Generaliniam prokurorui Valiui ruošiama šilta vietelė?

Darius Valys
Darius Valys
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt

Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo dekretu prašė Teisėjų tarybos pritarimo dabartinio Vilniaus apygardos teismo pirmininko Vytauto Zeliankos paskyrimui į Aukščiausiojo Teismo teisėjo pareigas. Pastarasis šiame poste teišbuvo vos daugiau nei metus. Sklinda gana pagrįstų gandų, kad taip patyliukais rengiama vietelė generaliniam prokurorui Dariui Valiui, jei prezidentei šį „savo kadrą“ vis dėlto tektų paaukoti.

Jei tokios tarp teisėjų sklindančios kalbos turi pagrindo, tai noras atlaisvinti šiltą vietą D. Valiui visiškai suprantamas. Negi žmogus grįš į Naująją Akmenę – nesolidu. Juolab kad pagal šiuo metu galiojantį Prokuratūros įstatymą buvęs generalinis prokuroras bei jo pavaduotojas turi teisę be egzaminų ir atrankos būti paskirti į bet kurias laisvas prokuroro ar teisėjo pareigas. Tokia nuostata įstatyme atsirado 2011 metų birželį, anksčiau išimtys šitiems asmenims taikomos nebuvo. Vėlgi įdomu, kad ši pataisa buvo padaryta po to, kai 2010-aisiais postą užėmė iki tol Naujojoje Akmenėje prokuratūrai vadovavęs D. Valys.

reklama

Galima tik spėlioti, ar čia toks atsitiktinumas, ar toliaregiškumas. Bet tiek to. Aišku viena: praėjusį penktadienį posėdžiavusi Teisėjų taryba pritarė siūlomai kandidatūrai. Ir kodėl galėtų nepritarti. Juk niekas neabejoja 43 metų V. Zeliankos kompetencija ir kitomis sėkmingai karjerai reikalingomis savybėms. Tad jo vieta liko laisva. Ir gana ilgai turėtų tokia būti – konkurso skelbimas, pretendentų atranka paprastai užtrunka netrumpai. O D. Valio kėdė, po to, kai buvo priimtos Seimo statuto pataisos, leidžiančios parlamentui kreiptis į prezidentę dėl įstaigų vadovų atstatydinimo, jei įstaigos darbas pripažįstamas nepatenkinamu, vis dar smarkokai braška.

Tiesa, minėtoji pataisa, leidžianti buvusiam generaliniam prokurorui be jokių egzaminų ir atrankų užimti teisėjo vietą, ne vienam atrodo įtartinai. Dar pavasarį Seimo narys, Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius pasiūlė ją išbraukti iš įstatymo, nes ji nesuderinta su Teismų įstatymu: iš tiesų šiame įstatyme jokios išimtys skiriant į teisėjus buvusius generalinius prokurorus nėra numatytos. Apie tai buvo kalbėta ir Lietuvos nacionalinėje teismų administracijoje. Kaip Alfa.lt sakė V. Gailius, jo pasiūlymui Seime buvo pritarta, tačiau svarstymo stadija dar neprasidėjusi. Tad kol jis bus apsvarstytas, ir net jei bus priimtas, dar yra daug laiko ir situacija su dabartiniu generaliniu prokuroru vienaip ar kitaip turėtų išsispręsti.

D. Grybauskaitė gali nuspręsti ir paaukoti D. Valį, bet tokio atsidavusio žmogaus juk neišmesi kaip musės iš barščių. O savų kadrų ir teismuose reikia.

Alfa.lt šaltinių teigimu, Aukščiausiajame Teisme atsilaisvinus teisėjo vietai, į ją ketinama skirti dabar Vilniaus apygardos teisme teisėju dirbantį buvusį generalinį prokurorą Algimantą Valantiną. Pastarasis iš generalinio prokuroro pareigų buvo atleistas 2010 metų vasario mėnesį, po to, kai Seimas priėmė nutarimą, skelbiantį, kad generalinis prokuroras nesugebėjo tinkamai organizuoti jo vadovaujamų institucijų darbo bei netinkamai vykdė savo pareigas tiriant Kauno pedofilijos bylą.