STT akiratyje – generalinis prokuroras Darius Valys

D. Valys
D. Valys
  © Robertas Riabovas
Tomas Dapkus | Alfa.lt
2013-08-12 07:06

Šešėlis virš prokuratūros vadovo

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Vilniaus valdyboje atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl piktnaudžiavimo tarnyba, kai 2011 metų lapkričio mėnesį dienraščiui „Lietuvos rytas“ buvo perduota informacija apie teisėsaugos planuojamus veiksmus banko „Snoras“ atžvilgiu. Šiam ikiteisminiam tyrimui vadovauja ir jį organizuoja Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorai. Gegužės mėnesio pabaigoje tyrime panaikinti įtarimai buvusiam Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM) direktoriaus pavaduotojui majorui Vytautui Giržadui „neradus jo veiksmuose nusikaltimo ir baudžiamojo nusižengimo požymių“. Majoras apklaustas kaip liudytojas. Taip pat tada nurodyta toliau tęsti ikiteisminį tyrimą tikslu nustatyti tikrąjį įtariamąjį. Ikiteisminis tyrimas pasisuko netikėtu kampu – pagrindiniu objektu tapo generalinis prokuroras Darius Valys. STT Vilniaus valdybos tyrėjai ir žvalgybos pareigūnai renka duomenis, tikrindami gautą informaciją, ar būtent D. Valys ir nebuvo tas asmuo, kuris slapta perdavė informaciją, siekdamas prekiauti poveikiu.

Užsakovas ir tarpininkas

Ikiteisminiame tyrime figūruoja du anoniminiai asmenys – užsakovas ir tarpininkas. Tarpininkas yra vidutinio ūgio vyras, apie 50 metų amžiaus, nešiojantis brangų laikrodį, anksčiau dirbęs teisėsaugos sistemoje. Užsakovas - aukščiausias pareigas teisėsaugoje užimantis asmuo, piktnaudžiaudamas tarnyba prekiavęs poveikiu. Tarpininkas perduodavo slaptą informaciją reikiamiems asmenims, siekdamas naudos užsakovui. Tyrimą apsunkina tai, kad, kaip manoma, tarpininkas jau vykstant ikiteisminiam tyrimui netikėtai mirė.

GAILIUS: VSD ŽINOJO, KAS NUTEKINO INFORMACIJĄ APIE „SNORĄ“, BET VEIKDAMI 1937 METŲ METODAIS NUSLĖPĖ

INFORMACIJOS APIE „SNORĄ“ NUTEKINIMO ATGARSIAI: NEVERA TIKINA, KAD APIE RAULUŠAIČIO IR „LIETUVOS RYTO“ RYŠIUS SUŽINOJO IŠ FNTT

2011 metų lapkričio 15 d. dienraštyje „Lietuvos rytas“ paskelbta publikacija „Įsakymas: sutrypti lietuviškus bankus“. Straipsnyje atskleidžiama, kad teisėsauga planuoja veiksmus vieno iš komercinių bankų atžvilgiu. Nors tekstas nebuvo pasirašytas, tyrimo metu nustatyta, kad jo autorius Arvydas Lekavičius. Žurnalistas atsisakė atskleisti informacijos šaltinį, nepaisant, kad buvo įpareigotas teismo. Jam, prokuroro prašymu, ikiteisminio tyrimo teisėjas skyrė baudą. Tada A. Lekavičiui nutartį apskundus, Vilniaus miesto apylinkės teisme vyko posėdis, kurio metu, dalyvaujant ikiteisminio tyrimo teisėjui, žurnalistas pareiškė, kad slaptą informaciją, taip pat ir dėl teisėsaugos planuojamų veiksmų banko „Snoras“ atžvilgiu, gaudavo iš anoniminio tarpininko, kuris teigė atstovaujantis generaliniam prokurorui Dariui Valiui.

Mainai su dienraščiu?

Dalyvaujant Vilniaus miesto apylinkės teismo ikiteisminio tyrimo teisėjui dienraščio „Lietuvos rytas“ žurnalisto A. Lekavičiaus buvo paklausta, kokios buvo bendradarbiavimo su tarpininku sąlygos. Žurnalistas paliudijo, kad gavo ne vieną vertingą informaciją iš šio asmens mainais į tai, kad nebeskelbs publikacijų su neigiama informacija apie generalinį prokurorą Darių Valį.

Atlikus žurnalisto publikacijų analizę darytina išvada, kad iš tiesų nuo aptariamo laikotarpio sustojo D.Valio kritika. Posėdžio metu patikslinta, kad galėjo veikti du asmenys - tarpininkas, kuris prisistatė buvusiu teisėsaugos darbuotoju, ir jo atstovaujamas užsakovas, tai yra slaptos informacijos valdytojas. Pastarasis galėjo būti pats generalinis prokuroras D. Valys.

Mirtis trukdo tyrimui

Disponuojantis itin vertinga informacija ir ja pasidalydavęs su A. Lekavičiumi šis tarpininkas, anot liudytojo, po kurio laiko su juo nebekontaktavo. Tada pastarasis vėl pradėjo publikuoti kritiškus straipsnius apie generalinį prokurorą Darių Valį, tačiau tarpininkas vis tiek nebepasirodė.

STT Vilniaus valdybos pareigūnai vienoje iš apklausų parodė keletą nuotraukų tarpininkui atpažinti. Vienoje jų liudytojas atpažino labai panašų asmenį į jo įvardytą tarpininką. Pastarasis, iš tiesų, iš teisinės sistemos. Paaiškėjo ir tai, kad jau vykstant ikiteisminiam tyrimui tarpininką ištiko netikėta mirtis.

Tęsinys rytoj portale Alfa.lt