Populiariausi kūdikių vardai 2012 metais

Kūdikis
Kūdikis
© 123rf.com

Populiariausi šių metų kūdikių vardai – Emilija ir Matas. Antrąją vietą dalijasi Austėja ir Dominykas, trečiąją – Gabija ir Lukas. Pernai lietuviai taip pat dažniausiai savo sūnums duodavo Mato vardą, o vietoje Emilijos pirmoje vietoje buvo Ugnė.

Gyventojų registro duomenimis, nuo pernai metų sausio 1 dienos iki birželio pabaigos populiariausi mergaičių vardai, dažniausiai pasirinkti mūsų šalies gyventojų, buvo Emilija, Austėja, Gabija, Ugnė, Urtė, Ieva, Gabrielė, Kamilė, Goda ir Viltė. Berniukų vardų dešimtuko pirmojoje vietoje atsidūrė Matas, už jo išsirikiavo Dominykas, Lukas, Dovydas, Nojus, Jokūbas, Emilis, Jonas, Kajus ir Augustas.

Lyginant su pernykščiais duomenimis, iš populiariausių berniukų vardų dešimtuko iškrito pernai šeštoje vietoje buvęs Armandas ir devintąją užėmęs Justas. Septintojoje vietoje buvusi Viktorija šiemet taip pat nebepateko į dešimtuką, o dešimtoje vietoje buvusią Smiltę pakeitė Viltė.

Vilniečiai savo dukras dažniausiai vadino Ievomis, o sūnus – Lukais. Panašiai elgėsi ir kauniečiai, rinkęsi Ievas ir Dominykus. Klaipėdiečiai rinkosi Mariją ir Luką, be to, jų populiariausių merginų vardų dešimtuke atsidūrė anksčiau kiek primirštas vardas Sofija.

Šiauliuose daugiausia naujagimių pernai tapo Emilijomis ir Domais, dešimtuke atsirado ir nelietuviškas vardas Denas. Panevėžyje populiariausi buvo Ugnės ir Luko vardai, į dešimtuką pateko ir retesni Melitos, Armando vardai. Alytiškiai dažniausiai savo vaikus registravo Vaivos ir Dominyko vardais. Vilniečių populiariausių vardų dešimtuke atsidūrė Daniel, Nikita vardai.

Šiemet yra pirmieji metai, kai Lietuvoje registruotas vardas Katalėja – taip pirmąjį pusmetį buvo pavadintos šešios mergaitės.

Prie populiarėjančių mergaičių vardų, kurie kitąmet gali atsidurti dažniausiai pasirenkamų vardų sąrašuose, galima priskirti Rusnę, Luknę, Nerilę, Ameliją, Vasarę, Kamėją, Izabelę, berniukų – Majų, Edgarą, Kristupą, Eriką, Domantą. Lyginant su pernykščiais sąrašais, kiek rečiau suteikiami madingi buvę Kamilė, Greta, Miglė, Evelina, Liepa, Rugilė, Vakarė ir Gustas, Deividas, Ignas, Karolis, Pijus.

Vardus registruojantys civilinių metrikacijų darbuotojai pastebėjo, kad vardų mados keičiasi maždaug kas dešimtmetį, todėl galima tikėtis 2000 metais populiarių Viktorijos, Karolinos, Roko, Tomo, Karolio vardų „atgimimo“.

Valstybinė lietuvių kalbos komisija, remdamasi Gyventojų registro duomenimis, išanalizavo visų 1991–2010 metais gimusių Lietuvos piliečių vardus. Moksliniu aspektu vardus tyrinėjusios darbo grupės vadovė, Vilniaus universiteto docentė, dr. Daiva Sinkevičiūtė su kolegomis nustatė, kad 2006–2010 metais dažniausi mergaičių vardai buvo Kamilė, Emilija, Gabija, Gabrielė, Urtė, Ugnė, Austėja, Augustė, Viktorija, Goda, Deimantė, Rugilė, Viltė, Ieva, Saulė. Matyti, kad populiarėja dviskiemeniai, trumpi ir lietuviams gana įprasti vardai.

„Vis populiaresni tampa trumpiniai – nuo 2007 m. pradeda daugėti baltiškos kilmės dvikamienių asmenvardžių trumpinių (Viltė, Goda)“, – tendencijas savo mokslinėje publikacijoje apibendrino dr. D. Sinkevičiūtė.

Dažniausi berniukų vardai tais pačiais metais – Lukas, Matas, Nojus, Mantas, Dominykas, Rokas, Dovydas, Ignas, Martynas, Justas, Danielius. Per penkerius metus berniukams dažniau suteikti trumpi dviskiemeniai vardai nei mergaitėms.