Viskas, ką reikia žinoti apie kontraceptinių tablečių šalutinįį poveikį

Kontracepcija
Kontracepcija
  © 123rf.com

· Depresija ir nerimas

Jei pradėjus vartoti kontraceptines tabletes padidėjo jūsų dirglumas, pradėjo kankinti depresijos simptomai arba nepaaiškinamas nerimas, tai tikriausiai sintetinių hormonų pašalinis poveikis. Sintetinis estrogenas ir progesteronas išbalansuoja hormonų, atsakingų už gerą nuotaiką, – serotonino, dopamino, GABA ir norepinefrino – pusiausvyrą. Dažniausiai pašalinis poveikis pasireiškia moterims, kurios yra sirgusios depresija ar pasižymi didesniu jautrumu, taip pat jei šeimos istorijoje yra buvę depresijos atvejų. Jei jus kankina depresijos simptomai, nuotaikų svyravimai, padidėjęs dirglumas ir jautrumas, kreipkitės į ginekologą, jis paskirs kitas kontraceptines tabletes.

· Kraujavimas

Jei vartojate kontraceptines tabletes ir pastebite kraujavimą ar tepliojimą ciklo viduryje, tai gali būti kontraceptinių tablečių pašalinis poveikis. Manoma, kad estrogenų trūkumas, skatina gimdos audinio išvešėjimą ir sukelia kraujavimą bei tepliojimą. Dažniausiai šis pašalinis poveikis pasireiškia rūkalėms, nes rūkymas taip pat mažina estrogenų kiekį. Taip pat kraujavimas būdingas moterims, kurios pirmą kartą išbando kontraceptines tabletės ir trunka, kol organizmas prisitaiko prie sintetinių hormonų (apie du ciklus).

· Svorio augimas

Nors dauguma kontraceptinių tablečių nesukelia svorio augimo, kiekvienos moters organizmas reaguoja skirtingai į sintetinius hormonus. Estrogenai veikia apetitą, todėl per mažas jų kiekis gali priauginti papildomų kilogramų. Progesteronas stimuliuoja apetitą (todėl per PMS norisi saldumynų), tad didesnis jo kiekis organizme taip pat skatina apetitą.

· Spuogai

Tikriausiai girdėjote, kad kontraceptinės tabletės padeda įveikti spuogus, bet taip pat jos gali ir paskatinti spuogų atsiradimą. Progesteronas skatina odos riebalų išsiskyrimą ir uždaro poras, sukurdamas puikias sąlygas uždegimams. Taip pat per antrą ciklo pusę moters organizme padidėja testosterono kiekis, hormono, kuris skatina spuogų atsiradimą. Kontraceptinės tabletės gali padidinti šių hormonų kiekį ir net sveika oda gali tapti spuoguota. Dažniausiai šis pašalinis poveikis pasireiškia riebios ir mišrios odos savininkėms, taip pat moterims, kurios turi antsvorio.

· PMS

Kontraceptinės tabletės, kurios paremtos tik progesterono poveikiu, gali pabloginti savijautą per PMS: sukelti nuotaikų svyravimus, galvos ir pilvo skausmus, nuovargį, miego sutrikimus. Dažniausiai šis pašalinis poveikis pasireiškia jautrioms moterims, sirgusioms depresija ar kitais psichologiniais sutrikimais. PMS simptomus taip pat stiprina kaloringas maistas, magnio ir vitamino E trūkumas.

· Gausios mėnesinės

Dažniausiai kontraceptinės tabletės sumažina kraujavimą mėnesinių metu, bet moterys, kurios serga endometrioze ar anksčiau yra kentėjusios itin gausias mėnesines, gali pajusti nemalonų pašalinį poveikį – itin gausų kraujavimą. Jei jums pasireiškė gausus kraujavimus, kreipkitės į ginekologą, kad jis pakeistų kontraceptines tabletes kitomis.