Kada geriausia tapti motina?

Moteris su vaiku
Moteris su vaiku
  © 123rf.com

Tai koks vis dėlto idealiausias laikas moteriai susilaukti palikuonių?

Nuo 16 iki 20 metų

Argumentai už

Fiziškai mergina būna pasirengusi tapti motina jau 15–18 metų. Artėdama prie 20-ties, ji įžengia į jaunatviško žydėjimo laikotarpį: dabar jos sveikata – geriausios būklės, organai ir jų sistemos dar nesusidėvėję, hormoninė sistema veikia puikiai. Galima drąsiai gimdyti!

Ir psichologai tam pritaria: visos jaunos mamos nori to paties, ko ir jų bendraamžės, – dirbti, mokytis ir ilsėtis. Užkarti mažylį ant jaunos močiutės pečių vargu ar pavyks. Todėl jauna mama mokosi susidoroti su viskuo pati ir maksimaliai stimuliuoja vaiko savarankiškumą: jis auga aktyvus, guvus ir labai komunikabilus.

Ir dar vienas faktas: gimdyti iki 20-ties vertėtų toms, kurios trokšta berniuko. Mokslininkai apskaičiavo, kad šios amžiaus grupės mamoms gimstančių naujagimių lyčių santykis yra 100 mergaičių 120 berniukų – akivaizdi persvara!

Argumentai prieš

Nors iki 18–20 metų subręsta merginos reprodukcinė sistema, dauguma 18–20 metų merginų, psichologiniu atžvilgiu, dar tebėra vaikiškos. Jos labai retai vykdo griežtas kūdikio priežiūros normas, todėl mažylis dažnai serga, patiria įvairias traumas – tiek fizines, tiek ir psichines. Vakarykštei mergaitei toli iki brandžios moters atsakomybės lygio. Dar ir todėl, kad nėštumas tokiame amžiuje dažniausiai būna neplanuotas.

Nuo 20 iki 30 metų

Argumentai už

Apie 25-uosius metus moters organizme įvyksta širdies ir kraujagyslių sistemos pokyčiai, suplonėja kraujagyslių sienelės, kaupiasi patirtų stresų pasekmės, žalingi įpročiai (rūkymas ir alkoholis) pagreitina organizmo susidėvėjimą. Nepaisant to, amžius nuo 20 iki 30 metų yra optimalus gimdyti, nes moters reprodukcinė sistema yra savo didžiausio klestėjimo etape. Jeigu yra galimybė pastoti, reikia atmesti baimes ir tai padaryti.

Argumentai prieš

Ankstesniais laikais vyravo nuomonė, kad pirmagimio gimdymo komplikacijų tikimybė yra didesnė, jei motina vyresnė nei 25-erių. Tačiau šiandien terminas „vyresnio amžiaus gimdyvė, gimdanti pirmą kartą“, jau taikomas 35 metų kategorijai. Vakarų medicina tvirtina, kad moteris ir po 35-erių sugeba normaliai pagimdyti. Todėl skubėti nėra reikalo. Priešingai, anot europiečių medikų, moteris po 35 metų atsakingiau žiūri į nėštumą ir gimdymą, ji lanko specialius kursus, skaito reikalingą literatūrą, rūpinasi sveiku gyvenimo būdu, o visa tai labai palankiai veikia būsimo mažylio sveikatą. Todėl sulaukus 30 metų per anksti panikuoti ir stengtis bet kokia kaina pastoti. Dar yra laiko.

Nuo 30 iki 40 metų

Argumentai už

Vienas iš pagrindinių pliusų gimdant kūdikį brandžiame amžiuje yra tai, kad moteris maksimaliai rimtai ir atsakingai sprendžia savo uždavinius. Būsimos mamos ruošiasi tam ir fiziškai, ir morališkai, tiksliai vykdo gydytojų nurodymus. Psichologiniu atžvilgiu, šiuolaikinė 30-metė moteris būna optimaliai pasiruošusi gimdymui. Ji paprastai būna apsirūpinusi materialiai, įgijusi gerą socialinį statusą, užtikrinta dėl rytojaus, jos džiaugsmo dėl mažylio gimimo netemdo jokie buitiniai rūpesčiai.

Argumentai prieš

Po 30 metų organizme mažėja svarbiausio moteriai hormono estrogeno kiekis. Tai reiškia, vis rečiau įvyksta ovuliacija ir sumažėja galimybė pastoti. Bet tai – dar ne viskas. Estrogenas atsako ne tik už vaisingumą, bet ir už moters sveikatą apskritai. Jis reguliuoja širdies ir kraujagyslių sistemos, inkstų ir kepenų būklę. Estrogeno lygio sumažėjimas padidina gestozės – kompleksinių nėštumo komplikacijų (patinimo, sumažėjusio kraujo spaudimo, baltymų šlapime) – tikimybę. Sunki gestozė gali iššaukti priešlaikinį gimdymą ar net vaisiaus žūtį. Reikia nepamiršti, kad po 30-ties pakinta audinių elastingumas. Tai reiškia, kad gimdymo metu galimi gimdymo takų plyšimai. Kad to neįvyktų, gydytojai atlieka pagalbines operacijas, padedančias mažyliui įveikti gimdymo kelių sunkumus. Ne visos šios pagalbinės procedūros būna palankios gimdyvei ir mažyliui.

Po 40 metų

Argumentai už

Po 40-ties galimybė pagimdyti sveiką mažylį išlieka. Tačiau įgimtų patologijų rizika padidėja dešimteriopai. Trumpai tariant, mama, kuriai – per 40, turi būti akylai stebima gydytojo ir laikytis visų jo rekomendacijų. Tokiomis sąlygomis amžius taps minimalia laimingos motinystės kliūtimi. Jei moteris ruošiasi gimdyti ne pirmą kartą, tai patologijų atsiradimo rizika minimali: organizmas „prisimena“, kaip reikia išnešioti ir pagimdyti. Pats gimdymo procesas pasibaigia greičiau.

Didesnę patirtį įgijo ir mama – visomis prasmėmis. Pavyzdžiui, ji visiškai tiksliai žino, kad kūdikis reiškia naują gyvenimą ir jai pačiai. Juk mokslininkų įrodyta, kad kūdikio gimimas atjaunina mamos organizmą. Iš tikrųjų, anot kai kurių mokslininkų, organizmo senėjimas tiesiogiai susijęs su reprodukcinės funkcijos nusilpimu. Logiška išvada paprasta: kuo vėlesnio amžiaus moteris gimdo, tuo ilgiau veikia jos reprodukcinė sistema ir tuo ilgiau ji išlieka jauna.

Argumentai prieš

Po 40-ties sveikų kiaušialąsčių skaičius moters organizme sumažėja, o kiaušidžių funkcija nusilpsta. Žemas estrogeno lygis nulemia tai, kad būsimos mamos gali patirti sunkių komplikacijų – iki inkstų ir širdies ligų. Pastoti tampa vis sunkiau.

Psichologai taip pat kelia nerimą: 40-metė moteris yra gyvenimo išvarginta ir pasineria į motinystę visa galva. Tiesiog ištirpdama kūdikyje, be perstojo rūpindamasi juo motina rizikuoja išauginti infantilų, nesugebantį prisitaikyti žmogų. Beje, vaikui nėra labai sunku išsivaduoti nuo perdėtos motinos globos, kaip ir motinai – liautis popinti mylimą atžalą. Pasitarnauti čia gali brandžios moters išmintis, kuri padės protingai dozuoti vaiko globą ir išauginti jį harmoninga asmenybe.