Paskelbtas nuosprendis pirmoje Lietuvoje stambioje juodųjų archeologų byloje
nuteistieji Kultūros paveldo departamentui turės sumokėti beveik pusę mln. litų

Olegas Salij. Juodųjų archeologų byla
Olegas Salij. Juodųjų archeologų byla
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt

Sulaikė tik kelis

Darbininkas Olegas Salij ir jo brigadininkas Vadimas Čvanovas buvo sulaikyti 2009 metų birželio 4 dieną Skuodo rajone. Abu vyrai buvo sučiupti nusikaltimo vietoje – vagiantys kuršių didikų įkapes iš Apuolės kapinyno. Tačiau didikų įkapės – tik ledkalnio viršūnė: kaltinamajame akte teigiama, esą O. Salij ir V. Čvanovas galėjo nugvelbti dar bent 110 archeologinių radinių. Manoma, kad realizavę dalį šių radinių juodojoje rinkoje, vyrai galėjo užsidirbti apie 55 tūkst. litų.

JUODIEJI ARCHEOLOGAI – JIEMS PADEDA IR TEISĖSAUGA

Kaip dar 2011 metais rašė Alfa.lt portalas, O. Salij ir V. Čvanovas – tik keli pagautieji iš nusikalstamos kapų plėšikų organizacijos. Bylą tyrusi Generalinė prokuratūra neatkreipė dėmesio į „Skype“ pokalbių sistemoje užfiksuotos nusikalstamos schemos, kurios galai vedė į Rusiją. Prireikė vienerių metų, kad prokurorai rimtai pažvelgtų į šiuos pokalbius – tada buvo atkasti ir pagrobtų lobių užsakovai Rusijoje.

Priteisė pusę milijono

Teisėjo V. Lenčiko paskelbto nuosprendžio kaltinamiesiems teko palaukti pusantros valandos, tačiau šis laikas – tik katino ašaros, palyginus jas su laisvės atėmimo bausmėmis, skirtomis už istorinių vertybių grobstymą. Į salę su antrankiais atvesdintam O. Salij teisėjas atseikėjo 3,5 metų pataisos namuose, o šiuo metu laiką laisvėje leidžiančiam V. Čvanovui nepasisekė dar labiau – pataisos namuose jam teks praleisti pusmečiu ilgiau, o 92 293 litų vertės jam priklausantis turtas išlieka areštuotas. Maža to, O. Salij iš bausmės atlikimo laiko išskaičiuotas laikotarpis, kurį jis praleido už grotų belaukdamas nuosprendžio – nuo 2011 metų gegužės 23 iki 2013 metų gegužės 24 dienos. Atėmus iš bausmės laiko dvejus metus, darbininkui telieka kalėti pusantrų metų.

Tačiau metai, kuriuos teks praleisti pataisos namuose, – tik dalis juoduosius archeologus ištikusios bausmės. Teisėjo V. Lenčiko nuosprendžiu, patenkintas visas Kultūros paveldo departamento civilinis ieškinys – už tautiniam paveldui padarytą žalą O. Salij ir V. Čvanovas privalės sumokėti 492 945 lito.

Klampino archeologai ir vienodos duobės

Naudos iš šios bylos turės ir Lietuvos nacionalinis muziejus – jam atiteks iš juodųjų archeologų ir jų klientų Rusijoje konfiskuoti daiktai: dvi Lietuvos kriminalinės policijos biure saugomos knygos bei keletas senovinių ginklų, kurie jau buvo patikėti muziejui laikinon globon. Tuo tarpu O. Salij ir V. Čvanovo nusikaltimams naudoti įrankiai bus sunaikinti, grąžinti bus tik brigadininkui priklausantis fotoaparatas ir kompiuteris.

„Byloje yra pakankamai faktinių duomenų, pagrindžiančių tokį kaltinimą“, – nuosprendžio motyvus perskaitė V. Lenčikas. Anot teisėjo, nuteistųjų kaltę pagrindžia ir teismo posėdžių metu duoti archeologų parodymai, ir nusikaltimo vietose paliktas darbo braižas – skirtinguose kapinynuose vienodai iškastos duobės.

Nuosprendį juodieji archeologai dar galės apskųsti Lietuvos apeliaciniam teismui per 20 dienų.

 

Paskelbtas nuosprendis pirmoje Lietuvoje stambioje juodųjų archeologų byloje

Olegas Salij. Juodųjų archeologų byla
+1