Zuokas įsitikinęs: homoseksualai daro jam spaudimą

Artūras Zuokas
Artūras Zuokas
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt
Alfa.lt
2013-03-07 17:04

Šiemet dar neprasidėjus eitynėms kilo nesutarimas tarp Vilniaus miesto mero Artūro Zuoko ir Lietuvos gėjų lygos narių dėl savivaldybės išduoto leidimo rengti paradą kitoje vietoje, nei numatė organizatoriai.

„Baltic Pride 2013“ eitynių organizatoriai pageidavo žygiuoti nuo Odminių skvero prie Katedros, judant Gedimino prospektu iki Lukiškių aikštės, tačiau savivaldybė skyrė leidimą eiti Upės gatve kitoje Neries pusėje.

Renginio organizatorius toks savivaldybės elgesys papiktino, todėl jie kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą.

Zuoką atakuoja laiškais

Organizatoriai, siekiantys sulaukti kuo didesnio dėmesio, antradienį kreipėsi į Danijos sostinės Kopenhagos merą Franką Jenseną dėl draudimo rengti eitynes pageidaujamoje vietoje. Buvo sulaukta jo laiško merui A. Zuokui, kuriame teigiama, kad F. Jensenas tokiame renginyje dalyvavo jau ne kartą ir, jo požiūriu, tai – dovana ne tik miestui, tačiau ir visiems gyventojams:

„Gerbiamasis A. Zuokai, rašau Jums šį laišką dėl artėjančių „Baltic Pride 2013“ eitynių Vilniuje. Lietuvos gėjų lyga (LGL) informavo mane apie jų patiriamus sunkumus bendraujant su Vilniaus miesto savivaldybe.

Kopenhagoje tokios eitynės vyksta jau 16 metų, aš pats jose esu dalyvavęs jau keturis kartus. Kiekvienais metais pasveikinu eitynių dalyvius Rotušės aikštėje. Šį renginį laikau puikia dovana miestui, džiaugsminga švente visiems jos piliečiams, nepriklausomai nuo jų seksualinės orientacijos.

Nuoširdžiai tikiuosi, kad „Baltic Pride 2013“ renginys vyks taip, kaip suplanuota, pasitarnaudamas visiems Vilniaus gyventojams, parodydamas miesto pasišventimą gerbti homoseksualius, biseksualius ir transseksualius žmones, jų lygybę ir prigimtines žmonių teises.

Kaip kolega, norėčiau pasinaudoti šia galimybe, paskatindamas Jus, Vilniaus savivaldybės vadovą, ne tik užtikrinti dalyvių saugumą eitynių metu, bet ir pasirūpinti, kad renginys galėtų vykti miesto centre, nes tik taip geriausiai gali būti atkreiptas dėmesys į prigimtines Vilniaus gėjų ir lesbiečių teises.

Kopenhagoje mes didžiuojamės, galėdami užtikrinti saviraiškos laisvę visoms miesto mažumoms. Mes tikime, kad saviraiškos laisvė – kertinis demokratijos akmuo. Esu įsitikinęs, kad tiek Jūs, tiek Vilniaus miesto savivaldybė mąstote lygiai taip pat.

Gaila, kad dar neturėjome progos susitikti, bet, tikiuosi, kad tokia galimybė netrukus pasitaikys, o mūsų susitikimas padės sustiprinti ir praplėsti Vilniaus ir Kopenhagos bendradarbiavimą.“

Meras įsižeidęs: esą žeminamas Vilniaus vardas

Vilniaus meras A. Zuokas, komentuodamas šį laišką, smerkė Lietuvos gėjų lygos veiksmus: „LGL parašė laišką daugumai ES merų ir politikų su parašymu paspausti Vilniaus merą ir nusiųsti laiškus. Taigi tokių nuomonių gauname ne vieną. Tai vertinu kaip gana nekorektišką savo miesto ir valstybės žeminimą ir bandymą kurti problemas, kurių nėra. Konstitucija garantuoja įsitikinimų reiškimo laisvę, o mūsų ir policijos pareigūnų reikalas užtikrinti saugumą“, – teigė A. Zuokas.

Savo nuomonę sostinės meras pareiškė ir socialiniame tinkle, kur sulaukta nemažai komentatorių atsiliepimų. Vieni jų pasipiktinę homoseksualų reikalavimais ir pritaria merui, kad bandymai atkreipti dėmesį į save, skundžiantis kitų šalių aukštiems pareigūnams, žemina miesto vardą.

Kiti atkerta, kad jeigu sudaromos kliūtys tarp skirtingos pakraipos atstovų, nieko kito nebelieka, kaip tik skųstis ir ginti savo teises siekiant lygybės ir brolybės.

Primename, kad sausį sostinės savivaldybė išdavė leidimą rengti homoseksualų „Eitynes už lygybę“, tačiau pasiūlė jas rengti Upės gatvėje, o ne Gedimino prospekte, kaip to pageidavo renginio organizatoriai. Savivaldybė tai motyvavo siekiu užtikrinti eitynių dalyvių saugumą. Renginio organizatoriai su savivaldybės sprendimu nesutinka, dėl jo kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą.

 

Zuokas įsitikinęs: homoseksualai daro jam spaudimą

Artūras Zuokas