Įtakingų politikų globojamo verslininko atžvilgiu – vis intensyvesni teisėsaugos veiksmai

Vytautas Vainikonis, UAB GP grupės, valdančios UAB "Garsų pasaulis", direktorius (G. Savicko nuotr.)
Vytautas Vainikonis, UAB GP grupės, valdančios UAB "Garsų pasaulis", direktorius (G. Savicko nuotr.)
  © ELTA

Bėga į Londoną?

Mokesčių inspekcija nustatė, kad su tarptautiniu nusikalstamu pasauliu dar nuo 1994 metų teisėsaugos su mafija siejamas bendrovės „Garsų pasaulis“ savininkas Vytautas Vainikonis nuo Lietuvos valstybės bandė nuslėpti daugiau nei 21 milijoną litų pajamų, taip išvengdamas pajamų mokesčio. Alkoholio banderolių klastojimo byloje minimos bendrovės „Garsų pasaulis“, spausdinančios slaptus Lietuvos dokumentus ir piliečio pasus, savininkas, tikėtina, naudojo žinomą mokesčių vengimo schemą, vadinamą „Kipro žiedas“. Milijonai buvo pervedami į Kipre esančias lengvatinio apmokestinimo bendroves, kurios susijusios viena su kita.

SU TARPTAUTINE MAFIJA SIEJAMO „GARSŲ PASAULIO“ SAVININKO VAINIKONIO PAMĖGTAS „KIPRO ŽIEDAS“ VERŽIASI APLINK JĮ PATĮ

VALSTYBINĖ MOKESČIŲ INSPEKCIJA KIRTO SU TARPTAUTINE MAFIJA SIEJAMAM „GARSŲ PASAULIO“ SAVININKUI VAINIKONIUI

SU MAFIJA SIEJAMI VEIKĖJAI TIESIA RANKAS Į VALSTYBINĘ MOKESČIŲ INSPEKCIJĄ?

LIETUVOS PASUS IR BANDEROLES SPAUSDINA MAFIJA?

Po Vilniaus apskrities mokesčių inspekcijos atlikto tyrimo šis prieštaringai vertinamas verslininkas valstybės biudžetui turės sumokėti beveik 5 milijonus litų.

Neoficialiai teigiama, kad Mokesčių inspekcija ketina kreiptis į Jungtinės Karalystės institucijas dėl bendradarbiavimo šio asmens atžvilgiu, kuris, manoma, bando toliau slėpti galus persikeldamas gyventi į Londoną ir registruodamasis kaip Anglijos mokesčių rezidentas.

„Garsų pasaulio“ akcininkas sakė gyvenantis Londone, turintis ten butą, tačiau į Lietuvą grįžta ir nuo Mokesčių inspekcijos nesislepia. Visgi įrašyti pokalbį V. Vainikonis griežtai atsisakė.

Suaktyvėjo tyrimas

„Nuo kelio pasitraukit. Čia iš kur jūs? Ką jūs čia filmuojat mūsų pastatą? Iš kokios firmos jūs būsit?“ – žurnalistus grėsmingai pasitiko „Garsų pasaulio“ apsaugininkai.

Vilniaus apygardos prokuratūra atlieka ikiteisminį tyrimą siekdama nustatyti, kaip į rinką buvo išleistas dvigubas kiekis banderolių su tais pačiais ženklais. Banderolės buvo tikros ir atsidūrė ne Mokesčių inspekcijos ar legalių alkoholio prekybininkų sandėliuose, o pas nusikaltėlius, prekiaujančius padirbtu alkoholiu. O ant padirbto alkoholio butelių – tikros valstybės banderolės. Ekspertizė ir specialisto išvada patvirtino, kad banderolės ant falsifikuoto alkoholio butelių buvo su tokiais pačiais numeriais, kuriuos Mokesčių inspekcija išdavė ir legalaus alkoholio gamintojams.

Valstybės finansų sistemai, itin kenčiančiai nuo kontrabandos ir falsifikuoto alkoholio, itin svarbi byla pajudėjo tik pasikeitus tyrimą kontroliuojantį prokurorą. Prokuroro nurodymu policija atliko kratas.

„Man žmonių trūksta apklaustų, man trūksta duomenų, kokia tvarka tuo metu buvo įmonėje ir panašiai, ir panašiai. Ta prasme, ne dokumentais, o iš praktikos, iš realaus gyvenimo“, – sakė ikiteisminiam tyrimui dabar vadovaujantis Vilniaus apygardos prokuratūros skyriaus prokuroras Valerijus Sevostjanovas.

Valstybė galėjo prarasti dešimtis milijonų

Išvadas dėl kelių šimtų į juodąją rinką patekusių banderolių prokurorams pateikė ir Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnybos specialistai. Kas tiksliai nustatyta šiose išvadose, nekomentuoja nei prokuroras, nei tarnyba, tačiau aišku, kad įmonėje nebuvo laikomasi įstatymų reikalavimų.

Pats V. Vainikonis telefonu aiškino, kad pavogtų brokuotų banderolių vertė – 5 litai. Iš tiesų vienos partijos vertė gali siekti 7 milijonus litų mokesčių. O policija aptiko banderoles net iš kelių partijų.

1994 metų Vidaus reikalų ministerijos pažymoje teigiama, kad jau 1992 metais buvo žinomos Dekanidzių klano firmos, tarp kurių dviem vadovavo tas pats V. Vainikonis.

 

Šio straipsnio autorius yra Tomas Dapkus, viešoje erdvėje apkaltintas daręs politikams įtaką, kuri galimai nedera su žurnalisto etika. Alfa.lt iš „MG Baltic Media“ įsigijus žiniasklaidos grupei „Naujienų centras“ T. Dapkus šiame portale nebedirba.