Po skyrybų: kam priklauso pavardė?

Skyrybos
Skyrybos
  © 123rf.com

Jaunesnės moterys dažniau susigrąžina ikisantuokinę pavardę

„Dešimtmetis niekaip nesutiko, kad jo pavardė būtų pakeista į patėvio, bet teismas pripažino kitaip. Keista, kad buvo priimtas toks sprendimas, nes vaikas jau sąmoningas pats nuspręsti. Jis ir toliau prisistato savo senąja pavarde“, – šeimos dramą atskleidė vienas Alfa.lt pasiūlęs pasidomėti pavardžių keitimo tendencijomis po skyrybų ir vaikų vaidmeniu šiame procese pašnekovas.

Vaikai dėl savo pavardžių išties linkę pakovoti. „Yra keli atvejai, kai jų pavardės keičiamos į patėvio, bet praktikoje beveik nebuvo atvejų, kai patys vaikai sutiktų – čia ambicijų reikalas. Dažniau vienišos mamos savo vaikų pavardes pakeičia į patėvio, o išsiskyrusių šeimų vaikai, jei jau gali pareikšti nuomonę, pasilieka tėvo pavardę“, – pasakojo Palangos savivaldybės civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Vida Buivydienė.

Kartais ji pastebi besiskiriančių vyrų bandymų drausti buvusioms žmonoms turėti jų pavardę, bet praktikoje dažniausiai tokie bandymai būna bevaisiai. Civilinis kodeksas nurodo, kad asmuo gali susigrąžinti bet kurią anksčiau turėtą pavardę, nors, jei santuoka buvo nutraukta dėl vieno sutuoktinio kaltės, kito sutuoktinio reikalavimu teismas gali uždrausti kaltam dėl santuokos nutraukimo asmeniui pasilikti santuokinę pavardę. Tik toks nurodymas negalioja, jei yra bendrų vaikų.

Po santuokos nutraukimo sutuoktinis gali pasilikti santuokinę arba susigrąžinti anksčiau turėtą pavardę. „Jei išsituokia jaunesnio amžiaus žmonės, dažniau ima savo buvusią pavardę, o vyresnio amžiaus – matyt, jau yra vaikų, sunkiau tvarkyti dokumentus, – pasilieka santuokinę pavardę.

Be to, dabar atsiranda nauja tendencija, tiek jaunesnių, tiek vyresnių besiskiriančių – po ištuokos praėjus šiek tiek laiko, kai viskas aprimsta, moterys susigrąžina savo „mergautinę“ pavardę, tik nauja forma: jei buvo Vitkutė, tampa Vitke“, – pastebėjo V. Buivydienė.

Sulaukę pilnametystės, skuba keisti „neteisingą“ pavardę

Sulaukę pilnametystės, keistis pavardes suskumba ir kai kurie jaunuoliai. Palangos civilinės metrikacijos darbuotoja prisiminė nemažai tokių atvejų. Vienas iš tokių, vos sulaukęs 18 metų, į metrikacijos skyrių atskubėjo norėdamas pasikeisti savo pavardę į tą, kurią anksčiau yra turėjęs jo tėvas. Jaunuolis aiškino, kad tėvas savo pavardę keitė norėdamas išvengti nemalonumų sovietiniais metais.

Sprendimą dėl santuokos nutraukimo priima teismas. „Tenka pastebėti, kad santuoką nutraukiantys asmenys, spręsdami ginčus dėl turto dalybų, klausimų, susijusių su nepilnamečiais vaikais ir panašiai, dažnai pamiršta aptarti pavardžių, kurias turės buvę sutuoktiniai, klausimus“, – paaiškino Teisingumo ministerijos Informacijos valdymo ir visuomenės informavimo skyriaus patarėjas Audris Kutrevičius.

Keičiant vaiko pavardę, būtina gauti abiejų tėvų sutikimą, net jei jie nutraukę santuoką. Sulaukęs dešimties, vaikas pats turi duoti rašytinį sutikimą dėl vardo ar pavardės keitimo.

„Nepasitaikė, kad vyrai uždraustų buvusioms žmonoms pasilikti savo pavardes. Vyro pavardę po skyrybų jos dažniau pasilieka, jei turi vaikų, o jei vaikų nėra – susigrąžina savo pavardę“, – sakė Mažeikių civilinės metrikacijos biuro vyresnioji specialistė Angelė Dovainienė, pridūrusi, kad jos nelinkusios susigrąžintos pavardės perdaryti į neutralesnę, nenurodančią santuokinės padėties.

Šiemet Mažeikių civilinės metrikacijos biuras gavo tik penkis prašymus keisti pavardes – pasak biuro darbuotojų, tai rodo, kad tai daryti itin nesiveržiama.