Lengvatos už šildymą panaikinimas – paskata renovacijai?

Namų renovacija
Namų renovacija
  © Fotodiena.lt

Vietoj kompensacijų

Rudenį darbą pradėjusi vyriausybė vienu iš pagrindinių savo tikslų įvardino spartesnį daugiabučių namų renovacijos programos įgyvendinimą. Valdančiosios koalicijos nariai pirmiausia kalbėjo, jog dvejojančius gyventojus pritarti renovacijai paskatintų kompensacijų už šildymą panaikinimas.

VYRIAUSYBĖS MOKESČIŲ DARBO GRUPĖ: LENGVATA ŠILDYMUI YRA NAIKINTINA

Šioms kalboms nutilus, pasigirdo naujas sumanymas, kuris gali paliesti ne tik socialiai labiausiai pažeidžiamus asmenis, kurie gauna kompensacijas už šildymą, bet visus, kurie naudojasi centralizuotu šildymu. Premjero patarėjas finansams Stasys Jakeliūnas antradienį žurnalistams teigė, kad PVM lengvata šildymui yra naikintina ir ydinga, nes ja naudojasi ne tik mažas, bet ir dideles pajamas gaunantys žmonės.

Panaikinus PVM lengvatą, sąskaitos už šildymą išaugtų apie 11 procentų.

Paskatintų, bet kiltų neaiškumų

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto nariai pritaria, jog padidėjusios sąskaitos paskatintų senų daugiabučių gyventojus pagalvoti apie išlaidų sumažinimą kompleksiškai atnaujinant savo būstą. Tačiau jie įžvelgia ir tam tikrų pavojų, kurių galėtų atnešti tokia naujovė.

„Gal tai daugiau paskatins renovuoti, bet kaip tada su tais žmonėmis, kurie gauna minimumą?, - svarstė komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas. – Manau, darbo grupė turėjo atsakyti į klausimą, kaip jie tada susimokės už šilumą.“

Valdančiųjų koalicijos atstovo Seime manymu, tokia tvarka iš dalies būtų teisinga. „Truputį yra neteisinga, kai žmogus gauna 10 tūkstančių ir tas, kuris gauna 2 tūkstančius, gauna lengvatą. Manau, jie per tą prizmę žiūrėjo ir ta linkme ir ėjo, kad tą teisingumą atstatytų“, - sakė jis.

Pasak A. Salamakino, lengvatos panaikinimas turės įtakos renovacijos įgyvendinimui. Tačiau, jo manymu, kelis metus dėl to kils keblumų. „Tai tikrai turės įtaką. Žmonės supras, kad lengvata mažėja. Ypač tie, kurie turi vidutines ir mažesnes pajamas, juos tikrai paskatins renovuoti būstus, - kalbėjo Seimo narys. – Renovacija išsyk nebus padaryta per metus, tai čia palies žmones, kurie yra sunkioje padėtyje, bet manau, kad yra atsakymų į tuos klausimus.“

Abejoja dėl priemonių pasirinkimo

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas, Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Paulius Saudargas teigė, kad padidėjusios sąskaitos būtų paskata žmonėms pasiryžti renovuoti būstą. Tačiau jis abejojo dėl to, ar toks būdas būtų tinkamiausias.

„Paskata tai yra, bet klausimas, kokiomis priemonėmis mes bandome žmones priversti renovuoti. Ar griežtomis, ar juos reikia įtikinti parodant jiems privalumus?“, - svarstė jis.

P. Saudargas teigė, kad, jeigu siūlymas atsisakyti PVM lengvatos šildymui pasiektų Seimą, jis sukeltų nemažai diskusijų. „Nesitikėjau dabar tokio posūkio, kad griežtomis priemonėmis žmonės būtų verčiami tai daryti. Vertinčiau dviprasmiškai. Aišku, Seime turėtume tai pasižiūrėti ir diskutuoti“, - sakė Seimo narys.

TS-LKD frakcijos atstovas teigė, kad jį nustebintų, jeigu toks sprendimas būtų priimtas ne šildymo sezono metu. „Šiuo momentu tas klausimas nebėra aktualus. Kai ateis šildymo sezonas, tada bus aktualu, - sakė P. Saudargas. – Matyt, dabar čia taip, pavadinčiau, šiek tiek gudraujama.“