Natūralus šeimos planavimas, stebint gimdos kaklelio gleives

Natūralus šeimos planavimas, stebint gimdos kaklelio gleives
Natūralus šeimos planavimas, stebint gimdos kaklelio gleives
  © Flickr

Tiesa, jog kontraceptinių priemonių šiais laikais yra daugybė: pradedant elementariausiais prezervatyvais, baigiant geriama kontracepcija, spiralėmis ar net injekcijomis po oda. Tačiau, kaip bebūtų gaila, bet koks įsikišimas ar invazija į organizmą, sukelia neigiamus padarinius, o taip pat ir neapsaugo šimtu procentų nuo nėštumo. Beje, jei esate krikščionė, bet kokia kontracepcija yra netoleruojama, išskyrus natūralų šeimos planavimą, kuris apsaugo 99, 9999 proc.

Natūraliam šeimos planavimui nereikia jokių specialių ypatingų priemonių, o tik šiek tiek jūsų laiko bei pastabumo. Natūralaus šeimos planavimo pagrindas yra tai, jog jūs galėsite atidėti nėštumą nenaudodama jokių dirbtinių priemonių, arba teisingu metu pradėti kūdikį. Vaisingas dienas galima nustatyti trimis būdais: pagal gimdos kaklelio gleives, bazinę kūno temperatūrą ir naudojantis kalendorine taisykle. Žinoma, jei norite kone šimtaprocentinės apsaugos, reikėtų kombinuoti visus tris būdus. Bet šiame straipsnyje pakalbėkime apie vieną iš jų – gimdos kaklelio gleivių stebėjimą.

Visų pirma, reikėtų pradėti nuo to, jog per mėnesinių ciklą moteris patiria kelias skirtingas fazes: pirmoji – ankstyvoji nevaisinga fazė, kiekvienai moteriai trunkanti skirtingai, bet dažniausiai tai vos kelios ar net viena diena, antroji – vaisinga fazė arba ovuliacija, per kurią suaktyvėja kiaušidžių hormonai estrogenai, trečioji – vėlyvoji nevaisinga fazė, trunkanti iki mėnesinių, kadangi per mėnesines santykiauti nepatariama dėl galimų užsikrėtimų. Stebint gleives, vaisingos gleivės atsiranda anksčiau, nei įvyksta ovuliacija, o vyro sėkla vaisingose gleivėse išlieka gyvybinga ir geba apvaisinti net iki šešių dienų.

Paprastai, sakoma, jog ovuliacija įvyksta ciklo viduryje, t. y. apie keturioliktą ciklo dieną (ciklas prasideda nuo pirmojo ryškaus kraujo ir baigiasi kitų mėnesinių pradžioje). Tačiau skirtingoms moterims ir net tai pačiai moteriai ovuliacija gali įvykti ne tuo pačiu metu.

Stebint gleives, yra svarbūs faktoriai „ką matau“ ir „ką jaučiu“. Gleives lengvai pajusite vaikščiodama. Po mėnesinių praeis kiek laiko, kai makštyje jausite sausumą, tačiau vos tik pajusite, kad tampa lipnu ir drėgna, jau būkite budri – prasideda vaisingos dienos. Vėliau gleivių daugės ir jausite šlapumą ir slidumą. Gleivių išvaizdą galite įvertinti prieš šlapinimąsi makštį perbraukusi servetėle. Labai daug gleivių matysite tuomet, kai prasidės ovuliacija. Nuolatos stebėkite, ką jaučiate. Paskutinė diena, kuomet matysite skystas, skaidrias, tąsias bei slidžias gleives, jautėte neįprastai didelį slidumą, yra vadinama gleivių piku. Suprasti, kad tai buvo gleivių pikas, galėsite tik kitą dieną, kuomet nebematysite jokių gleivių.

Ypatingai svarbi taisyklė: po gleivių piko BŪTINA nesimylėti dar tris dienas, ir tik trečios dienos vakare galite atsiduoti vienas kitam, nenaudojant jokių pašalinių kontraceptinių priemonių. Tiesa, kartais gleivių stebėjimas ir matuojant bendrą kūno temperatūrą skiriasi savo parodymais, tad geriau derinti šiuos du dalykus.

Apie BKT matavimą ir kalendorinę taisyklę pakalbėsime greitu laiku kituose straipsniuose.