Orchidėja vardu Vanda – ypatinga namų viešnia

Orchidėja vardu Vanda – ypatinga namų viešnia
Orchidėja vardu Vanda – ypatinga namų viešnia

Pagrindinis Vandų vystymosi „organas” yra lapai, kurių augimas, nykimas, vešėjimas ir net dydis arba forma kinta priklausomai nuo natūralių orchidėjos augimo (gyvenimo) sąlygų. Kai kurios orchidėjų Vandų rūšys turi plokščius, tipiškus, plačius, kiaušinio pavidalo lapus (tai taip vadinami juostiniai lapai). Tuo tarpu kitos orchidėjų Vandų rūšys išsiskiria įdomiais cilindriškais ir mėsingais lapais, kurie yra itin prisitaikę prie sausringų aplinkos sąlygų. Šios rūšies orchidėjų stiebai tarpusavyje smarkiai varijuoja dydžiu (ilgiu), mat yra miniatiūrinių gėlyčių, užaugančių vos keletą centimetrų, bet esama ir tokių, kurios siekia net kelis metrus.

Orchidėjų Vandų žiedeliai yra susispietę ir auga ant vieno šoninio žiedyno. Dauguma žiedelių žydi geltonai bei rudai, tačiau taip pat esama ir baltų, žalių, oranžinių ir raudonų atspalvių žiedynų. Žiedyno lūpa turi mažytę atšakėlę. Vandos žydi kas keletą mėnesių, o žydėjimo periodas trunka nuo dviejų iki trijų savaičių. Ši rūšis yra viena iš penkių svarbiausių rūšių sodininkystės srityje, mat šios orchidėjos yra vienos iš didingiausių ir nuostabiausių, randamų orchidėjų šeimoje. Matyt dėl šios priežasties yra išvesta nemažai šio rūšies hibridų ir pakaitalų. Štai, pavyzdžiui, mėlynoji orchidėja yra ne kas kita, kaip Vandos hibridas, vadinamas Vanda coerulea, kuri yra vienintelė mėlyno ar žydro atspalvio orchidėja (iš tikrųjų atspalvis yra žydrai violetinis / melsvai purpurinis). O Vanda dearei pasižymi įspūdingu geltonos spalvos žiedynu. Ypač puošni ir tiesiog auksu tvieskia Vanda denisoniana, dar vadinama Vanda bensonii.

Įdomu, jog ši gėlė yra taip vertinama, jog net Vanda Miss Joaquim yra laikoma nacionaline Singapūro gėle. Beje, kai kurios Vandų rūšys (tokios kaip Vanda coerulea) ima sparčiai nykti dėl netinkamų aplinkos sąlygų. Būtent šias vadinamąsias mėlynąsias orchidėjas, augančias natūraliomis sąlygomis gamtoje, yra draudžiama eksportuoti iš augimo regionų į kitas šalis, mat jos yra laikomos nykstančiomis rūšimis. Vis dėlto, orchidėja Vanda tapo ypatingai populiari ir mėgstama gėlė dvidešimtojo amžiaus antrojoje pusėje. Turbūt neįmanoma nepamilti gausia lapija, gražiai simetriška ir net skulptūrine forma pasižyminčios gėlės, turtingos ir džiuginančios akį nuostabiausiais žiedynais. Beje, toks žydėjimo pasirodymas gali trukti net iki aštuonių savaičių per metus, o tinkamai pasirūpinus – net du kartus per metus po aštuonias savaites.

PRIEŽIŪRA. Temperatūra: jei šią gražuolę auginate savo namuose, pageidautina, jog pasirūpintumėte tinkama gėlei kambario temperatūra. Kaip ir dauguma atogrąžinių orchidėjų, Vanda taip pat mėgsta šilumą ir gerai vėdinamą patalpą. Žinokite, jog jei Vanda augs šiltoje ir ventiliuojamoje patalpoje, apšviečiamoje saulės, pražys bet kuriuo metų laikų. Vis dėlto būtų gerai, jog per dieną kambaryje temperatūra svyruotų nuo 23 iki 32 laipsnių šilumos, o naktį – nuo 18 iki 23. Žinoma, tai idealiausiu atveju, mat gėlė toleruoja atsitiktinius temperatūros svyravimus, jei tai nesitęsia per ilgai. Jei gėlė atsidurtų lauke, ypač žiemą, ar šaltoje patalpoje praleistų ilgesnį laiką, žūtų. Kadangi Lietuvoje gali būti sunku užtikrinti reikiamą optimalią temperatūrą ir saulės apšvietimą šaltaisiais metų laikais, tuomet orchidėja pasineria į ramybės periodą. Bet tai anaiptol nėra blogai, mat po to gėlė suklesti dar labiau.

Saulės apšvietimas: tiek Vandoms, tiek ir kitoms orchidėjoms reikalingas nemažas saulės šviesos kiekis. Ypač iš ryto pusės. Į pavakarę reikėtų gėlę pernešti į pavėsį, nes 20–30 procentų laiko gėlė turėtų praleisti ne saulėje. Jei manote, jog jūsų gėlei gali trūkti saulės, patikrinkite jos lapus – gaunančios pakankamai saulės spindulių orchidėjos lapai yra šviesiai žalios spalvos, o gėlių, kurios stokoja saulės šviesos, lapai paprastai būna tamsiai žali, pernelyg ištysę ir minkštoki. Apsaugokite Vandą nuo atšiaurių vėjų bei lietaus. Vis dėlto patalpa, kurioje auga Vanda, turėtų būti nuolat vėdinama, nes kitu atveju „orinis štilis” gali būti bakterinio ar grybelinio puvėsio priežastis.

Laistymas: iš esmės, Vandų nederėtų perlieti. Geriausia būtų, jei jos kiek išdžiūtų tarp laistymų, nes taip jos yra įpratusios ir prisitaikiusios prie natūralios aplinkos sąlygų. Taip pat augalo, vos įsigijus, nereikėtų pulti persodinti į naują indą, nebent esamasis būtų akivaizdžiai per mažas ir šaknys liptų pervirš, arba tuo atveju, jei žemių mišinys pasirodytų kiek per rūgštus ir imtų rūgti, būtų blogas vandens sugėrimas ir paviršiuje juodžemis imtų žaliuoti arba pasidengtų švelniais sniego baltumo pūkeliais. Papuvusias ar sumenkusias šaknis lengvai pamatysite, jei pirksite orchidėją permatomame indelyje. Jei minėtų problemų nėra, orchidėjas reikėtų persodinti kas dvejus ar trejus metus.

Tręšimas: jei norite savo augalėliu dar geriau pasirūpinti, galite visus metus tręšti didelės koncentracijos azoto tirpalu. Jums prireiks vieną arbatinį šaukštelį ištirpinti 4 litruose vandens ir ištisus metus kas mėnesį tręšti. Jei nenorite tręšti ištisus metus, svarbiausia būtų patręšti bent jau pavasarį, tokiu būdu „išjudinsite” ir pažadinsite gėlę po šaltųjų metų laikų apsnūdimo. Beje, jei neketinate per žiemą bandyti „pražydinti” savo gėlės, tuomet nėra jokio reikalo jos tręšti žiemą.

Ligos: orchidėjos nėra tos gėlės, kurias labai kankintų įvairios ligos ar kenkėjai. Jei vis dėlto pastebėjote, kad apie gėlę pradeda veistis vabzdžiai, nuvalykite jos lapų paviršių su medvilnine servetėle, kiek apšlakstyta denatūruotu spiritu. Kol ši problema išnyks, pastoviai apipurkškite su šiuo spiritu lapus. Stenkitės sergančias gėles kuo rečiau gydyti cheminiais preparatais, nes būtent šios rūšies orchidėjoms tai nėra priimtina. Chemikalų imkitės tik tuo atveju, jei situacija jau yra kritinė.

 

 

 

Orchidėja vardu Vanda – ypatinga namų viešnia

Orchidėja vardu Vanda – ypatinga namų viešnia
+7