Už triukšmą ir girtavimą miške gali tekti pakloti iki tūkstančio litų

Ežeras
Ežeras
  © Milda Baušienė

Viešas ar neviešas miškas – triukšmauti draudžiama

Bent kartą per vasarą į naktinę žvejybą išsiruošiantis vilnietis Tomas turi savo ritualą: ant medžio pasikabina radiją, kuri padeda neužsnūsti laukiant kibimo. Muzika groja ne itin garsiai, netoliese žvejojantys žmonės ar prie laužo naktinėjantys poilsiautojai nesiskundžia.

Kur kas daugiau bėdų dėl apsvaigusio jaunimo: Tomas pasakojo ne kartą turėjęs pasiieškoti kitos žvejybos vietos, norėdamas išvengti pernelyg įsismarkavusių, trankią muziką leidžiančių, šūkaujančių jaunuolių.

„Miškas ir miško aikštelės, miško teritorijos nėra viešosios vietos, todėl triukšmo lygis nėra reglamentuojamas.

Miške triukšmas gali kilti dėl vykdomų miško darbų ir buitinio, asmenų sukelto triukšmo. Miškų ir parkų lankymo taisyklės draudžia trikdyti kitų lankytojų poilsį triukšminga muzika“, – prieštaringų nuostatų apie triukšmą miške pateikė Aplinkos ministerijos Visuomenės informavimo skyriaus specialistė Raimonda Karnackaitė.

Aplinkosaugininkai, pasak jos, neturi įgaliojimų bausti už triukšmavimą gamtoje. „Jie triukšmadarių gali tik paprašyti liautis ar, esant reikalui, iškviesti teisėsaugos pareigūnus“, – patikino R. Karnackaitė.

Tuo metu pareigūnai net ir nekviesti vasarą kreipia didesnį dėmesį į miškuose, poilsiavietėse besilinksminančius, triukšmaujančius ir girtaujančius piliečius.

„Vieša vieta – visur, kur lankosi žmonės, bet kokie triukšmą keliantys veiksmai, jei trikdo viešąją rimtį, gali užtraukti atsakomybę“, – paaiškino Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus miesto pirmojo policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio viršininkas Gintaras Mažintas.

Baudžia garsiai muzikos klausančius ir girtaujančius

Šauksmai, švilpimas, garsus dainavimas arba grojimas muzikos instrumentais ir kitokiais garsiniais aparatais ar kiti triukšmą keliantys veiksmai gatvėse, aikštėse, parkuose, paplūdimiuose, viešajame transporte bei kitose viešosiose vietose, o vakaro ir nakties metu – ir gyvenamosiose patalpose, įmonėse, įstaigose ar organizacijose, jeigu tai trikdo viešąją rimtį, – užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams arba pareigūnams iki trijų šimtų litų. Tokie pat veiksmai, padaryti asmens, jau bausto už triukšmavimą, užtraukia baudą piliečiams arba pareigūnams nuo trijų šimtų iki vieno tūkstančio litų. Tokius ribojimus numato Administracinių teisės pažeidimų kodeksas.

Nuo šių metų pradžios iki liepos pirmosios dienos vien Vilniaus miesto pirmajame policijos komisariate užfiksuotas 1381 triukšmavimo, daugiausia vakaro ir nakties metu, atvejis. „Manau, kad dalis tų, kurie piktinasi triukšmautojais, veikiausiai į policiją nesikreipia. Gal jie linkę pasirinkti nuošalesnę vietą, o ne kovoti už savo teises, nors aš rekomenduočiau kovoti.

307 atvejais iš minėtų surašyti protokolai, skirtos nuobaudos dėl triukšmavimo. Kitais atvejais arba nepasitvirtino, arba žmonės buvo įspėti, nebetriukšmavo“, – sakė pareigūnas G. Mažintas, pridūręs, kad ne visi drįsta paprašyti garsiai muzikos besiklausančių poilsiautojų ją pritildyti.

Paplūdimiuose, miškuose, poilsiavietėse viešosios rimties nesutrikdysi, jei aplink nebus žmonių. Tačiau šalia kitų poilsiautojų stovyklavietę įsirengę ir triukšmauti pradėję piliečiai nuo 18 val. turėtų aprimti. „Įstatymas numato, kad pirmą kartą galima susitaikyti su valstybe, paskui triukšmavimas užtraukia įspėjimą ar baudą iki 300 litų. Jei triukšmauja girti žmonės, tai jau sunkinanti aplinkybė, bauda gali didėti. Šiemet jau yra už tai nubaustų tūkstančio litų baudomis.

Ar būna, kad paprašyti nusiraminti žmonės, išvažiavus pareigūnams, vėl triukšmauja? Taip, kartais važiuojame antrą kartą – būtume prasti pareigūnai, jei po dviejų kartų neišsiaiškintumėme“, – situaciją paaiškino G. Mažintas, pridūręs, kad triukšmo policininkai nevertina kaip smulkaus pažeidimo.

Pasak policininko, jei aplink nėra nė vieno žmogaus – dainuokite ir triukšmaukite iki soties. Bet jei nusprendėte savaitgalį atsipūsti prie ežero, išsirinkote vietelę, kurioje jau ir taip ilsisi pusė nedidelio miestelio, prisigabenote svaigiųjų gėrimų, atsidarėte automobilio langus ir visu garsu paleidote muziką, greičiausiai sulauksite pareigūnų vizito ir susimokėsite už pramogą valstybei.

Triukšmus, kuriuos sukelia ne švenčiantys gyventojai, o, pavyzdžiui, didelius objektus šalia gyvenamųjų namų statantys statybininkai, reguliuoja Lietuvos higienos norma.