Uspaskicho neliečiamybės klausimas grįžta į Seimą

Viktoras Uspaskich
Viktoras Uspaskich
  © Dmitrijus Radlinskas

Pradėjus diskusijas dėl V. Uspaskicho neliečiamybės, iškart užvirė sudėtingi ginčai dėl taikomų procedūrų. Kai kurie komisijos nariai tame įžvelgė norą sabotuoti neliečiamybės atėmimo V. Uspaskichui procesą.

„Dabar taip daroma, kad tą klausimą užvilkinti. <...> Svarbūs klausimai svarbesni už asmenines ambicijas. <...> Ne EPK detalizuoja turinį, tai daro generalinis prokuroras, komisija sprendžia, ar Seimas gali sudaryti komisiją. <...> Galime ilgai ir nuobodžiai gramzdinti šį klausimą“, – į ginčus dėl smulkmenų siūlė nesivelti Mišriai Seimo narių grupei priklausantys Povilas Urbšys.

Jis taip pat minėjo, kad sugrįžimas prie V. Uspaskicho neliečiamybės – esminė anksčiau iš EPK pasitraukusių narių sugrįžimo į komisijos darbą sąlyga.

Jam antrino liberalė Dalia Teišerskytė, kuri teigė, kad vakar su Loreta Graužiniene susitikę 5 opozicijai priklausantys EPK nariai girdėjo Seimo vadovės raginimą kuo greičiau išspręsti su V. Uspaskicho neliečiamybe susijusį klausimą.

Vis dėlto po ilgų ginčų komisijai vadovaujančiam konservatoriui Valentinui Stundžiui pavyko užtildyti įnirtingai kalbėjusį Mečislovą Zasčiurinską ir paskelbti balsavimą. 7 EPK nariams balsavus už (tarp jų ir koalicijai priklausantiems socialdemokratams), 5 prieš, o 1 susilaikius, komisija priėmė verdiktą leisti iš naujo Seime pradėti V. Uspaskicho neliečiamybės atėmimo procesą.

Generalinis prokuroras Darius Valys yra kreipęsis į Seimą su prašymu leisti baudžiamojon atsakomybėn patraukti Darbo partijos įkūrėją V. Uspaskichą dėl nepagarbos teismui. V. Uspaskichas teisėjus yra viešai išvadinęs nusikaltėliais.

Anksčiau Seimas yra panaikinęs V. Uspaskicho imunitetą vadinamojoje Darbo partijos byloje. Šios partijos steigėjas ir buvęs jos pirmininkas Vilniaus apygardos teismo yra pripažintas kaltu dėl sukčiavimo ir juodosios buhalterijos. Ši nutartis yra apskųsta aukštesnės instancijos teismui.

Pagal Lietuvos Konstituciją, Seimo narys negali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, suimtas ir kitaip suvaržyta jo laisvė be Seimo sutikimo.

Tam, kad būtų panaikinta parlamentaro teisinė neliečiamybė, už tai turi balsuoti ne mažiau kaip pusė, tai yra ne mažiau kaip 71 Seimo narys iš 141.

Alfa.lt primena, kad EPK veikla anksčiau netgi buvo paralyžiuota dėl to, jog narystę joje suspendavo jos pirmininkas, konservatorius Valentinas Stundys, Stasys Šedbaras, Vytautas Juozapaitis, liberalė Dalia Teišerskytė ir Povilas Urbšys. Tokį sprendimą EPK nariai priėmė po minėto komisijos verdikto siūlyti Seimui nesvarstyti Darbo partijos įkūrėjo V. Uspaskicho imuniteto panaikinimo klausimo.

Antradienį su Seimo pirmininke susitikę EPK nariai nutarė tęsti komisijos darbą, nes valdantieji nusprendė įsiklausyti į opozicijos atstovų priekaištus dėl komisijoje priimamų sprendimų procedūrų keitimo. Dėl to esą prasidės diskusijos.