išvadose. Pastebima, kad žmonės naudoja vis daugiau vitaminų ir papildų. Daugiau nei pusė visų žmonių vartoja vitaminus, o papildų industrijos pelnas kiekvienais metais muša rekordus. Mokslininkas dr. E. Milleris pabrėžia, kad industrija stengiasi sudaryti iliuziją, kad žmonėms trūksta vitaminų.

„Jie užsako tyrimus, kuriuos akimirksniu paskelbia viso pasaulio žiniasklaida, jie skiria daugybę pinigų reklamai, daro įtaką gydytojams“, - teigia dr. E. Milleris. Pasak jo, naujausias tyrimas yra pats rimčiausias įrodymas, kad vitaminai tėra tuščias pinigų švaistymas. Duomenys buvo surinkti iš 450 tūkst. žmonių. Vitaminai nepadeda apsisaugoti nuo širdies ligų ar vėžio. Vitaminai A, C, E ir B, kuriuos 6 tūkst. savanorių vyrų vartojo 12 metų, nebuvo veiksmingesni už placebą.