Kryževičius apie Uspaskichą: dėl tiesioginių pareigų vykdymo mes išvadinti nusikaltėliais
Venckienės ir Uspaskicho atvejai kritikuojant teisėjus – skirtingi?

Gintaras Kryževičius
Gintaras Kryževičius
  © Tomas Lukšys

„Tiesą pasakius, mes nesekame visų pasisakymų ir nefiksuojame jų, nes turime savo darbus. Šiuo atveju tai buvo labai žinomo žmogaus, turinčio didžiulį populiarumą visuomenėje pasisakymas, ir toks labai aštrus pasisakymas. Kiek aš prisimenu, kiek tenka žiūrėti laidas ir klausytis informacijas, taip, kad būtumėm išvadinti nusikaltėliais dėl savo tiesioginių pareigų vykdymo, tai nepamenu, kad taip būtų tiesiogiai pareikšta eteryje visai respublikai“, – Alfa.lt kreipimosi į Generalinę prokuratūrą dėl V. Uspaskicho viešų pasisakymų apie sprendimą Darbo partijos byloje priėmusius teisėjus motyvus Alfa.lt aiškino G. Kryževičius.

Alfa.lt primena, kad V. Uspaskichas, komentuodamas Darbo partijos byloje priimtą sprendimą jį ir jo bendražygius pasodinti į kalėjimą dėl apgaulingos buhalterijos vedimo, teisėjus išvadino „nusikaltėliais“.

„Čia – ne tik aš. Aš galvoju, čia jūs turite skųsti. Todėl kad praktiškai trys teisėjai padarė didžiulį nusikaltimą prieš teisingumą. [...] Reikės jums ir jūsų vaikams gyventi tokioje valstybėje, kur nevyksta teisingumas. Priimti sprendimą neturint kaltės – tai yra didžiulis nusikaltimas“, – į Lietuvą iš Rusijos grįžęs kalbėjo V. Uspaskichas. „Aš jums tiesiai šviesiai kalbu. Jie – nusikaltėliai priimant tokį sprendimą. Tegul jie apskundžia mane. Jie pabijos, jie bailiai. Jie nesavarankiški.“

Dėl šių pareiškimų Teisėjų tarybos pirmininkas G. Kryževičius kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, kad būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl nepagarbos teismui. Minėtas prašymas Generalinėje prokuratūroje buvo gautas rugpjūčio 6 d. Organizuoti ikiteisminį tyrimą pavesta Vilniaus apygardos prokuratūrai.

Anot tarybos pranešimo, kreiptis į prokurorus nuspręsta, kai pasirodė informacijos, leidžiančios įtarti, kad, atsakinėdamas į žurnalistų klausimus, V. Uspaskichas „sąmoningai be jokio pagrindo užgauliojo jo bylą nagrinėjusius teisėjus, taip pat ir teismą už jų veiklą, vykdant teisingumą, juos niekinamai išvadindamas nusikaltėliais bei bailiais“.

Kirto atgal dėl paviešintų įrašų?

Vadinamajai Darbo partijos juodosios buhalterijos bylai pasiekus finišo tiesiąją „darbiečiai“ metė, kaip jie tikėjosi, lemtingą kortą – garso įrašus, kuriuose teisėjai tarpusavyje aptaria minėtą bylos eigą ir neva stengiasi pagreitinti jos eigą.

„Darbiečių“ paviešintuose įrašuose apie minėtą bylą kalba buvęs Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas Viktoras Dovydaitis ir eksteisėjas bei buvęs Seimo narys Konstantas Ramelis.

DP IŠPLATINO ĮRAŠĄ, KURIAME GALIMAI DAROMAS SPAUDIMAS TEISĖJAMS JUODOSIOS BUHALTERIJOS BYLOJE

Pokalbyje taip pat neva minimas ir LAT pirmininkas G. Kryževičius, kuris, „darbiečių“ manymu, apie Darbo partijos kalbėjosi ir su prezidente Dalia Grybauskaite.

Pats G. Kryževičius paneigė su šalies vadove aptarinėjęs Darbo partijos bylą.

„Niekada nesu kalbėjęs apie Darbo partijos bylą. Jau daug aiškinau šita tema ir, aš manau, kad šiandienos susitikimas skirtas ne tai temai. Jeigu jūs norite ko nors daugiau iš manęs sužinoti šia tema, aš visada atviras ir galime susitikti“, – po šių metų gegužės 6 d. įvykusio susitikimo su D. Grybauskaite žurnalistams sakė G. Kryževičius.

Informaciją apie tai, kad Darbo partijos byla buvo neva aptarinėjama su prezidentūra, paneigė ir pati šalies vadovė D. Grybauskaitė.

„Iš kur žinote, kad aš kalbėjau? Su ponu Kryževičiumi niekada nebuvau susitikusi ir niekada nekalbėjau apie šitą bylą“, – šių metų gegužės 11 d. viešėdama Radviliškio rajone, Burbiškio dvare, žurnalistams sakė prezidentė.

Venckienės ir Uspaskicho atvejai skirtingi?

Iš Lietuvos pradingusi parlamentarė, partijos „Drąsos kelio“ lyderė Neringa Venckienė ir jos artimieji bei bendražygiai dėl nepagarbos teismui nemalonės jau buvo sulaukę, tačiau ne kartą ikiteisminiai tyrimai dėl nepagarbos teismui buvo nutraukti. Tiesa, iki šiol N. Venckienę norima patraukti baudžiamojon atsakomybėn dėl to, kad ji prieš dvejus metus Panevėžio miesto apylinkės teismo patalpose viešai užgauliai pažemino teismą.

„Drąsos kelio“ idėjinė lyderė N. Venckienė ne vienoje savo spaudos konferencijoje teisėjų pusėn yra metusi aštrių žodžių, tačiau, LAT pirmininko G. Kryževičiaus teigimu, N. Venckienės ir V. Uspaskicho atvejai yra skirtingi.

„Mes susiduriame su daugeliu tokių atvejų, kai žmonės nepatenkinti sprendimais ir paburnoja savo aplinkoje, galbūt ir nepagarbiai atsiliepia apie teismą, bet tai nėra taip išviešinama ir nedaroma tokia žala teismui ir teismų autoritetui. Tai yra esminis skirtumas“, – Alfa.lt aiškino G. Kryževičius.

„Aš kalbu apie tai, kad tokio žmogaus pasisakymai... Mes gi turime suprasti, kad jis yra vienos iš mūsų valdžių atstovas ir turėtų turbūt būti žymiai atsargesnis negu paprastas žmogelis, kuris galbūt nepatenkintas (teismo – Alfa.lt) sprendimu. Manyčiau, kad Seimo narys turi jausti atsakomybę už autoritetą atskirų valdžių“, – apie V. Uspaskicho viešus pareiškimus kalbėjo Teisėjų tarybos vadovas.

Primename, kad LAT pirmininkas G. Kryževičius taip pat nepraleidžia progų pakomentuoti teisėjų ar politikų viešų pareiškimų. Teisėjų tarybos pirmininkas, komentuodamas N. Venckienės viešus pareiškimus apie teisėjus, buvo pasakęs, kad N. Venckienė yra valstybės teisinės ir politinės sistemos pūlinys.

O ką pasakytų prezidentė?

Sekant prezidentės D. Grybauskaitės viešus vertinimus galima pastebėti, kad šalies vadovė neretai skirtingų valdžios atstovų veiksmus ar pareiškimus vertina nevienodai.

Nuo pat socdemų, „darbiečių“, „tvarkiečių“ ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos valdomos Vyriausybės darbo pradžios D. Grybauskaitė Darbo partijai negailėjo kritikos. Dažniausiai „darbiečiai“ aštrių žodžių iš šalies vadovės sulaukdavo dėl vadinamosios juodosios buhalterijos bylos.

Primename, kad D. Grybauskaitė jau yra komentavusi valdžios atstovų pareiškimus apie teisėjus. Vienas tokių pavyzdžių – šalies vadovės pareiškimas apie G. Kryževičiaus teisiniu ir politiniu pūliniu pavadintos N. Venckienės viešus komentarus apie savo kolegas teisėjus.

GRYBAUSKAITĖ APIE VENCKIENĘ: UŽ ŽODŽIUS AŠ NIEKO NEATLEIDINĖJU

2012 m. balandžio mėnesį Teisėjų garbės teismas konstatavo, kad N. Venckienė, svaidydamasi tokiais žodžiais, kaip „išgamos“, „iškrypėliai“, šiurkščiai pažeidė Teisėjų etikos kodeksą ir taip pažemino teisėjo vardą, padarė žalą teismo autoritetui visuomenėje, todėl toks elgesys nesuderinamas su teisėjo pareigomis. Teismas nusprendė, kad N. Venckienė teisėjos pareigų eiti toliau dėl tokių pareiškimų negali.

Vis dėlto tąkart N. Venckienę užstojo prezidentė ir neatleido jos iš teisėjos pareigų.

„Teisėjos pasisakymai nederami ir garbės teisėjų bendruomenei nedaro, tačiau Teisėjų garbės teismo siūloma sankcija neadekvati teisėjos prasižengimui. Griežčiausios nuobaudos, pirmiausia, turi būti taikomos aplaidžiai dirbantiems, girtaujantiems ir dangstantiems prasižengusius kolegas teisėjus“, – tada komentavo D. Grybauskaitė.

„Teisėjai turi būti vertinami ne tik griežtai, bet ir adekvačiai. Už pasisakymus atleidinėti iš darbo... Tik už žodžius aš nieko neatleidinėju“, – aiškino prezidentė.

Įdomu, kaip šiuo atveju šalies vadovė įvertintų V. Uspaskicho pareiškimus apie tai, kad Darbo partijos byloje jam nepalankų sprendimų priėmę teisėjai yra „nusikaltėliai“?

 

Kryževičius apie Uspaskichą: dėl tiesioginių pareigų vykdymo mes išvadinti nusikaltėliais

Gintaras Kryževičius