Psichologinis nevaisingumas: ką tai reiškia?

Diagnozė: psichologinis nevaisingumas
Diagnozė: psichologinis nevaisingumas
  © 123rf.com

Kas tai yra, aiškina rusų psichoterapeutė Tamara Marjaš, tyrinėjanti šią sritį ir konsultuojanti poras, kurios neįstengia susilaukti vaikų:

Psichoterapijos požiūriu, simptomas kūne visada būna antrinis. Pirminė – mintis. Neigiamą nuostatą pavadinkime „nuodinga mintimi“. Tokiems pacientams nepaprastai svarbu konsultuotis su gydytojais ir psichologais. Medicinoje žinoma daug atvejų, kai žmonės, kuriems gydytojai nustatė diagnozę „nevaisingumas“, susilaukdavo sveikų palikuonių. Pagrindinė psichoterapijos užduotis – surasti tą „nuodingąją mintį“, kuri blokuoja organizmo reprodukcinę funkciją.

Psichologas gali turėti daugybę spėjamų variantų, tačiau pacientui pagrindinė priežastis paprastai būna viena. Tai – baimė. Pacientas jį žino. Daugumoje atvejų užtenka ją suvokti, materializuoti, duoti sau teisę išgyventi šią baimę, kad būtų galima pašalinti daug metų trukdžiusį bloką.

Prisiminkite: reali baimė – tai apsauginė organizmo funkcija. Įsivaizduokite, kad jus netikėtai užpuolė piktas šuo. Jūs išsigandote, antinksčiai išskyrė adrenalino šūsnį, reikalingą paimti gliukozei iš riebalinių atsargų raumenyse. Gliukozės energija įgalina staigiai pagreitinti visų organizmo sistemų darbą. Jūs pasirengę sutikti pavojų.

Didžiausiai kliūtis būna baimės baimė – nereali baimė. Kai mes išgyvename nerealią baimę, mūsų kūne vyksta tokie pat fiziologiniai procesai, kaip kilus realiai grėsmei. Smegenys reaguoja į pranešimą „baimė“. Kūnas imasi darbo. Tačiau adrenalino perteklius neišeikvojamas fizinei veiklai ir nuodija organizmą. Žmogus pajunta nuovargį, neadekvatų panaudotoms pastangoms. Šalia neigiamo poveikio sveikatai, baimė trukdo naujai patirčiai įgyti ir mėgautis gyvenimu.

Pateiksiu kelis populiariausius „nuodingų minčių“ pavyzdžius:

1. Jūs norite turėti kūdikį tik todėl, kad taip yra įprasta, kad galėtumėte pasijusti visaverte moterimi.

2. Jūsų tėvai laukia nesulaukia anūkų ir primygtinai jums tai primena. Galbūt jie aiškino jums apie savo norą susilaukti anūkų dar tada, kai jūs buvote nesubrendusi iki reprodukcinio amžiaus.

3. Jus gąsdina problemos, kurios gims kartu su kūdikiu: pinigų trūkumas, tinkamo būsto neturėjimas, asmeninės laisvės suvaržymas.

4. Jūs kaltinate save, kad esate neproduktyvi savo veiklos srityje.

5. Kūdikio gimimas jums būtų priemonė pasiekti visai kitam tikslui.

6. Jums padarė įspūdį pasakojimai apie sunkius gimdymus, ypač jei girdėjote apie juos vaikystėje.

7. Jus gąsdina galimi figūros pokyčiai.

8. Jūs bijote, kad pasikeis partnerio santykiai su jumis.

9. Jūsų šeimoje pasitaikė išsigimimo atvejų.

10. Jūs bijote, kad reikės nutraukti profesinę veiklą.

11. Jūs abejojate savo partnerio tinkamumu tėvo ir vyro vaidmeniui.

Galbūt jums pavyks patiems aptikti tą savo „nuodingąją mintį“. Tai padės suprasti, ko jūs iš tikrųjų norite ir prisiimti atsakomybę už tokį sprendimą.

Kad ir ką nuspręstumėte, jūs turite tam teisę. Tai – jūsų gyvenimas. Ir jūs galite daryti viską, ką norite. Jei žengsite per gyvenimą už viešosios nuomonės pavadėlio vedina, neišvengsite vidinių konfliktų ir jausitės nelaiminga.

Psichologinis nevaisingumas gali būti būdingas ir moterims, ir vyrams.