Kas užims generalinio prokuroro Valio vietą?

D. Valys
D. Valys
  © Dmitrijus Radlinskas
Tomas Dapkus | Alfa.lt
2013-08-19 07:02

STT AKIRATYJE – GENERALINIS PROKURORAS DARIUS VALYS

Ruošiamas planas B?

Rugsėjo 10 d. į eilinę rudens sesiją susirenkantis Seimas galutinai balsuos dėl generalinio prokuroro D. Valio metinės veiklos ataskaitos. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas parlamento plenariniam posėdžiui teikia nutarimo projektą generalinio prokuroro ataskaitai nepritarti. Seimas pavasarį balsuodamas jau atmetė nutarimo projektą, kuriuo būtų siūloma ataskaitai pritarti.

Parlamento išreikštas nepasitikėjimas reikštų, kad save gerbiantis vadovas turėtų trauktis iš einamų pareigų arba jam tai turėtų pasiūlyti jį su Seimo pritarimu skirianti Respublikos prezidentė. Tam neįvykus, Seimas turi kitų teisinių mechanizmų atstatydinti generalinį prokurorą.

Neoficialiai teigiama, kad įvairiems scenarijams jau dabar ruošiasi ir prezidentūra. Kai kurie prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjai jau esą tyliai dairosi kandidato, kuris galėtų pakeisti dabartinį Generalinės prokuratūros vadovą.

Valys klimpsta skandaluose

Seimo nariai turi surinkę pakankamai duomenų, kurie rodo, kad generalinis prokuroras D. Valys turėtų būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn dėl prieš kelerius metus per pėsčiųjų perėją partrenktos moters. Paaiškėjo, kad nukentėjusioji sirgo gana ilgą laiką dėl per avariją patirtos traumos, tačiau ekspertizė buvo išduota jau kitą dieną ir po to, kai teismo ekspertai sulaukė D. Valio pavaduotojo skambučio, kuriuo buvo reikalaujama nedelsiant išduoti pažymą. Baudžiamoji byla nepradedama, nes Prokuratūros įstatymas generaliniam prokurorui numato teisinę neliečiamybę. Jo baudžiamasis persekiojimas galimas tik inicijavus Respublikos prezidentui ir po to Seimui generalinį prokurorą nušalinus nuo pareigų. Kol D. Valys yra prezidentės „rankinėje“, tol jam galioja dvejopi standartai.

Atsidūrė STT akiratyje

Tai – ne vienintelė istorija, kur D. Valys balansuoja ant atsakomybės ribos. Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Vilniaus valdyba, ikiteisminio tyrimo dėl informacijos apie planuojamus teisėsaugos veiksmus banko „Snoras“ atžvilgiu paviešinimo suinteresuotai žiniasklaidai rėmuose, tiria, ar generalinis prokuroras, veikdamas per tarpininką, nebuvo būtent tas asmuo, kuris šią informaciją neteisėtai ir perdavė dienraščiui „Lietuvos rytas“, siekdamas prekiauti poveikiu.

Maža to, D. Valys nebuvo tikrintas poligrafu – melo detektoriumi – kaip kiti prokurorai, disponavę šia informacija. Praėjusią savaitę Seimo narys, buvęs STT Panevėžio valdybos viršininkas Povilas Urbšys paragino atlikti D. Valio, o taip pat – ir Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinio direktoriaus pavaduotojo Romualdo Vaišnoro patikrinimą poligrafu. Kaip Alfa.lt sakė Seimo narys P. Urbšys, jis yra atkreipęs VSD vadovybės dėmesį, kad poligrafu turi būti patikrinti ir Vilniaus apygardos prokuratūros vadovai. Generalinio prokuroro imunitetas D. Valį saugo nuo gilesnio dėmesio ir šioje istorijoje.

Kandidatas jau rastas?

Teigiama, kad, ruošiantis galimam D. Valio atstatydinimui rudenį, prezidentės patarėjai dairosi galimo kandidato į generalinio prokuroro pareigas. Pasitraukus buvusiam generaliniam prokurorui Algimantui Valantinui, prezidentė buvo patekusi į keblią padėtį, kai dešimtys kandidatų tiesiog atsisakė siūlomų Generalinės prokuratūros vadovo pareigų.

Kaip Alfa.lt pasakojo keli prokurorai, kuriems buvo siūlomos Generalinės prokuratūros vadovo pareigos, prezidentūroje esą aiškiai buvo pasakyta, kad jie privalės klausyti ne įstatymo raidės, o D. Grybauskaitės valios. Profesinė savigarba daugeliui neleido sutikti su tokiomis sąlygomis. Ir tada buvo rastas kompetencijos stokojantis, o dabar teisinės bendruomenės pajuokos objektu tapęs D. Valys. Tad, siekiant išvengti ilgų paieškų, šaltinių teigimu, pradėta dairytis jau dabar.

Realiausiu kandidatu laikomas Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Žydrūnas Radišauskas. Jaunas, iškalbus, gana kvalifikuotas teisininkas. Tiesa, teigiama, kad šis prokuroras yra be galo ambicingas, esą arogantiškas su pavaldiniais, bet labai įsiteikiantis vadovams ir neva linkęs skųsti kolegas. Tačiau šie iš pirmo žvilgsnio trūkumai realiame gyvenime prezidentūroje vertinami kaip didžiulis pliusas.

Atmetus asmenines savybes, akivaizdu, kad Ž. Radišauskas kompetencija ir autoritetu yra keliomis galvomis aukštesnis už dabartinį Generalinės prokuratūros vadovą.

Vadovavo rezonansinei bylai

Anot D. Valio pasirašyto pranešimo, „Ž. Radišauskas prokuratūroje tarnauja nuo 1998 m. rudens. Iki 2000 m. jis dirbo prokuroru Vilniaus miesto apylinkės prokuratūroje, nuo 2002 m. iki 2007 m. – Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras, nuo 2007 m. gruodžio 12 d. iki šiol dirba Generalinės prokuratūros ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriuje. Per tarnybos prokuratūroje metus Ž. Radišauskas buvo 6 kartus skatintas, apdovanotas Valstybės sienos apsaugos tarnybos pasižymėjimo ženklu „Pasieniečio garbės ženklas“, vardine dovana, generalinio prokuroro padėkos raštais. Dirbant Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriuje prokuroras specializavosi ikiteisminių tyrimų dėl neteisėto valstybės perėjimo ir neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną organizavimo ir prokurorinės kontrolės srityje. Prokuroras teisininko kvalifikaciją įgijo Vilnius universiteto Teisės fakultete.“ Nuo 2011 m. balandžio Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiojo prokuroro pavaduotojas.

Pastaruoju metu Ž. Radišauskas vadovavo Policijos departamento Imuniteto valdyboje atliekamam ikiteisminiam tyrimui ir į teismą perdavė buvusio policijos generalinio komisaro Visvaldo Račkausko bei kitų aukštų policijos pareigūnų bylą. Tiesa, byla, nors ir rezonansinė, bet labai prieštaringa.

Raulušaitis – pakibęs?

Prezidentūroje itin vertinamas bei globojamas ir dabartinis generalinio prokuroro D. Valio pavaduotojas Darius Raulušaitis. Jis – itin artimas įtakingam prezidentės patarėjui Ernestui Rimšeliui, kuris praktiškai vienasmeniškai formuoja šalies teismų korpusą.

Tačiau Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) yra pripažinusi, kad D. Raulušaitis, nenusišalindamas nuo banko „Snoras“ tyrimo, supainiojo viešuosius ir privačius interesus, mat keli artimi jo žmonos šeimos ir giminės nariai kartu su šiuo dabar jau žlugusiu banku iš dalies valdė dienraštį „Lietuvos rytas“, kuriam ir buvo nutekinta slapta informacija apie teisėsaugos rengiamus veiksmus prieš minėtą banką.

Įstatymas numato, kad asmenį, kuris supainiojo viešuosius ir privačius interesus, metus negalima skatinti ar paukštinti pareigas. D. Raulušaitis, šį VTEK sprendimą apskundęs teismui, pirmoje instancijoje laimėjo, tačiau VTEK šį teismo sprendimą apskundė Vyriausiajam administraciniam teismui.

Konstitucija numato, kad generalinį prokurorą skiria ir atleidžia Respublikos prezidentas Seimo pritarimu.

 

Kas užims generalinio prokuroro Valio vietą?

D. Valys