Valdančioji koalicija užsimojo grąžinti 1991 m. Tautinių mažumų įstatymą

Valdemaras Tomaševskis
Valdemaras Tomaševskis
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt

„Buvo nutarta ketvirtadienį daryti pateikimą senos redakcijos įstatymo. Jis yra užregistruotas, jis yra įtrauktas į mūsų rudens sesijos programą. Šitas įstatymas, kaip Jūs žinote, buvo priimtas 1991 metais. Pasirašytas tuometinio šalies vadovo Vytauto Landsbergio, taigi ir opozicija bus patenkinta, kadangi tai – konservatorių įstatymas. [...] Visi koalicijos partneriai sutarė, kad darysim pateikimą ir priimsim kuo skubiau šitą įstatymą, kol nebus sutvarkyta nauja įstatymo redakcija”, – pirmadienį po valdančiosios koalicijos Politinės tarybos posėdžio žurnalistams sakė Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) pirmininkas Valdemaras Tomaševskis.

„Aišku, ten kai kurios nuostatos paseno, tai mes darom pateikimą. Po to vieną, kitą nuostatą galima išbraukti, bet principas lieka tas pats”, – pridūrė LLRA lyderis.

Šis Tautinių mažumų įstatymas Lietuvoje galiojo nuo 1991 iki 2010 metų. Jame yra nuostata, kad teritorijoje, kurioje gyvena tautinė mažuma, informaciniai užrašai gali būti ir tautinės mažumos kalba.

4 straipsnis.

Administracinių teritorinių vienetų, kuriuose kompaktiškai gyvena kuri nors tautinė mažuma, vietos įstaigose ir organizacijose greta valstybinės kalbos vartojama tos tautos mažumos (vietinė) kalba.

Pakeitimai: Nr. I-1007, priimtas 91.01.29, Žin.,1991, Nr.4-117

5 straipsnis.

4 straipsnyje minimuose administraciniuose teritoriniuose vienetuose informaciniai užrašai greta lietuvių kalbos gali būti ir tautinės mažumos (vietine) kalba.

Pakeitimai: Nr. I-1007, priimtas 91.01.29, Žin.,1991, Nr.4-117

Anksčiau (2013 m. kovo mėnesį) premjeras A. Butkevičius yra sakęs, kad neketinama priimti šio įstatymo.

Šiame straipsnyje Lietuva dar vadinama Lietuvos TSR (Tarybų socialistinė respublika):

Lietuvos TSR visiems savo piliečiams, nepriklausomai nuo jų tautybės, garantuoja lygias politines, ekonomines ir socialines teises bei laisves, pripažįsta tautinį identiškumą, kultūros tęstinumą, skatina tautinę savimonę bei jos saviraišką.

Visų tautybių Respublikos gyventojai privalo laikytis Lietuvos TSR Konstitucijos ir įstatymų, saugoti jos valstybinį suverenitetą ir teritorinį vientisumą, prisidėti prie nepriklausomos, demokratinės Lietuvos valstybės kūrimo, gerbti valstybinę kalbą, kultūrą, tradicijas ir papročius.