Latvija pakviesta prisijungti prie euro zonos, latas į eurus bus keičiamas pagal dabartinį kursą

Latvijos premjeras Valdis Dombrovskis
Latvijos premjeras Valdis Dombrovskis
  © SCANPIX
BNS
2013-07-09 14:14

Latvijos nacionalinė valiuta bus keičiama į eurus pagal Latvijos banko nustatytą dabartinį santykį, kuriuo latas yra susietas su vieningąja ES valiuta - 0,70284 lato už vieną eurą.

ES finansų ministrų balsavimas vainikavo diplomatines procedūras dėl Latvijos stojimo į euro zoną.

Europos Parlamentas liepos 3-ąją pritarė Latvijos siekiui įsivesti eurą, kai už šią iniciatyvą balsavo 85 proc. įstatymų leidėjų. Birželio 28 dieną ES šalių lyderiai vienbalsiai pritarė Latvijos stojimui į euro zoną.

Birželio 5-ąją Europos Komisija ir Europos centrinis bankas (ECB) paskelbė sanglaudos ataskaitas dėl Latvijos pasirengimo įsivesti eurą, kurių išvados buvo teigiamos.

Nuo 2014 metų sausio 1 dienos Latvijoje prasidės pareinamasis laikotarpis, kai šalyje už prekes ir paslaugas bus galima mokėti tiek latais, tiek eurais, tačiau grąža privalės būti išduodama eurais. Visi negrynieji pinigai sausio 1-ąją bus automatiškai perskaičiuoti eurais.

Grynuosius latus bus galima keisti į eurus šešis mėnesius nuo euro įvedimo dienos visuose komerciniuose bankuose, o Latvijos centriniame banke - neribotą laikotarpį.

Tris mėnesius prieš euro įvedimą ir šešis mėnesius po jo kainos privalės būti nurodomos abiem valiutomis.

Latvijos finansų ministras Andris Vilkas prieš ECOFIN susitikimą pažymėjo, jog jo šalies kelias į euro zoną buvo sunkus.

„Tai buvo daug sunkiau nei bet kuriai kitai šaliai. Estija, Slovakija ir Slovėnija į eurą ėjo kitokiu keliu, išvengdamos gilios krizės ir sunkių aiškinimų visuomenei, kaip mes elgėmės Latvijoje, atsižvelgdami į bendrąją padėtį euro zonoje“, - aiškino A.Vilkas.

„Šiandien Briuselyje užbaigiame kelią, kurį pradėjome prieš dešimt metų. Visuomet išlaikėme tikslą integruotis į Europos branduolį, ir mums stigo galutinio elemento - euro“, - pridūrė jis.

ES finansų ministrai nepalaikė minties, kad gali būti sudėtinga plėsti euro zoną tuo metu, kai šis blokas stengiasi suteikti pagalbą prasiskolinusioms savo narėms, tokioms kaip Graikija ir Portugalija.

Airijos finansų ministras Michaelas Noonanas (Maiklas Nunanas) sakė, kad Latvijos priėmimas į euro zoną, kaip ir Kroatijos įstojimas į ES, yra „absoliučiai nuostabus, kai atsitrauki nuo krizės kasdienių rūpesčių“.

53 proc. Latvijos gyventojų nepritaria euro įvedimui

Ryga, liepos 9 d. (BNS). Daugiau kaip pusė - 53 proc. - Latvijos gyventojų vis dar nepritaria euro įvedimui, antradienį interviu Latvijos visuomeniniam radijui sakė visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos SKDS vadovas Arnis Kaktinis.

Pasak jo, birželį 53 proc. apklaustų Latvijos gyventojų sakė, kad nepritaria euro įvedimui Latvijoje, 22 proc. pareiškė pritarimą eurui, o 21 proc. deklaravo neutralią poziciją.

A.Kaktinis sakė, kad per pastaruosius šešis mėnesius euro šalininkų skaičius reikšmingai nesikeitė - vasario ir kovo mėnesį euro įvedimui pritarė 22 proc. respondentų, balandžio mėnesį - 17 proc., gegužę - 20 procentų.

Per metus šalininkų skaičius padidėjo nuo 13-16 proc., o žmonių, nepritariančių euro įvedimui, skaičius sumažėjo nuo 59 procentų.

SKDS nurodo, kad, nepaisant vyriausybės kampanijos pateikiant pozityvią informaciją apie eurą, visuomenės nuomonė dėl bendrosios valiutos smarkiai nepasikeitė. A.Kaktinis mano, kad priėmus galutinį sprendimą dėl euro įvedimo, žmonės nebebus tokie kritiški.

Per Ekonomikos ir finansų reikalų tarybos (ECOFIN) susitikimą, kuris antradienį įvyks Briuselyje, Europos Sąjungos (ES) finansų ministrai turėtų priimti galutinį sprendimą dėl Latvijos priėmimo į euro zoną 2014 metų sausio 1 dieną.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.