Ar Ūkio banką auditavusi garsi kompanija sulauks nemalonumų?
iš Ūkio banko auditorių paslaugas pirko ir Lietuvos bankas

Ūkio bankas
Ūkio bankas
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt
Tomas Dapkus | Alfa.lt
2013-02-20 07:12

Klimpsta žinomi auditoriai

Šalyje per metus laiko griūvant jau antrajam komerciniam bankui, dar viena žinoma audito kompanija klimpsta bankininkų aferų dangstymo skandale.

„Matom, kiek daug auditorių, turto vertinimo kompanijų tiesiog nekritiškai pasirašo po skaičiais, kuriuos pakiša banko savininkai, todėl, kad jie nori greitų pinigų, nori biznio. Manau, jie ateityje turės daug problemų, todėl, kad kreditoriai, greičiausiai, kurie nukentės, bandys teistis su auditoriais ir turto vertintojais. Taip kad Lietuvai čia bus gera pamoka ir kitose srityse“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas dr. Raimondas Kuodis.

Praėjusį antradienį Lietuvos bankas laikinai apribojo Vladimirui Romanovui priklausančio Ūkio banko veiklą ir paskyrė laikinąjį administratorių. Skaičiuojama, kad Ūkio banke yra 500 milijonų litų trūkumas.

2011 m. Ūkio banko finansinės atskaitomybės auditą atliko audito bendrovė UAB „Deloitte Lietuva“. Auditoriai savo nuomonėje akcininkams teigia, kad „atskiros ir konsoliduotos finansinės ataskaitos visais reikšmingais atžvilgiais teisingai atspindi banko ir grupės 2011 m. gruodžio 31 d. finansinę būklę“. Ar šis trūkumas jau buvo, ar jis atsirado 2012, už kuriuos viešos audito ataskaitos taip ir nespėta pateikti?

Anksčiau audito kompanija žiniasklaidai atsisakė komentuoti situaciją dėl Ūkio banko audito ataskaitos.

Neoficialiais duomenimis, įtariama, kad mažai ką su realybe turi ir turto vertinimo bendrovės „Colliers International“ atliktas „Žalgirio“ komplekso vertinimas.

Įklimpę ir „Ernst and Young Baltic“

Dėl „Ernst & Young Baltic“ atlikto AB banko „Snoras“ 2010 metų finansinių ataskaitų audito 2011 lapkričio 17 d. Seimo Audito komitetas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą. Komiteto skundas buvo prijungtas prie banko „Snoras“ išgrobstymo tyrimo, kuriam vadovauja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai. Tačiau tyrimas per tiek laiko mažai kur pasistūmėjo.

Ta pati „Ernst & Young Baltic“, be banko „Snoras“, 2010 metais dar auditavo „Medicinos banką“ ir investicinį banką „Finasta“, o 2011 metais – dar banką „DNB Nord“ ir investicinį banką „Finasta“.

Audito ir apskaitos tarnyba, atlikusi audito įmonės vykdytų AB banko „Snoras“ 2010 metų finansinių ataskaitų auditų tyrimą, birželio mėnesį nurodė Audito rūmams panaikinti auditoriaus Ramūno Bartašiaus, vertinusio banką „Snoras“, auditoriaus vardą, o pačiai įmonei nurodė ištaisyti trūkumus.

Turi atsakyti ir vadovai

Tačiau tuometė Seimo Audito komiteto pirmininkė Loreta Graužinienė yra atkreipusi dėmesį, kad ant „Ernst & Young Baltic“ atlikto banko „Snoras“ audito išvados, kuri „pateikta klaidinga, yra ne tik auditoriaus (R. Bartašiaus – aut. pastaba), bet ir direktoriaus Jono Akelio parašai“. L. Graužinienė tuomet Alfa.lt sakė, kad „direktorius pasirašydamas turi garantuoti, kad atliktos visos kontrolės procedūros, užtikrinti, kad išvada yra teigiama“.

„Įstatyme yra reikalavimas, kad direktorius būtų auditorius. Tam, kad vadovas būtų atsakingas už vidinės kontrolės patikrinimus. Vieni kitų darbą pertikrina, o direktoriaus parašas ir reiškia, kad auditoriaus darbas patikrintas“, – komentavo tuometė Seimo Audito komiteto vadovė.

Audito išvados dėl padėties komerciniuose bankuose yra teikiamos ne tik užsakovui, tai yra bankui, jo akcininkams, tačiau ir priežiūrą vykdžiusiam Lietuvos bankui, bet, svarbiausia, skelbiamos viešai, užtikrinant vartotojus dėl padėties komerciniame banke.

Ironiška, kad ir pats Lietuvos bankas, kaip rodo Viešųjų pirkimų tarnybos duomenys, 2012 metų spalio 9 d. sudarė beveik 240 tūkstančių litų vertės sutartį su Ūkio banką auditavusia UAB „Deloitte Lietuva“ dėl 2012, 2013 ir 2014 metų metinių finansinių ataskaitų rinkinių audito paslaugų pirkimo.

 

 

Ar Ūkio banką auditavusi garsi kompanija sulauks nemalonumų?

Ūkio bankas