Lietuvos kaimas bus priverstas išnykti?
papildyta kultūros ministro komentaru

Nemunas
Nemunas
  © Akvilė Petraitytė
ELTA
2013-07-17 07:04

Tačiau sunaikinus mokyklas palaipsniui nyksta ir pats kaimas. Niekas čia nenori net kojos kelti. Buvusi Gintaro Steponavičiaus vadovaujama Švietimo ir mokslo ministerija sukūrė kaimo mokyklų naikinimo mašiną.

O visai neseniai kultūros ministras Šarūnas Birutis nusprendė optimizuoti ir šalies bibliotekų tinklą. Ketinama panaikinti gyvenviečių ir miestelių bibliotekas, o knygas jiems tiesiog vežioti.

Akmenės rajone gyvenantis ūkininkas Valius Ąžuolas tik numojo ranka. Pasak ūkininko, išliks tik tie kaimai, kurie yra prie didelių miestų, o moksleivius vežiojantys geltonieji autobusiukai tėra butaforija.

Apie kaimo sunkumus prakalbo ir dvasininkai.

„Kaime padėtis dabar skandalinga. Kalbuosi su kunigais ir visi akcentuoja tą patį: vieni žmonės išvažiuoja į užsienį arba į miestus, kiti - geria.

Ten, kur yra susikūrusios stiprios bendruomenės, dalis žmonių kažkaip įsitvirtina, o jeigu ir to nėra, kaime be jokio šviesos židinio, be kultūros labai nyku. O tai sukurti - jau valstybės rūpestis.Investuodami į kultūros dalykus - o mes, Bažnyčia, į dvasinę sritį, - rezultatų iškart nepamatome. Tačiau neseniai Kaune vykusių Lietuvos jaunimo dienų metu įsitikinome, kad darbas su vaikais, su jaunais žmonėmis tikrai ne veltui. Lietuvoje jau yra ir nemaža dalis šviesaus jaunimo, matančio ateitį. Bet tokiam rezultatui pasiekti reikia ilgo, sunkaus darbo,“ - „Respublikai“ kalbėjo su Kauno arkivyskupas Sigitas Tamkevičius.

Kultūros ministras: su bibliotekininkų bendruomene palaikome ryšį, jie teikia pasiūlymus ir visi veiksmai yra derinami abipusiu sutarimu

„Publikacijoje „Metas naikinti knygas“ išsakytos mano vardu mintys prieštarauja mano įsitikinimams ir kultūros politikai. Manau, kad dienraštis turėtų atsiprašyti kultūros ir visos Lietuvos žmonių už sąmoningą dezinformavimą ir kenkimą. Niekada su straipsnį rašiusia žurnaliste nebendravau ir interviu nedaviau, be to matau, kad straipsnyje nėra nei vienos mano citatos, o tai verčia manyti apie sąmoningą siekį pakenkti, suteršti ar pažeminti mane, kaip ministrą“, - sako Š. Birutis.

Ministras taip pat atgailestauja, jei kultūros bendruomenė ypač bibliotekininkai sunerimo dėl pasirodžiusios klaidingos informacijos.

„Niekada nedariau jokio pranešimo apie bibliotekų optimizavimą ir kaimuose bei mokyklose uždaryti bibliotekų neketinu. Atvirkščiai, norime pildyti bibliotekas knygomis ir padėti joms klestėti regionuose, nes kai kuriose vietovėse jos išlikusios vieninteliu kultūros židiniu“, - sako Š. Birutis ir teigia, kad jau greitai susitiks su bibliotekų atstovais, su kuriais tęs pradėtą diskusiją dėl artimiausių Kultūros ministerijos darbų bibliotekų srityje.

„Su bibliotekininkų bendruomene palaikome ryšį, jie teikia pasiūlymus ir visi veiksmai yra derinami abipusiu sutarimu, tad dar kartą labai apgailestauju dėl klaidinančios informacijos ir labai tikiuosi, kad dienraštis atsiprašys visos Lietuvos žmonių“, - sako Š. Birutis.