Pamąstymui

K. Braziulis
K. Braziulis
  © Asmeninis albumas

Atrodo, kad taip negali būti. Juk įsivaizduokite - milijardą litų, t.y. tūkstantį milijonų. Sunkiai suvokiama suma. Už atlikusį milijardą galėsime darželius renovuoti, vaikų namams padėti, ar pensininkams pensijas pakelti, ar...

Tai ne melas, tai - tiesa. ES energetikos komisaras Guntheris Oettingeris patvirtino, kad Baltijos valstybėms sutarus dėl terminalo, jis būtų finansuojamas iš ES struktūrinių fondų, o šalims tereikėtų prisidėti simboliškai. Tada nei verslas, nei gyventojai nebūtų apkrauti našta.

Visų nuostabai ir dideliam nesupratimui mūsų buvusi vyriausybė pasakė - NE. Ačiū, nereikia. Mes patys pasistatysime ir pasistatysime didelį, brangų terminalą. Baltijos regione bus daug terminalų, vienas už kitą didesnių. Mums nereikia pinigų, nes mes jų paimsime iš gyventojų ir verslo. Pasakė ir įvedė papildomą dujų mokestį. Kiekvienas dujų vartotojas nuo š.m. sausio pirmos dienos moka papildomą SGD terminalo mokestį – keturis centus už kubą. Žmonės per metus privačiai bendrovei „Klaipėdos nafta“, kurios pagrindinis akcininkas šiandien yra valstybė, o rytoj gali būti Ševronas, Gazpromas ar Jonas, suneš apie 114 mln. litų, kas mėnesį mokės apie 9 mln., o per dieną - apie 320 000 tūkstančių litų. Įspūdinga.

Kodėl taip vyksta? Kodėl nesinaudojame siūlomais pinigais? Protu nesuvokiama. Tau sako: imk, o tu sakai: ne, nereikia. Kodėl?

Atsakymas slypi čia. Valstybė, kuri valdo „Klaipėdos naftą“, konsultantams už konsultacijas moka 38, 5 mln. litų, tuo tarpu privataus kapitalo koncernas už panašias konsultantų paslaugas sumokėjo beveik 2 milijonus litų.

„Žiniasklaidoje paskelbti skandalingi duomenys apie galimą Energetikos ministerijos vadovų finansinį piktnaudžiavimą jų kontroliuojamoje AB „Klaipėdos nafta“, – teigė V.Žiemelis. – Suskystintų gamtinių dujų terminalo statybos Klaipėdoje klausimais konsultuojančiai įmonei „Fluor S. A.“ skirta didžiulė 38,5 mln. litų suma, o valstybės sąskaita privatiems asmenims galbūt bus permokėta keliasdešimt milijonų litų.“

„Panašiems konsultantams, kaip „Klaipėdos nafta“, išleidome beveik 2 milijonus litų“, – 2011 m. pabaigoje sakė koncerno „Achemos grupė“ prezidentas B.Lubys“.

Atsakymas slypi taip pat čia. AB „Klaipėdos nafta“ iš naujo pradėjo pirkimo procedūras dėl SGD terminalo dujotieko statybos. Numatomi darbai liko tie patys, o terminas, per kurį juos reikia atlikti, sutrumpėjo. Tačiau abi konkurso dalyvės savo siūlomų kainų ne tik nepadidino, o ženkliai sumažino – kiekviena po keliasdešimt milijonų (kalbama, kad kainos buvo sumažintos vos ne per pusę apie 50 -90 mln. litų). Stebuklas!!!

Atsakymas slypi taip pat čia. Kiekvienas galite tęsti tol, kol taps aišku, nors man, asmeniškai, atsakymas jau aiškus. O jums?

/Kastytis Braziulis/