Didžiuotis gali ir „pyderai“, ir teatro kritikas Valdas Gedgaudas

Poetas ir teatro kritikas Valdas Gedgaudas
Poetas ir teatro kritikas Valdas Gedgaudas
  © Asmeninis albumas

Recenzija Gintaro Varno spektakliui „Tiksinti bomba“ sukėlė didelį šurmulį visuomenėje, savaitraštis „Literatūra ir menas“ atsisakė ne vienerius metus jam rašiusio V. Gedgaudo paslaugų. „Buvau nustebęs, kai sužinojau apie palankų sprendimą, nes maniau, kad būsiu pasmerktas, apšmeižtas. Po tiek daug ant manęs išpilto purvo, malonu, kad dar yra likę sveiko proto, – tvirtino V. Gedgaudas. – Jei komisijos sprendimas būtų buvęs kitoks, tai būtų sukurtas pavojingas precedentas, kai menininkai, nesutikdami su jų kritika, gali pasitelkti savo gerbėjus ir traiškyti kritikus. O meninės veiklos kritika yra pakankamai specifinis žanras.“

„TIKSINTI LIETUVIŲ „PYDERŲ“ BOMBA“ PASIEKĖ BRIUSELĮ

Pasak V. Gedgaudo, jam truputį nejauku, kad žinomas poetas, vertėjas ir savaitraščio „Literatūra ir menas“ redaktorius Kornelijus Platelis „paskubėjo bent keletą kartų atsiriboti nuo manęs“. „Baimės akys pasirodė per didelės ir primena tuos laikus, kuriuos dar ne visi užmiršome, – kalbėjo V. Gedgaudas, turėdamas galvoje cenzūros supančiotus sovietinius laikus. – Liūdniausia, kad, metaforiškai kalbant, dabar buvau daug kartų apšlapintas Briuselio berniuko“ (besišlapinantis berniukas yra ES sostinės Briuselio simbolis, dėl esą prieš homoseksualus nukreiptos recenzijos buvo pagrasinta atimti paramą „Literatūrai ir menui“ – aut. past.).

Rašė „nelabai mandagiai“

„Literatūros ir meno“ vyriausiasis redaktorius K. Platelis tvirtino, kad V. Gedgaudo paslaugų nebuvo atsisakyta. Esą jis pats „atsiskyrė nuo mūsų“, t. y. „Literatūros ir meno“. Ir ne dėl minimos recenzijos, o kitos – apie „Katedrą“.

„Nesutikčiau, kad mūsų baimės akys buvo labai didelės, tačiau mes norėjome, jog recenzijų autorius tiksliau naudotų savo užuominas. Jos gali būti aštrios, tačiau aliuzijos turėtų būti tikslios, ypač kai jos yra pakankamai neigiamos, – tvirtino K. Platelis. – O kalbant apie tą garsiąją recenziją, tai V. Gedgaudas parašė tokia pačia leksika, kokia naudota ir spektaklyje. Tačiau nelabai mandagiai.“

Pasak K. Platelio, teiginiai, kad savaitraštis patyrė tam tikrą homoseksualiai nusiteikusių grupių ir organizacijų spaudimą, yra teisingi. LŽLEK gavo būtent VšĮ „Europos socialinio fondo agentūros“ direktoriaus Povilo Česonio skundą, kurį pati agentūra gavo iš Karolio Klimkos ir grupės kitų asmenų. Ši agentūra iš dalies remia „Literatūros ir meno“ leidybą.

„Skundą dėl recenzijos etiškumo pateikė būtent ši agentūra, tačiau LŽLEK paaiškinau, kad recenzija taip pat yra meno kūrinys, tad kitoks jos įvertinimas būtų buvęs keistas“, – teigė K. Platelis.

 

Didžiuotis gali ir „pyderai“, ir teatro kritikas Valdas Gedgaudas

Poetas ir teatro kritikas Valdas Gedgaudas