Mokslininkai teigia: naujos kartos kontraceptinės tabletės – dar pavojingesnės

Pavojingos tabletės
Pavojingos tabletės
  © SCANPIX

Nors Prancūzija yra pirmaujanti šalis pagal sunaudojamų kontraceptinių tablečių skaičių, statistika rodo, kad kiekvienais metais vis daugiau moterų visame pasaulyje naudoja hormonines tabletes, kad apsisaugotų nuo nėštumo. Prancūzų mokslininkams nerimą sukėlė tyrimų rezultatai, kurie parodė, kad naujausios kartos kontraceptinės tabletės sukelia daug daugiau mirčių nei ankstesnės kartos. Iš 20 mirčių net 14 sukėlė trečiosios kartos kontraceptinės tabletės, pradėtos pardavinėti per pastaruosius 20 metų.

Ankstesni tyrimai parodė, kad naujausios ir populiariausios kontraceptinės tabletės, kuriose naudojamas sintetinis hormonas drospirenonas, krešulių susidarymą didina 75 proc. nei ankstesnės kartos tabletės. Taip pat 65 proc. krešulių riziką didina ir kontraceptinės tabletės su sintetiniu hormonu ciproteronu.

Visų kontraceptinių tablečių gamybai naudojamas sintetinis estrogenas, bet skirtingos kompanijos renkasi vis kitokias sintetines estrogeno versijas. Sintetiniai hormonai neleidžia ovuliuoti, tirština gleives, kad spermatozoidai nepasiektų kiaušinėlio, arba silpnina gimdos gleivinę, kad apvaisintas kiaušinėlis neįsitvirtintų.

Skirtingi sintetiniai hormonai sukelia ir skirtingą poveikį. Pavyzdžiui, vienos užtikrina, kad nuo tablečių neaugtų svoris, o kitos mažina spuogų kiekį. Dropirenonas, naujausia sintetinio hormono progestino versija, didina kalio kiekį kraujyje. Kalis svarbus nervinės sistemos ir raumenų funkcionavimui, bet jo perteklius sukelia nuovargį, silpnumą, pykinimą, paralyžių, sutrikdo širdies ritmą. Drospirenonas naudojamas populiariausiose kontraceptinėse tabletėse: „Yasmin“, „Beyaz“, „Safyral“, „Syeda“, „Loryna“, „Ocella“, ir „Zarah“.