Slaptas neįtinkančiųjų sistemai sekimas: gal šie „herojai“ leido klausytis ir jūsų pokalbių?

Romualdas Vaišnoras
Romualdas Vaišnoras
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt
Tomas Dapkus | Alfa.lt
2013-11-14 07:09

Sankcionavo žinomas veikėjas

Tuomečių Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM) vadovų generolo Vitalijaus Gailiaus ir majoro Vytauto Giržado neteisėto sekimo skandale aiškėja nauji antiherojai. 2011 metų lapkričio 17 d. Valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Romualdas Vaišnoras kreipėsi į VSD generalinį direktorių Gediminą Griną su tarnybiniu pranešimu, ragindamas, tarp kitų siūlymų, pradėti slaptą tuomečių FNTT vadovų sekimą. Tarnybinis pranešimas, kuris paaiškėjo kaip melagingas, tapo generolo ir majoro slapto sekimo pagrindas.

Alfa.lt susipažino su slaptu Valstybės saugumo departamento raštu, kuriame teigiama, kad jau kitą dieną po R. Vaišnoro tarnybinio pranešimo buvo pradėtos taikyti operatyvinės veiklos priemonės FNTT vadovų atžvilgiu. Tarp komplekso operatyvinių priemonių – ir slapta tuomečio FNTT direktoriaus, o dabar Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko, generolo V. Gailiaus, jo sutuoktinės ir dviejų nepilnamečių sūnų bei jo pavaduotojo majoro V. Giržado pokalbių bei trumpųjų žinučių kontrolė. Vidiniame VSD dokumente nurodoma, kad šiuos veiksmus sankcionavo Šiaulių apygardos teismo pirmininkas Boleslovas Kalainis savo 2011 metų lapkričio 18 dienos nutartimi.

Praeitos kadencijos Seimo Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisija, veikdama pagal tuometės Seimo pirmininkės Irenos Degutienės pavedimą, tyrė ir nustatė, kad tas pats B. Kalainis pagal VSD prašymus sankcionavo eilę žinomų žurnalistų, žmogaus teisių gynėjų ir politikų, kurie ragino iki galo ištirti mįslingai Baltarusijoje žuvusio saugumo pulkininko Vytauto Pociūno mirtį ir VSD aukščiausių pareigūnų ryšius su Rusijos „Gazprom“, slaptą sekimą.

VSD slaptą sekimą tiria Seimo komitetas

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas ketina „smulkiai išanalizuoti, kada ir kodėl buvo pradėtas operatyvinis tyrimas prieš (tuometinį Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktorių – Alfa.lt) V. Gailių“. Tai viešai yra pareiškęs šio komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas.

Antradienį Seimo Etikos ir procedūrų komisija išaiškino, kad atliekant šį tyrimą komitetas Seimo pavedimu įgauna laikinosios tyrimo komisijos teises. Už melagingus liudijimus tyrimo metu grės baudžiamoji atsakomybė.

„Mes į visus tuos klausimus turėsim duoti labai aiškius atsakymus, labai smulkiai išanalizuoti, kada pradėtas operatyvinis tyrimas prieš Vitalijų Gailių, kodėl jis pradėtas ir visus kitus klausimus, kurie susiję su ta istorija“, – sakė komiteto pirmininkas A. Paulauskas.

Skandalingas saugumo generolo pareiškimas

Tuo metu Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinis direktorius generolas Gediminas Grina viešai gina VSD generalinio direktoriaus pavaduotoją R. Vaišnorą, kurio 2011 metų lapkričio 17 d. slapto tarnybinio pranešimo pagrindu pradėti slapta sekti tuomečiai Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM) vadovai generolas Vitalijus Gailius ir majoras Vytautas Giržadas.

„Čia vieną aspektą reikia paminėti. Šita pažyma, vėlgi aš negaliu garantuoti, ji pirma ar paskutinė, nes aš nesu prokuroras, bet ji buvo įslaptinta, o už įslaptintas pažymas atsakomybės niekas paprastai neneša, nes mūsų svarbiausias rūpestis – informaciją saugoti, įskaitant ir asmens duomenis apie kitus asmenis. O jeigu kas nors paskui išviešina arba patys išsireikalauja, tai aš tada nieko negaliu komentuoti”, – Alfa.lt yra pareiškęs VSD vadovas G. Grina.

Tokie Valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus pareiškimai nustebino parlamentarus.

„Esu įsitikinęs, kad jie visiškai atsako už pažymų turinį, už tai, ką jie ten rašo, ir jeigu jie tikrai neperspėja vadovų arba suklaidina, jie tikrai turi nešti atsakomybę. G. Grina tikrai nėra teisus. Labai blogai būtų, jeigu šitaip viskas vyktų, tada klausimas, o kokį tikslą turi VSD, jeigu tikrai jisai manipuliuoja – ar jis veikia savarankiškai, ar jis yra valstybės institucija“, – VSD vadovo žodžius yra komentavęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas A. Paulauskas.

„Jei jau ir VSD vadovas viešai pasisako apie tai, kad paprastai už įslaptintą melą niekas neatsako, tai darytina išvada, kad ši institucija pagal savo kompetenciją paprastai ir nuolat valstybės vadovus aprūpina melaginga informacija“, – Alfa.lt sakė buvęs FNTT direktorius, o dabar Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas generolas V. Gailius.

Teismas: Vaišnoras netiriamas nepagrįstai

Vilniaus apygardos teismas neseniai dar kartą konstatavo, kad Generalinė prokuratūra nepagrįstai nepradeda ikiteisminio tyrimo VSD generalinio direktoriaus pavaduotojo R. Vaišnoro, kurį globoja prezidentūra, atžvilgiu. Tai – jau trečias analogiškas teismo sprendimas.

Vilniaus apygardos teismas nutartimi ne tik panaikino prokuroro nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, tačiau ir konstatavo, kad šį nutarimą priėmęs prokuroras Darius Čaplikas buvo šališkas ir jį nušalino nuo bylos.

Teismas negali prokuratūros įpareigoti pradėti ikiteisminį tyrimą, nes tai išimtinai prokuroro teisė, tačiau jau tris kartus konstatavo, kad tyrimas nepradedamas nepagrįstai.

Tačiau, nepaisant teismų sprendimų, Dariaus Valio vadovaujama Generalinė prokuratūra ir toliau vengia pradėti ikiteisminį tyrimą vieno VSD vadovų R. Vaišnoro atžvilgiu. Iki šiol sprendimas nėra priimtas.

Žalą gali tekti padengti buvusiam ministrui

Rugsėjo 23 dieną Vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) konstatavo, kad tuometis vidaus reikalų ministras Raimondas Palaitis neteisėtai ir nepagrįstai iš pareigų atleido tuometį Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) prie VRM direktorių generolą Vitalijų Gailių. Kiek anksčiau LVAT analogišką sprendimą priėmė ir dėl FNTT direktoriaus pavaduotojo majoro Vytauto Giržado, kuris buvo nedelsiant grąžintas į pareigas. Kartu abiem pareigūnams priteista žala siekia 250 000 litų.

Vyriausiasis administracinis teismas nurodė šią žalą priteisti ne iš Lietuvos valstybės, o iš Vidaus reikalų ministerijos. Tačiau dabartinis vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas nesiėmė būtinų veiksmų išieškoti padarytą žalą iš R. Palaičio. Buvęs vidaus reikalų ministras viešai ginasi, kad sprendimą atleisti pareigūnus priėmė remdamasis VSD pažyma.

Buvęs FNTT direktorius, o dabar Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas V. Gailius yra pareiškęs, kad sieks, jog ši žala būtų išreikalauta iš neteisėtus įsakymus priėmusio R. Palaičio.

 

 

Slaptas neįtinkančiųjų sistemai sekimas: gal šie „herojai“ leido klausytis ir jūsų pokalbių?

Romualdas Vaišnoras