Įvairių šalių taisyklės, reguliuojančios vaikų vardų pasirinkimą

Kokį vardą duoti vaikui?
Kokį vardą duoti vaikui?
  © 123rf.com

Jaleesa Martin, berniuko motina, žurnalistams sakė, kad pateiks apeliaciją dėl teismo sprendimo. „Tokį vardą pasirinkau ne todėl, kad Mesijas reiškia Dievą. Nemanau, kad teisėjas gali keisti mano vaiko vardą dėl savo religinių pažiūrų. Žmonės gali tikėti kuo panorėję, bet aš turiu teisę pavadinti savo vaiką kaip noriu“ – kalbėjo Martin. Tai nėra vienintelis atvejis, kai tėvai negali pavadinti vaiko kaip panorėję. Visame pasaulyje yra taisyklių, reguliuojančių vaikų vardo pasirinkimą.

• JAV

Vaikų vardų taisyklės skirtingos kiekvienoje JAV valstijoje. Pavyzdžiui, Niujorko valstijoje negalima vaikų vadinti vardais, kuriuose yra skaičiai ir simboliai bei nešvankūs žodžiai. Tačiau valstijoje leidžiama vadinti vaikus istorinių asmenybių vardais, tad Naujajame Džersyje gyvena berniukas vardu Adolfas Hitleris. Kalifornijos valstijoje neleidžiami vardai su umliautais arba kirčio ženklais. Teksase leidžiama varduose naudoti romėniškus skaičius. Masačiutsetse vaiko pirmas ir antras vardai bei pavardė negali viršyti 40 raidžių.

• Švedija

Švedijoje vaikų vardus reguliuoja pati vyriausybė, vadovaudamasi įstatymu, kuriame skelbiama, kad „vardas negali būti įžeidžiantis ar suteikiantis vaikui diskomfortą“. Neseniai vardai „Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116“ ir „A“ buvo atmesti, taip pat ir kiti: Metallica, Superman, Veranda, Ikea bei Elvis.

• Danija

Šalyje veikia įstatymas, kuris saugo vaikus nuo prasto tėvų skonio vardams. Tėvai gali rinktis tik iš leidžiamo vardų sąrašo, kuriame yra 7 tūkst. vardų. Taip pat tėvai gali gauti atskirą specialų leidimą iš bažnyčios pavadinti vaiką vardu, kurio nėra oficialiame sąraše. Skelbiama, kad tarp atmestų prašymų praeitais metais, buvo Anus, Pluto ir Monkey.

• Naujoji Zelandija

Naujojoje Zelandijoje draudžiami vardai, kurie gali įžeisti žmogų, per ilgi vardai ir vardai, reiškiantys titulą ar laipsnį. Tarp neseniai atmestų vardų: Yeah Detroit, Satan ir Adolfas Hitleris, bet tarp naujai įregistruotų yra Number 16.

• Vokietija

Vokietijos įstatymai numato, kad vaiko pirmas vardas turi atspindėti jo lytį, taip pat draudžiami vardai, kurie neigiamai gali paveikti vaiko gyvenimo kokybę, pavyzdžiui, objektų ar produktų pavadinimai. Kiekvienas vardas yra svarstomas ir ši procedūra kainuoja, tad tėveliai turi paskatą išrinkti tokius vardus, kurie jau pirmą kartą būtų priimti.