Kaip atpažinti toksinio šoko sindromo požymius

Negalavimas
Negalavimas
  © Organizatoriai
Alfa.lt
2013-04-23 15:00

TŠS – tai šiuolaikinio modernaus gyvenimo rykštė, vis dažniau pasitaikanti infekcija ir jos dažnėjimas tiesiogiai siejamas su neteisingu tamponų naudojimu: per ilgu jų užlaikymu organizme. Dažniausiai TŠS diagnozuojamas moterims iki 30 m.

Dažnai jaunos moterys gyvena intensyviu ritmu: ilgos darbo valandos, per naktį užsitęsiantys vakarėliai, todėl dėl laiko stokos ir nuolatinės veiklos užmiršta tamponus keistis taip dažnai, kaip turėtų.

Menstruacijų metu gimdos kaklelis šiek tiek prasiveria ir gimda tampa daug jautresnė infekcijoms, o užsilikęs tamponas tampa puikia terpe bakterijoms daugintis.

Ypač didelę riziką kelia didelės absorbcijos tamponai, kurie absorbuoja 15–18 g išskyrų. Kai kuriose šalyse tokios absorbcijos tamponai yra net uždrausti.

TŠS susirgimo tikimybė padidėja, jei imunitetas yra nusilpęs, jei sergama virusine ar bakterine infekcija, cukriniu diabetu, ŽIV, lėtinėmis širdies ar plaučių ligomis.

TŠS galima susirgti bet kuriuo menstruacijų metu arba iš karto po jų. Inkubacinis laikotarpis yra 2–10 d. Iš pradžių jaučiami tik silpni ligos požymiai, labai panašūs į peršalimą ar gripą: pakilusi temperatūra, gerklės perštėjimas, galvos svaigimas, pykinimas. Tačiau negydant liga greitai progresuoja ir simptomai sunkėja.

Kaip atpažinti ankstyvuosius TŠS simptomus

1. Staigiai pakilusi kūno temperatūra (virš 38,9). Taip pat gali pasireikšti šaltkrėtis, išpilti šaltas prakaitas.

2. Pykinimas, šleikštulys, vėmimas.

3. Perštinti gerklė.

4. Išbėrimas, einantis po temperatūros pakilimo, primena saulės nudegimą. Bėrimas iš pradžių gali atsirasti ant liemens, vėliau – ant delnų ir pėdų.

5. Viduriavimas. Gali skaudėti pilvo apačią.

6. Žemas kraujo spaudimas, dėl ko gali pasireikšti galvos skausmas, svaigimas, ypač atsistojant, alpimas.

7. Raumenų skausmas, kaulų „laužimas“.

Kilus infekcijai iš pradžių jaučiamas bendras negalavimas, bendras diskomfortas. Nesiėmus priemonių ligonis gali netekti sąmonės. Jaučiant bent kelis minėtus simptomus būtina skubiai kreiptis į medikus, pašalinti tamponą, ar kitą įtariamą infekcijos sukėlimo priežastį. Labai svarbu pasakyti gydytojui apie tamponų naudojimą.

Profilaktinės priemonės

Kadangi makštis nėra sterili, joje visada yra tam tikros mikrofloros, tad ar mikroorganizmai ims daugintis, priklauso nuo kelių veiksnių. Vienas iš jų – higieninių priemonių pasirinkimas.

Jei naudojami tamponai, būtina dažnai juos keisti, prieš tai kruopščiai nusiplovus rankas. Nenaudoti didelės absorbcijos (ultra) tamponų, geriau rinktis mažesnius ir juos dažniau keisti. Ypatingai nerekomenduojama tamponų naudoti per naktį. Naudokite tamponus, pagamintus iš natūralių audinių, medvilnės. Venkite pagamintų iš sintetinio pluošto. Jei jums jau buvo diagnozuota TŠS, jokiais būdais nebegalima naudoti tamponų, nes ši liga linkusi kartotis.

Jei naudojami paketai, rinktis paketus tik iš natūralių medžiagų, be įvairių sintetinių kvapų, ir juos taip pat dažnai keisti.

Šiuo metu Lietuvoje jau sparčiai populiarėja nauja alternatyva tamponams ir paketams, kuri yra saugesnė ir patikimesnė higieninė priemonė menstruacijų metu – menstruacinė taurelė.

„Lunette“ menstruacinė taurelė pagaminta iš aukščiausios kokybės medicininio silikono, kuris dėl savo sudėties yra antibakterinis. Šis silikonas medicinoje naudojamas jau daugelį metų. Iš jo gaminami įvairūs kūno dalių pakaitalai, pvz., širdies vožtuvai, kateteriai. Tad ši medžiaga yra tikrai sterili ir saugi organizmui. Beje, su menstruacinės taurelės naudojimu nėra susieto nė vieno TŠS atvejo nuo pat jos išradimo 1930 m.

TŠS, kaip ir kitos sunkios ligos, dažnėja. Todėl apie jas būtina žinoti ir mokėti diagnozuoti kuo ankstesnėje stadijoje. Ši liga klastinga ir jos komplikacijos skausmingos. Tad verčiau pasirūpinti prevencinėmis priemonėmis iš anksto, teisingai pasirinkite savo higienos priemones, kurios nekenkia sveikatai.