Viskas, ką moterys turi žinoti apie „tas“ dienas

Ką reikia žinoti apie PMS
Ką reikia žinoti apie PMS
  © 123rf.com

Nors normalus moters ciklas trunka 28 dienas, mėnesinės nėra labai gausios ar skausmingos, tačiau tokiomis tiksliomis ir nevarginančiomis menstruacijomis gali džiaugtis tik nedaugelis moterų. Ginekologų požiūriu, kiekvienos moters mėnesinės yra skirtingos, o apibūdinimas „normalu“ gali skirtis kiekvienu vis kitokiu atveju. Kiekviena moteris turėtų atkreipti dėmesį į pagrindinius savo menstruacijų dalykus: koks jų dažnumas, trukmė, kraujavimo gausa, skausmas ir kiti simptomai, kuriuos sukelia mėnesinės. Pasak dr. Lauren Streicher, dažniausiai reikia dėmesį kreipti ne į tuos simptomus, kurie kartojasi, o į tuos, kurie yra nauji. Pavyzdžiui, jei jums niekada neskaudėjo pilvo per mėnesinės, bet netikėtai pajutote skausmą, vertėtų susirūpinti. Jei jums visada skauda pilvą per mėnesines, tikriausiai tai yra normalu ir užteks išgerti tabletę nuo skausmo.

· Jei mėnesinės vėluoja

Jei mėnesinės vėluoja, pirmiausiai reiktų atlikti nėštumo testą. Dr. L. Streicher teigia, kad mėnesinių vėlavimas, net jei praleidžiamos kelios mėnesinės, nėra pavojingas simptomas. „Kartais moterims vėluoja mėnesinės, jos gali praleisti vienas ar dvejas menstruacijas. Dažniausiai tokį sutrikimą sukelia stresas, kelionės, pasikeitusi mityba. Jei nesulaukėte trijų ar daugiau mėnesinių, į gydytoją kreiptis būtina, nes endometrinis audinys gali išvešėti, o tai sukelia rimtas problemas, – sakė Streicher ir vardija pagrindines ligas, kurios sukelia mėnesinių vėlavimą arba dingimą: endometriozė, skydliaukės sutrikimai, priešlaikinis kiaušidžių nepakankamumas, policistinių kiaušidžių sindromas.

· Jei mėnesinės skausmingos

Skausmingas mėnesines ginekologams įvertinti sudėtinga, nes skausmas yra subjektyvus ir kiekviena moteris jį jaučia bei supranta skirtingai. Jei nepadeda vaistai, o skausmas yra panašus per kiekvienas mėnesines, jaudintis dažniausiai nereikia. Tyrimai rodo, kad sportas, reguliarus intymus gyvenimas ir šilumos kompresai padeda mėnesinių skausmą sumažinti. Tačiau labai stiprus skausmas, nuo kurio nepadeda vaistai, gali būti ligų simptomas. Dr. L. Streicher sako: „Jei mėnesinių skausmas verčia jus keisti darbotvarkę, planus ir likti namuose, vertėtų kreiptis į gydytoją.“

· Jei mėnesinės gausesnės nei įprasta

„Jei pastebėjote, kad mėnesinės yra kur kas gausesnės ir jums reikia daugiau higieninių paketų arba tamponų, kreipkitės į gydytoją“, – patarė dr. L. Streichner. Gausias mėnesines gali sukelti endometriozė, gimdos arba šlapimo pūslės uždegimai, augliai ir pan. Taip pat gausios mėnesinės sukelia anemiją, todėl gydytojas gali skirti geležies ir vitamino C papildus.

· Jei mėnesinės dažnesnės nei įprasta

Nors normalus ciklas turi trukti 28 dienas, taip pat nereikia nerimauti, jei jūsų ciklas trunka nuo 21 iki 35 dienų. Kartais ciklas gali trukti tik 14 dienų ir, pasak dr. L. Streichner, dėl to nereikia nerimauti. „Jei kartais susergate dažniau, į gydytoja nereikia kreiptis, bet jei jūsų ciklas sutrumpėjo iki 14 dienų ir nesikeičia, geriau atlikti reikalingus tyrimus“, – sako ginekologė.