Vasiliauską „KGB priedangos operacijos dalyviu“ pavadinęs Anušauskas teisme nerado „faktų“, pagrindžiančių šį teiginį

Valdas Vasiliauskas
Valdas Vasiliauskas
  © Dmitrijus Radlinskas

Išvyka į JAV – su KGB kvapu?

Į teismą V. Vasiliauskas kreipėsi 2012 metų lapkričio pabaigoje, po 2012 metų vasarą leidinyje „Laisvas laikraštis“ pasirodžiusio straipsnio „V. Vasiliausko bičiulis Linas Petronis – VSD „kurmis“ „Drąsos kelyje“, kurio pabaigoje pateikiamas mirusio prokuroro Stanislovo Stulpino laiškas. Šiame laiške užsimenama, kad dabartinis Seimo narys praeityje galėjo būti KGB agentas.

Minėtame laiške, o taip pat ir 2009 metais žiniasklaidoje pasirodžiusiame A. Anušausko laiške vyrauja panašūs teiginiai – 1988 metais V. Vasiliauskas, kaip Jaunimo teatro grupės vadovas, vyko į JAV kartu su šia grupe. Tačiau išvyka esą turėjo ir kitą tikslą – ja buvo pridengiama KGB operacija, kuria buvo bandoma pasiekti būsimą Lietuvos prezidentą Valdą Adamkų ir įteikti jam dovaną. Dabartinio Seimo nario vaidmuo šiame laiške piešiamas kaip veikėjo, turėjusio pridengti KGB vykdomą operaciją.

Teisme V. Vasiliauskas, kuris 1985–1988 metais buvo Kultūros ministerijos Meno valdybos viršininkas, turėjęs savo žinioje visus dramos ir lėlių teatrus, atskleidė, kad į JAV 1988 metais kaip „Tėviškės“ draugijos narys vyko KGB majoras Pranas Sinkevičius – šis KGB darbuotojas buvo asmeniškai pristatytas Meno valdybos viršininkui, tačiau apie jo tapatybę žinojo ir kiti meninio kolektyvo nariai. Tačiau pats Seimo narys teigė, kad jis tik žinojo apie P. Sinkevičiaus asmenį, bet nebendradarbiavo su šiuo KGB darbuotoju, o pats nebuvo šios institucijos bendradarbis.

Anot V. Vasiliausko, jo pateiktą civilinį ieškinį, kuriuo prašoma priteisti 10 tūkst. litų neturtinei žalai atlyginti, teismas nagrinėti priėmė tik trečiuoju bandymu – jau pasibaigus rinkimams, nors tai padaryti reikėjo dar prieš rinkimus. Teisme politikas užsiminė, kad, teiginiais apie bendradarbiavimą su KGB pakirtus jo reputaciją, nukentėjo ne tik jis, praradęs dalies bendrapartiečių pasitikėjimą, bet ir jo partija.

Vertinimai ir faktai – tas pats

V. Vasiliausko „KGB karjeros“ pradžia galima būtų laikyti A. Anušausko 2009 metais išplatintą laišką, kuriame drąsiai teigiama: „Bet turiu Vasiliauską ir pagirti – kaip sovietinės nomenklatūros veikėjas, KGB priedangos operacijos dalyvis jis sugebėjo puikiai visus apmulkinti. Dabar jau tikrai galiu įsivaizduoti, kokį įsiūtį sukėliau savo knyga „KGB Lietuvoje. Slaptosios veiklos bruožai“. Juk iki tol buvo galima manipuliuoti faktais, ištraukti juos iš konteksto ir save pateikinėti kaip KGB operacijų pasyvų dalyvį. Bet juk būtent jūs, p. Vasiliauskai, buvote KGB operacijos skirtos Valdui Adamkui pasiekti Čikagoje dalyvis ir užtikrinote KGB darbuotojui reikalingą priedangą. Nereikia kuklintis. Aš už savo žodžius, skirtingai nuo jūsų, tikrai atsakau. Ir tai ne „nuomonė“, o faktai. Kas jau kas, o sovietinės Kultūros ministerijos aukštas veikėjas Vasiliauskas puikiai nutuokė, kas slypi po „Tėviškės“ draugijos iškaba, kas per veikėjai civiliais rūbais ten dirba. KGB savo popieriuose to ir neslėpė: „Tėviškės“ draugija buvo priedangos organizacija, o joje dirbę – etatiniai ir neetatiniai KGB darbuotojai.“

Šie teiginiai itin sudomino tiek V. Vasiliausko, tiek ir „Laisvo laikraščio“ atstovus, o į teismą parodymų duoti atvykęs buvęs NSGK pirmininkas jiems suteikė puikią progą išsiaiškinti visus neaiškumus.

Deja, nors 2009 metais ir teigė, kad jo teiginiai – ne nuomonė, o faktai, ir už savo žodžius atsako, parodymus davęs politikas net ir primygtinai klausiamas nepatvirtino, kad turi neginčijamų įrodymų, kad V. Vasiliauskas bendradarbiavo su KGB, ir kalbėjo aptakiai.

Pacitavus 2009 metais pasirodžiusio laiško tekstą, A. Anušausko atsakymas buvo keistas – pasirodo, kad, buvusio NSGK pirmininko manymu, faktai šiais laikais vis mažiau skiriasi nuo vertinimų, kuriais greičiausiai ir grindžiami minėtame laiške išdėstyti teiginiai.

 

Vasiliauską „KGB priedangos operacijos dalyviu“ pavadinęs Anušauskas teisme nerado „faktų“, pagrindžiančių šį teiginį

Valdas Vasiliauskas
+2