Natūralus šeimos planavimas, matuojant bendrą kūno temperatūrą

Termometras
Termometras
  © EKO redakcija

Bendrą kūno temperatūrą (BKT) reikia pradėti matuoti penktą ciklo dieną. Svarbiausia, kad matuotumėte neatsikėlusi iš lovos, dar gulėdama, ir geriausia, kad net stengtumės nenusikloti ir mažai judėti, tad termometrą teks laikyti šalia lovos. Kitas svarbus dalykas, jei matuojate BKT, turite būti miegojusi ne mažiau, nei tris valandas, nes kitu atveju tai iškreips temperatūros pokyčių rodmenis, tikėtina, jog temperatūra bus didesnė ir jūs ją sumaišysite su prasidėjusia ovuliacija. Taip pat pasirinkite vietą, kurioje jums būtų patogiausia matuoti: po liežuviu, makštyje ar tiesiojoje žarnoje. Būtina pasirinkti tą patį matavimo laiką ir jo nekeisti, geriausia matuoti būti nuo penkių iki devynių ryto. Tiesa, nuo pasirinkto pastovaus laiko galima nukrypti pusvalandį, tai yra, matuoti pusvalandžiu anksčiau ar vėliau, toks laiko tarpas temperatūros rodmenų neišbalansuos. Taip pat to paties ciklo metu nekeiskite nei matavimo vietos, nei termometro, tai galite daryti tik sulaukusi kito ciklo matavimų. Beje, jei matuosite po liežuviu, negalite būti nei ko nors suvalgiusi, nei išgėrusi. Jei miegate pravira burna arba knarkiate, matavimas po liežuviu jums taip pat netinka.

Jei skirtingu ciklu matuosite kitoje vietoje ir su skirtingu termometru, termometro parodymai skirsis, bet mums svarbu ne nustatyta temperatūra, bet jos skirtumas, taip kad dėl skirtingų parodymų nesijaudinkite.

Patartina bent porą mėnesių temperatūrą matuoti viso ciklo metu. Vėliau, kai įgusite, galėsite matuotis tik vaisingos fazės metu. Tačiau pernelyg nesumažinkite temperatūros matavimo dienų skaičiaus: būtini mažiausiai šeši žemos temperatūros žymėjimai iki ovuliacijos ir pirmi trys po ovuliacijos.

Jei matavimui naudosite ovuliometrą, išeinamojoje angoje laikykite tris minutes, o po liežuviu – penkias. Matuodama gyvsidabriniu termometru, bet kurioje vietoje laikykite penkias minutes, o elektroninis termometras pats praneš, kada bus galima jį ištraukti.

Svarbiausia taisyklė: nuo penktos ciklo dienos turite „surinkti“ bent šešias žemas temperatūras, kai įvyksta ovuliacija, tą rytą temperatūra ryškiai šokteli per 0,2–0,4 laipsnio. Žemos temperatūros neturi tarp savęs skirtis daugiau nei 0,1–0,2 laipsnio. Kai temperatūra šokteli, nusibrėžkite dengiančia linija virš žemųjų temperatūrų ir stebėkite, kad aukštos būtų bent trys temperatūros iš eilės, trečioji temperatūra turėtų būti pakilusi nuo dengiančios linijos bent per 0,2 laipsnio. Jei taip nėra, laukite ketvirtos dienos vakaro ir tik tuomet mylėkitės.

Būtina nepamiršti, jog, matuojant temperatūrą, reikia žymėti ir galimus trikdžius, kurie dažnai pakelia temperatūrą, ir jūs galite tai sumaišyti su ovuliacija: tai audringa vakarėlio naktis, per daug alkoholio, temperatūra matuota vėliau ir taip toliau. Kai kuriais atvejais temperatūra gali būti ir per maža.

Dar vienas svarbus pastebėjimas, jei matavote ne įprastu laiku, o uždelsėte valandą, temperatūrą pažymėkite puse laipsniu mažesnę. O jei pamatavote valanda anksčiau, temperatūrą padidinkite puse laipsnio.