Kaip įveikti patyčias darbe?

Bendradarbiai
Bendradarbiai
© 123rf.com

Daugelis esame susidūrę su patyčiomis mokykloje. Ši tema sulaukia didelio visuomenės dėmesio, nes tyrimai rodo, kad trečdalis žmonių yra kentėję patyčias mokykloje, o apie 10 proc. buvo psichologiškai traumuoti. Vaikai gali būti žiaurūs, bet patyčios nėra būdingos tik vaikams. Daugybė suaugusių žmonių patyria patyčias darbinėje aplinkoje.

Patyčios yra tyčinis ir dažnai iš anksto apgalvotas priešiškas elgesys ar agresija, siekiant nuolatos sugėdinti, pažeminti, įžeisti, įskaudinti auką. Nors patyčios darbinėje aplinkoje yra itin dažnas reiškinys, bet moksliškai tai – visai nauja tema, nes anksčiau patyčios darbe buvo gana retos, o dabar pastebimas staigus ir greitas tokių atvejų skaičiaus augimas.

Kaip atpažinti patyčias darbe?

Jei bendradarbis ar vadovas dažnai arba nuolatos naudoja įvairias priemones, kurios sukelia jums gėdą, skausmą, pyktį, liūdesį ar susierzinimą, norėdamas pasiekti valdžios ir jus valdyti, jis yra agresorius ir jūs patiriate patyčias. Kartais patyčias atskirti sunku, nes darbe susiduriama su įvairiomis asmenybėmis ir įvairiomis situacijomis. Bendradarbis tiesiog gali būti nemalonus žmogus, o vadovas gali naudoti įvairias priemones, kad priverstų jus dirbti geriau.

Įsivaizduokite, kad jūsų bendradarbė arba vadovė, pavadinkime ją Asta, yra nepatenkinta.... geru jūsų darbu. Jūs dirbate per gerai, todėl verčiate ją labiau stengtis. Ji pavydi, nes jūs galite gauti paaukštinimą, kurio ji laukia (laukia, o ne siekia) jau ne vienus metus. Ji stengiasi jums pakenkti įvairiais būdais: skiria „neatidėliotinas“ užduotis, kai iki darbo pabaigos lieka vos kelios minutės (dažniausiai penktadieniais), bando jus įžeisti ir pažeminti prie kitų bendradarbių, komentuoja ne tik jūsų darbą, bet ir asmeninį gyvenimą, vilkina jūsų užduotis, bet kokias jūsų idėjas atmeta, nuolatos apkalbinėja ir negaili įskaudinančių komentarų. Tokį Astos elgesį turite kęsti kiekvieną dieną. Ji ne tik sukelia jums stresą ir įtampa, bet taip pat griauna jūsų karjeros tikslus. Pagrindinis patyčių bruožas mokykloje ir darbe: auka jaučiasi įkliuvusi į spąstus ir neranda išeities iš susidariusios situacijos.

Kaip įveikti patyčias darbe?

Tikriausiai esate girdėję istorijų, kaip vaikams pavyksta įveikti agresorius mokykloje. Vaikas, iš kurio tyčiojamasi, randa jėgų apsiginti, dažniausiai fiziškai – prikulia agresorių kitų vaikų akivaizdoje. Žinoma, toks elgesys pavojingas, be to, jis visai netinkamas darbo aplinkoje, tad kaip įveikti agresorių darbe?

· Gerai žinokite, kokios jūsų pareigos ir teisės darbe. Kiekvienoje darbo įstaigoje yra aiškios taisyklės, nustatančios darbuotojų ir vadovų pareigas bei teises. Neleiskite, kad bent viena jūsų teisė būtų pažeista, ir nebijokite agresoriui pasakyti, kad jis elgiasi neleistinai. Nepamirškite, kad, reikalaudami teisių, turite gerai atlikti savo pareigas. Nebijokite kreiptis į personalo departamentą, aukštesnį vadovą, jei situacija nevaldoma.

· Sudarykite sąrašą pavyzdžių, kaip agresorius kenkia jums ir darbui, jei įmanoma, surinkite ir dokumentus, išsaugokite elektroninius laiškus.

· Pasikalbėkite su artimaisiais ir draugais, nes tik jus vertinantys ir mylintys žmonės padės ištverti didelę įtampą ir stresą.

· Pabandykite pasikalbėti su agresoriumi. Kalbėkite maloniai ir produktyviai: padėkokite, kad sutiko pasikalbėti, pasakykite, kad suprantate, kaip jai ar jam sunku, kiek daug jis dirba, kaip stengiasi ir tada pasikalbėkite tiesiai apie problemą. Paklauskite, kaip kartu galėtumėte ją išspręsti.

· Jei situacija kartojasi, priminkite, kad apie tai jau kalbėjote.

· Jei situacija nesikeičia, galima dar kartą pasikalbėti su agresoriumi, tik šį kartą pasakyti tiesiai, bet vėl – maloniai, kokios problemos jus kankina. Pasakykite, jei situacija nesikeis, jums abiems reikės kreiptis į aukštesnį vadovą ar personalo skyrių. Ne tik kalbėkite, bet ir leiskite agresoriui pasakyti savo nuomonę. Agresorius gali tvirtinti, kad viską tik įsivaizduojate (psichologinis spaudimas) arba jis išsigąs ir sutiks savo elgesį keisti. Pirmu atveju būtina kreiptis pagalbos į patikimą žmogų darbe.