Rusijos paskelbtas ekonominis karas smogė Lietuvos vežėjams
Lietuva pareiškė protesto notą Rusijai dėl patikrų muitinėje

Vilkikas
Vilkikas
  © Robertas Dačkus
BNS | Alfa.lt
2013-09-13 13:20

Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ prezidentas Algimantas Kondrusevičius BNS sakė nežinantis, kodėl Rusijos muitininkai ėmėsi griežtesnės patikros.

„Nuo vakar dienos Rusija kroviniams iš Lietuvos pradėjo taikyti ypatingą režimą pagal rizikos profilį. Rizikos identifikatorius – pakrovimo vieta – Lietuva. Tai reiškia pilną iškrovimą, pilnas patikrinimas krovinio, pavyzdžių paėmimas ir jų nusiuntimas tyrimams“, – BNS sakė „Linavos“ vadovas.

Teigiama, kad tokia tvarka įsigaliojo nuo ketvirtadienio ir turėtų galioti iki rugsėjo 16 dienos. Tada bus daromos išvados.

„Nuo vakar įsigaliojo nauji reikalavimai kroviniams iš Lietuvos į Rusiją. Nuo vakar visi kroviniai iš Lietuvos pakliūna į rizikos grupę, jiems taikomi specialūs reikalavimai – 100 proc. patikra, svėrimas, fotografavimas ir t. t. Tai papildomos išlaidos, muitinės sandėliai, pakrovimas iškrovimas“, – Alfa.lt rašė skaitytojas Rolandas N.

Neoficialiai manoma, kad šios Rusijos ekonominio poveikio priemonės Lietuvai pritaikytos dėl Lietuvos pabrėžiamo santykių su JAV gerinimo. Prezidentė dalia Grybauskaitė neseniai JAV susitiko su prezidentu Baracku Obama.

Lietuvos–Rusijos pasienyje veikia keturi kontrolės punktai: Kybartų, Ramoniškių, Panemunės, Nidos. Situaciją juose galite matyti čia.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija rugsėjo 17 d. išplatino pranešimą, kuriame rekomendavo susilaikyti nuo nebūtinų kelionių Lietuvoje registruotais lengvaisiais automobiliais į Rusijos Federacijos Kaliningrado sritį.

„Neprognozuojama padėtis Lietuvos ir Rusijos sienos perėjimo punktuose susidarė nuo rugpjūčio 30 d. Rusijai įvedus pasienio ir muitinės patikros procedūras Lietuvoje registruotiems lengviesiems automobiliams. Lietuva iki šiol negavo oficialios atitinkamų Rusijos institucijų informacijos, kiek ši tvarka bus taikoma“, – teigiama URM pranešime.

Įspėjo iš anksto

Liepos mėnesį Rusijos muitinė paskelbė, kad rugpjūčio 14 d. bus įvestos naujos muitinės procedūrų priemonės, reikalaujančios papildomų garantijų už prekes, gabenamas keliais taikant tranzito procedūrą su TIR knygelėmis. Liepos 24 d. ES komisaras A. Šemeta laiške Rusijos valdžiai išreiškė didelį susirūpinimą. Rugpjūčio pradžioje jis taip pat kalbėjosi telefonu su Rusijos federaline muitinės tarnyba ir vėl pabrėžė ES susirūpinimą dėl numatomų priemonių. Po tokios Komisijos (ir daugelio valstybių narių bei šalių, kurioms minėtos priemonės būtų aktualios) reakcijos Rusijos valdžia paskelbė, kad ji atideda šių priemonių taikymo pradžią nuo rugpjūčio 14 d. iki rugsėjo 14 d.

„Vežėjams primygtinai patariama pasirengti tam, kad gabenant prekes pagal TIR procedūrą Rusijoje bus reikalaujama pateikti papildomą garantiją. Deja, Rusijos valdžia dar nepaskelbė pakankamai informacijos, kaip naujos priemonės būtų taikomos praktikoje“, – rašoma Muitinės departamento tinklalapyje.

Ramoniškių-Pograničnij punkto darbas gali laikinai iš viso sustoti

Tris kitos savaitės dienas po porą valandų Rusijos Pogranyčnij punkte bus atliekami techniniai darbai. Dėl to tuo metu eismas per Lietuvos pusėje veikiantį Ramoniškių punktą gali sustoti. Tiesa, pastaruoju metu ir taip automobilių su lietuviškais numeriais vairuotojai visuose su Rusija veikiančiuose punktuose patiria nemažų problemų.

Rusijos pasieniečiai kolegas Lietuvoje informavo, kad rugsėjo 16–18 d. nuo 9 iki 11 val. Ramoniškių-Pograničnij pasienio kontrolės punkte gali užsitęsti patikros procedūros ir sutrikti automobilių bei keleivių pralaidumas. To priežastis – minėtu laiku Rusijos pusėje bus atliekami elektros tinklų priežiūros darbai.

„Pastarąsias dvi savaites į Kaliningrado sritį vykstantys ir iš jos grįžtantys Lietuvoje registruotų lengvųjų automobilių vairuotojai priversti Rusijos kontrolės punktuose užtrukti ilgiau nei anksčiau. To priežastis – gerokai pailgėjusios kaimyninės šalies muitinės pareigūnų vykdomos kontrolės procedūros. Anksčiau per parą per Ramoniškių-Pogranyčnij pasienio kontrolės punktą į abi puses vykdavo apie 400–450 lengvųjų ir krovininių automobilių. Pastarosiomis dienomis į abi puses per parą tepravažiuoja apie 100–130 automobilių, dauguma kurių – krovininiai. Mat jiems Rusijos pusėje netaikomi sugriežtinti patikros reikalavimai“, – teigė Muitinės departamentas.

Pastarosiomis dienomis lengvųjų automobilių per Ramoniškius per parą į abi puses sieną tekerta apie 40, iš kurių nemažai yra su rusiškais numeriais. Šių vairuotojams, skirtingai nei Lietuvoje registruotų automobilių, Pograničnij punkte netaikomi sugriežtinti ir valandų valandas trunkantys patikrinimai.

Beje, Rusijos pasieniečiai Lietuvos valstybės sienos apsaugos tarnybą yra informavę ir apie tai, kad dėl elektros tinklų priežiūros darbų eismo pralaidumo sutrikimų porai valandų spalio 14–16 d. bus Nidos–Morskojė punkte, o spalio 28–30 d. taip gali būti Kybartų–Černyševskojė punkte.

URM: Rusija turėtų nutraukti diskriminacinių priemonių taikymą, Lietuva pareiškė notą Rusijai

Rugsėjo 13 dieną į Užsienio reikalų ministeriją buvo iškviestas Rusijos ambasadorius Lietuvoje Vladimiras Čchikvadzė pasiaiškinti dėl Rusijos taikomų diskriminacinių priemonių, nukreiptų prieš Lietuvos fizinius ir juridinius asmenis. Užsienio reikalų viceministras Andrius Krivas išreiškė gilų susirūpinimą ir įteikė atitinkamo turinio diplomatinę notą.

Nuo rugpjūčio 30 d. Lietuvos ir Rusijos pasienyje taikomos nuodugnios patikros procedūros tik Lietuvoje registruotiems lengviesiems automobiliams. Ministerijos žiniomis, nuo rugsėjo 11 d. Rusijoje pradėti detaliai tikrinti ir kroviniai, kurių šalis siuntėja yra Lietuva. Dėl to Lietuvos vežėjai ir logistikos įmonės patiria finansinių nuostolių.

Viceministras paprašė ambasadorių imtis priemonių siekiant kuo greitesnio šių problemų sprendimo. Ambasadorius patikino, kad Lietuvos susirūpinimas bus perduotas jo vadovybei.

„Vyriausybės turimomis žiniomis, Rusijos muitinė pradėjo taikyti centrinio rizikos profilio procedūras Lietuvos vežėjams, o tai gali apsunkinti krovinių iš Lietuvos gabenimą į Rusiją“, - BNS sakė premjeras Algirdas Butkevičius.