5 kilogramus svėrusios septynmetės globos namuose buvo kankinami vaikai

Mergaitės nuotraukos Ventos socialinės globos namuose
Mergaitės nuotraukos Ventos socialinės globos namuose
  © Asmeninis albumas

Skriaudėjai jau nebedirba

„Dabar visos tos priemonės panaikintos“, – Alfa.lt patikino Akmenės vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Rūta Žiedienė, prisiminusi, kad dėl Ventos pensiono buvo kreiptasi į prokuratūrą – tai padarė pati dabartinė direktorė.

Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos atstovai redakcijai pranešė, kad 2009 metais dėl situacijos šiuose globos namuose buvo pradėtas tyrimas.

„Dabartinė Ventos socialinės globos namų direktorė globos namuose dirba nuo 2009 metų birželio 15 dienos, nuo 2010 metų pradžios buvo atleisti šie darbuotojai: vyriausioji slaugytoja ir direktoriaus pavaduotoja už netinkamą pareigų atlikimą, už veiksmingos kontrolės nebuvimą, kad gyventojai nepatirtų smurto ir žeminančio elgesio iš darbuotojų.

Dalis tuometinių darbuotojų gavo drausmines nuobaudas, dalis patys išėjo, savo noru“, – paaiškino Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ryšių su visuomene atstovė Lina Burbaitė.

KAUNO MEDIKAI GELBĖJO VOS 5 KG SVERIANČIĄ SEPTYNMETĘ

KOŠMARAS: GLOBOS NAMUOSE NEPRIŽIŪRĖTA SEPTYNMETĖ SVERIA 5 KILOGRAMUS

PREZIDENTĖ REIKALAUJA ATSAKOMYBĖS DĖL GLOBOS NAMUOSE NUALINTOS MERGAITĖS

Tramdomieji ir kibiras ant galvos

Šiuo metu direktorė G. Banienė aiškinasi dėl į Kauno klinikas atvežtos septynmetės globotinės, sveriančios vos 5 kilogramus. Klinikų medikams ji iš pradžių pasirodė marinta badu, paskui – neprižiūrėta. Specialios priežiūros reikalaujančios, įvairių sutrikimų turinčios mergaitės istoriją tiria ir Vaiko teisių apsaugos kontrolierė, ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

„Visi vaikų globos namuose esantys auklėtiniai yra iš tiesų prižiūrimi, jeigu vertinant praeitus laikotarpius, nebuvo nė vieno incidento. Tai yra pirmasis incidentas“, – kol dar nebuvo atliktas auditas globos namuose, specialioje spaudos konferencijoje antradienį sakė Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.

Vis dėlto tamsių dėmių Ventos socialinės globos namuose yra buvę. 2010 metais laikraštyje „Šiaulių kraštas“ rašyta, kad institucijoje, kurioje tuo metu gyveno 204 psichikos, proto ir fizinę negalią turintys vaikai, kurį laiką galiojo kalėjimą primenanti tvarka. Apie vykdytus kankinimus prabilo vietoje išėjusios į pensiją Julijonos Leonaitienės paskirta direktorė G. Banienė.

„Direktore, Diana man apmovė tramdomus ir uždėjo kibirą ant galvos, kam pabėgau 9 valandą“, – tokį šešiolikmečio rašytą prašymą, ištrauktą iš krūvos teismui renkamų dokumentų, ji parodė žurnalistams.

„Agresyvūs“ – į izoliatorių

Naujoji įstaigos vadovė suskaičiavo daugiau nei šimtą vaikams ir paaugliams skirtų tramdomųjų marškinių. „Kai pamačiau mažyčius tramdomuosius marškinius mažiausiems pensiono gyventojams, nebeišlaikiau, apsipyliau ašaromis“, – „Šiaulių kraštui“ pasakojo direktorė.

Dėl skriaudžiamų vaikų ji kreipėsi į pensiono steigėją – Šiaulių apskrities viršininko administraciją, į jį atvyko apskrities Socialinių reikalų, švietimo ir kultūros departamento darbuotojai. D. Banienės teigimu, apskritis iki šiol yra tik parašiusi pažymą dėl šio įvykio.

Pradėjusi dirbti globos namuose, ji sužinojo, kad ten gyvenantys vaikai greičiausiai negydomi: vienas sunkiai sergantis depresija gyventojas kelis mėnesius negavo būtiniausių vaistų, taip pat jiems nebūdavo suteikiamos kineziterapijos paslaugos. Paūmėjus ligoms, vaikai buvo aprengiami tramdomaisiais marškiniais, o „agresyvūs“ ligoniai keliaudavo į izoliatorių.

Kilus skandalui, iš pareigų atleista pavaduotoja Džiuginta Bumblienė ir vyriausioji slaugos administratorė. Buvusi pavaduotoja ir dabartinė pensiono vadovė kurį laiką bylinėjosi teisme.

Tiksliai nežinojusi, kiek metų vaikai globos namuose buvo kankinami, direktorė G. Banienė kreipėsi į tuometinę Vaiko teisių apsaugos kontrolierę Rimantę Šalaševičiūtę. Atvažiavusi į pensioną, ji sakė išvydusi siaubo filmo vertus vaizdus. „Šešiolikmetis, kuriam yra gana nesunkus protinis atsilikimas, papasakojo, kaip jam ir kitiems gyventojams, surištiems tramdomaisiais marškiniais, dėdavo ant galvos geležinį kibirą ir daužydavo per jį. Man tas vaikinukas parodė kibirą, kuriuo buvo „tikrinama klausa“. Tik lazdos nerado, su kuria vaikams buvo daužoma per padus, o vėliau kojas liepiama kišti į šaltą vandenį, kad nebūtų mėlynių“, – tuomet „Šiaulių kraštui“ pasakojo R. Šalaševičiūtė.

Naktimis vaikų rankos dažnai būdavo surišamos diržais, kaklaraiščiais. Direktorė pasakojo, kad taip darydavo naktimis budėję socialinių darbuotojų padėjėjai. Netrukus jie neteko darbo. Nauja direktorė esą visiškai pakeitė pensiono tvarką, diržo ir prievartos taktiką pakeitė meno terapija.

Skriaudimo politikos nebeliko?

„Visos varžymo priemonės panaikintos“, – sakė Akmenės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja R. Žiedienė.

Ji Alfa.lt pasakojo prisimenanti, kad apie vykusį vaikų kankinimą pirmoji ėmė kalbėti nauja direktorė. Situaciją aptarė Vaikų teisių apsaugos skyriaus atstovai, prokuratūra. R. Žiedienės manymu, darbuotojai, kurie netinkamai elgėsi su vaikais, greičiausiai jau nebedirba toje įstaigoje.

 

 

5 kilogramus svėrusios septynmetės globos namuose buvo kankinami vaikai

Mergaitės nuotraukos Ventos socialinės globos namuose
+6