Paauglių lytinis švietimas gali virsti kontraceptikų reklama?

Kontracepcija
Kontracepcija
  © 123rf.com

Reikėtų pigesnės kontracepcijos?

„Biologijos mokytojos su vaikais gal ir kalba apie tai, daugiau niekas. Būna pas mus ir paauglių nėštumų, kaip ir visur – švietimas turėtų būti aktyvus, gal kontraceptinės priemonės jiems turėtų būti priimtinesnėmis kainomis ar nemokamai – to reikia“, – kalbėdama apie ankstyvus jaunimo lytinius santykius, padėties neslėpė Elektrėnų socialinės paramos skyriaus vedėja Violeta Šimkūnienė.

Tą patį, tik labiau akcentuodamos kontracepciją, kartoja ir kai kurios organizacijos. Tarptautinė planuotos tėvystės federacija šių metų pradžioje baigė šiuolaikinės kontracepcijos prieinamumo moterims tyrimą, kurio metu vertino situaciją dešimtyje Europos Sąjungos šalių. Neseniai Kontracepcijos dienos proga Seime surengtoje konferencijoje Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos atstovė Esmeralda Kuliešytė sakė, kad Lietuva kontracepcijos prieinamumu atsilieka ne tik nuo išsivysčiusių šalių – Anglijos, Prancūzijos, bet ir nuo Rusijos, Baltarusijos, nes mūsų šalyje vis dar labiausiai paplitę tradiciniai apsisaugojimo metodai. Lietuva nelinkusi šviesti žmonių lytinės sveikatos klausimais, čia aktualu ir finansinis kontracepcijos neprieinamumas jaunuoliams, mitai apie ją, Bažnyčios požiūris.

„Būtinas visuomenės ir jaunimo sveikatos mokymas, lytinis auklėjimas, kurio tikslas – rizikingos lytinės elgsenos keitimas bei žalos sveikatai mažinimas. Mokykloje tokio ugdymo beveik nėra, o lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programos gairėse deklaruojami klerikalų suformuluoti ir šiuolaikinio mokslo nuostatoms prieštaraujantys mitai“, – antrino gydytojas ginekologas, medicinos mokslų daktaras Vytautas Klimas.

Jeigu įsigaliotų nuo 2002 metų Seimui teiktas Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektas, tiek savivaldybės, tiek visuomeninės organizacijos, religinės bendruomenės ir privatūs asmenys galėtų rengti, koordinuoti ir įgyvendinti visuomenės lytinio švietimo projektus, finansuojamus ir iš valstybės biudžeto.

„Skaičiau, kad Seime kalbama apie kontraceptikus, lytinį švietimą. Aišku, moksleiviams reikia apie tai sužinoti ne tik iš tėvų, draugų, reikia išgirsti ir mokykloje iš tų žmonių, kuriais pasitiki – mokytojų. Bet ką jiems papasakotų visokių organizacijų atstovai, kurie sako, kad viską gali išspręsti tabletė? Buvo ir mūsų mokykloje tokių „reklaminių bandymų...“– pasakojo penkiolikmetę dukterį auginanti vilnietė Neringa.

Mitų apie santykius tarp lyčių prisigaudo iš suaugusiųjų

„Kas yra lytinis švietimas, vaisingumo pažinimas ir natūralus šeimos planavimas? Mokymas atpažinti kontraceptines priemones? Mano akimis, turi būti mokoma ne lytinio švietimo, lytinių santykių, bet pažinti vaisingumą, ir ne per biologijos pamokas, kuriose paaugliams parodytų visokių lentelių. Aiškinti ir apie hormonus, kurie reguliuoja lytinę veiklą.

Kai kalbame apie reprodukcinę sveikatą, lytinį švietimą, tarsi duodame suprasti, kad „apačia“ mus valdo, bet vaikams svarbu pasakyti, jog pagrindinis lytinis organas yra mūsų smegenys, jose gaminasi daug lytinių hormonų“, – įsitikinusi teisininkė, natūralaus šeimos planavimo mokytoja Elena Kosaitė-Čypienė.

Paaugliams, pasak jos, beveik niekas neaiškina, kaip atpažinti vaisingumą, nors, pavyzdžiui, Vokietijoje mergaitės jį stebėti mokomos nuo lytinės brandos.

„Kontracepcija – įrankis, kurį davus, vaikams atrodys, kad juo būtina naudotis. Turėtume mokyti, kad kūnas yra didelė vertybė – nereikia manyti, kad tai – raginimas vien laikytis skaistybės. Moksleiviai pilni mitų, iš kurių suaugę tik pasijuoktų: pavyzdžiui, kad būtina išbandyti kuo daugiau lytinių partnerių iki santuokos, nes tik taip susirasi tinkamą. Jie yra prisigaudę praktinių klaidingų suaugusių žmonių gyvenimo nuotrupų. Kalbu ne apie dvylikamečius, o apie dvyliktokus“, – pasakojo E. Kosaitė-Čypienė, paskaitas apie vaisingumą, kūno pažinimą skaitanti katalikiškose mokyklose, sužadėtinių kursuose.

Alternatyvi programa ar reklama?

Švietimo ministerijos paruoštoje Rengimo šeimai ir lytiškumo ugdymo programoje sakoma, kad moksleiviams apie bendravimą, lytinę sveikatą, atsakingą tėvystę, motinystę derėtų pasakoti aplinkos pažinimo, etikos, tikybos pamokose. Tačiau šią programą kritikuojanti Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos atstovė E. Kuliešytė įsitikinusi, kad Lietuvai reikėtų alternatyvios, išsamios, mokslu grįstos lytinio ugdymo programos, kuri padėtų jauniems žmonėms priimti tinkamus sprendimus.

Tuo metu E. Kosaitė-Čypienė suabejojo, ar naujų programų, įstatymų kūrimas nenuties kelio kontraceptikų paaugliams reklamai.

„Paauglių lytinių santykių, kontracepcijos nereikia pateikti kaip duotybės. Jiems tai – tarsi spaudimas iš suaugusiųjų. Jie priima gyvenimo realybę ir su ja sutinka, – sakė su jaunimu dirbanti moteris, prisiminusi, kaip sužadėtinių kursuose prie jos akių apsiverkė jauna mergina, išgirdusi, kad ne vienas jaunuolis renkasi save saugoti sužadėtiniui. Anksčiau jai niekas iš suaugusiųjų nesakė, kad tai irgi yra vertybė. – Kalbėdami apie kontracepciją, nepageidaujamo nėštumo išvengimą, mes tarsi nustumiame lytinius santykius į užribį, ir kartu tarsi darome spaudimą paaugliams rūpintis kontracepcija, turėti tokių santykių“.

Natūralaus šeimos planavimo mokytoja prisipažino nevyniojanti žodžių į vatą – per kursus sužadėtiniams leidžianti suprasti, kad lytiniai santykiai iki santuokos nėra dovana. „Mūsų visuomenėje visi turėtų iš to juoktis, bet jaučiu, kad žmonėms tai yra svarbu, jie girdi“, – sakė E. Kosaitė-Čypienė.