Vardus vaikams dažniausiai keičia emigrantai ir sugrįžėliai

Mėgstami žaislai
Mėgstami žaislai
  © 123rf.com

Pasitaiko ir tokių, kurie su prašymais keisti vaikui duotą vardą Civilinės metrikacijos slenksčius peržengia po kelių mėnesių – esą šis pasirodė netinkamas.

Gyventojų registro tarnybos duomenimis, pernai kitokiais vardais pasivadino ar pavadinti 352 piliečiai. 2011 metais tokių buvo mažiau – 199, o 2006 – 218. Duomenų kokybės kontrolės skyriaus vedėja Nijolė Martinkėnienė Alfa.lt sakė, kad vardų keitimo pavyzdžių yra įvairių: iš Ernestos virstama į Gabrielą, Eva tampa Ieva.

„Pažinojau moterį, kuri po skyrybų su vyru pakeitė penkerių metų sūnaus vardą“, – žiniomis apie pakeistus vardus internete dalijasi moteris.

„Pasikeičiau vardą iš Eglutės į Eglę, bet darbe visi vis tiek vadina Eglute“, – skundžiasi kita.

Pagal 2011 metais įsigaliojusias naujas Lietuvos Respublikos teisingumo ministro tvirtinamas Asmens vardo, pavardės, tautybės keitimo taisykles, nepilnamečio vaiko, kuriam yra suėję 3 mėnesiai, vardas gali būti keičiamas, jeigu turimas neatitinka jo interesų.

Vaiko vardas turi atitikti jo lytį, neprieštarauti viešajai tvarkai, vaiko interesams ir gerai moralei.

„Dažniausiai vardai keičiami lietuviams apsigyvenus užsienyje – du vardai keičiami į vieną, arba vienas vardas pakeičiamas kitu. Tai daro užsienyje gyvenantys lietuviai dėl psichologinių sunkumų, kuriuos patiria dėl vardo. Paprastai tokiu atveju vardai keičiami vaikams. Pavyzdžiui, gražus lietuviškas vardas Gabrielė Italijoje gali asocijuotis su berniuko vardu Gabrielle, kai kurių kitų šalių kultūrose įprasti lietuviški vardai turi neigiamą reikšmę“, – sakė Teisingumo ministerijos Informacijos valdymo ir visuomenės informavimo skyriaus patarėjas Audris Kutrevičius.

Tėvų prašymų pakeisti vardą atžaloms pasitaiko kelios dešimtys per pusmetį. Rečiau pasivadinti kitaip nusprendžia patys suaugusieji.

Vaikui iki 3 mėnesių vardą pakeisti galima prašyti Civilinės metrikacijos skyriuose. Tuo metu vyresniems vaikams jau reikės gauti Teisingumo ministerijos išvadą, rašyti prašymą, kuriame teks išdėstyti argumentus, kodėl jiems pritiktų naujas vardas. Būtinas ne tik abiejų tėvų sutikimas – dešimties sulaukęs vaikas ir pats turi parašyti sutikimą keisti vardą.

„Nauja vardų keitimo tvarka egzistuoja tik metus, dar nėra pasitaikę atvejo, kad tie patys žmonės savo vaikui keistų vardą kelis kartus. Vardų „grožio konkurso“ nėra, ministerija įdėmiai analizuoja šią situaciją.

Dauguma gautų prašymų motyvuoti, pagrįsti skirtingomis kultūromis, aiškinama, kad lietuviški vardai užsienyje skamba negražiai“, – pasakojo A. Kutrevičius.

Gimę užsienyje vaikai, jų tėvams po kurio laiko nusprendus grįžti į Lietuvą, su užsienietiškais vardais mūsų šalyje pasijunta nepatogiai. Dėl fonetikos kai kurie vardai iškraipomi.

„Mane nustebino ir tai, kad kartais tėvai po kelių mėnesių apsigalvoja – vardas vaikui netinka, reikia kito“, – pastebėjo Teisingumo ministerijos atstovas.

„Kartais pabandome nuo labai keistų vardų atkalbėti, nors labai retais atvejais pavyksta, – Alfa.lt yra sakiusi Akmenės rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Janina Kenstavičienė. – Tenka įrodinėti, kad vardas nėra labai tinkamas, nedera su pavarde. Buvo tokių atvejų, kai žmonės padėkojo“.

Paprastai metrikacijų darbuotojai, žinodami, kad neturi teisės kištis į privačius reikalus, į galintį vaikui kelti problemų vardą tėvų dėmesį atkreipia subtiliai.