Teismas panaikino nutartį, kuria BNS redaktorė buvo įpareigota atskleisti informacijos šaltinį

Jurga Eivaitė
Jurga Eivaitė
  © Dmitrijus Radlinskas

Vilniaus apygardos teismo teisėjui Vladislavui Lenčikui buvo patikėta nagrinėti du J. Damulytės-Semėnienės skundus, kuriais BNS darbuotoja apskundė žemesnės instancijos teismo nutartis, leidžiančias atlikti kratą ir įpareigojančias atskleisti informacijos šaltinį.

V. Lenčikas patenkino abu skundus – panaikinta nutartis, kuria BNS darbuotoja įpareigota atskleisti informacijos šaltinį, ir priimtas sprendimas netenkinti prokuroro prašymo įpareigoti apeliantę atskleisti, kas galėjo išduoti slaptoje pažymoje buvusią informaciją. Panašus likimas ištiko ir nutartį, kuria leista atlikti kratą.

reklama

Šias nutartis teisėjas G. Viederis priėmė po spalio gale kilusio skandalo dėl nutekintos slaptos VSD pažymos, kurioje buvusią informaciją pirmoji išplatino BNS agentūra. Po šios informacijos pasklidimo lapkričio 7 dieną STT apklausė dvi naujienų agentūros redaktores – Jūratę Skėrytę ir J. Damulytę-Semėnienę – taip pat atėmė moterims priklausančius kompiuterius. Be šių redaktorių, buvo apklausta dar keletas BNS darbuotojų.

Prieštaringai vertinamo G. Viederio priimtos nutartys leido STT atstovams atlikti kratą J. Damulytės-Semėnienės namuose ir darbovietėje, taip pat įpareigojo atskleisti šaltinį, atskleidusį slaptoje VSD pažymoje buvusią informaciją. Nors krata jau atlikta, teisėjui V. Lenčikui patenkinus J. Damulytės–Semėnienės skundus būtų panaikinta nutartis, liepianti atskleisti, kas nutekino slaptą informaciją.

Prokuratūros interesus teisme atstovavęs prokuroras Gintas Ivanauskas nepanoro komentuoti nutarčių panaikinimo motyvų. „Jokių komentarų. Kreipkitės į komunikacijos skyrių“, – išsisuko nuo atsakymų prokuroras.

Gerokai kalbesnis buvo paskelbime nedalyvavusios J. Damulytės-Semėnienės pavaduotojas ir atstovas teisme Vaidotas Beniušis. „Mes džiaugiamės, kad teismas patenkino du BNS redaktorės skundus ir pripažino, kad tiek įpareigojimas atskleisti informacijos šaltinį, tiek krata buvo paskirti neteisėtai. Vilniaus apygardos teismas sutiko su mūsų argumentu, kad tokios priemonės gali būti tik kraštutinės, kada yra išnaudotos visos kitos priemonės. Teigėme, kad šie sprendimai priimti skubotai, praėjus vos septynioms dienoms po ikiteisminio tyrimo pradžios, jie negali būti pateisinami, negali būti proporcingi.

Džiaugiamės, kad šioje situacijoje gali būti šviesioji pusė – Lietuvos teismuose gali būti suformuota praktika, kuri labiau atitiktų Europos Žmogaus Teisių Teismo praktiką. Strasbūro teismas ne kartą yra pažymėjęs, kad įpareigojimas atskleisti informacijos šaltinį ir kratos žurnalistų namuose pažeidžia žiniasklaidos laisvę“, – teigė V. Beniušis.

J. Damulytės-Semėnienės atstovas atskleidė, kad bus svarstoma, ar kreiptis į teismą civiline tvarka prašant atlyginti patirtą žalą dėl neteisėtų procesinių prievartos priemonių taikymo.

 

 

 

Teismas panaikino nutartį, kuria BNS redaktorė buvo įpareigota atskleisti informacijos šaltinį

Jurga Eivaitė
+8