Dėl moterų nevaisingumo dažniausiai kalti vyrai

Pažeisti spermatozoidai
Pažeisti spermatozoidai
  © 123rf.com

Mokslininkai iš Belfasto universiteto kruopščiai ištyrinėjo vadinamąjį „nepaaiškinamo nevaisingumo“ fenomeną, kai tarytum visiškai sveikos ir jaunos poros niekaip nesugeba susilaukti kūdikio. Pasirodė, kad keturiais iš penkių atvejų dėl to kalti vyrai, kurių spermatozoidų DNR pakitusi..

Mokslininkai sukūrė testą, padedantį nustatyti spermatozoidų pažeidimų mastą ir laipsnį. Tai padės medikams parinkti tinkamiausią gydymo metodą. Daugumoje šeimos planavimo klinikų apie spermatozoidų kokybę sprendžiama pagal jų formą, judėjimo greitį ir koncentraciją. Visi šie tyrimai atliekami stebint per mikroskopą.

Naujame teste pagrindinis dėmesys bus skiriamas smulkiausiems spermatozoidų DNR pažeidimams ištirti. Jei vyro spermatozoidai pažeisti, tikimybė moteriai pastoti labai sumažėja. Jeigu jai vis dėlto pavyksta pastoti, tai padidėja persileidimo pavojus.

Mokslininkai išanalizavo 239 „nepaaiškinamai nevaisingų“ porų padėtį ir nustatė, kad 80 proc. atvejų dėl to kalti nekokybiški spermatozoidai.

„Beveik kas trečiai porai, kurios ilgą laiką nesugeba pradėti kūdikio, gydytojai nenustato jokių akivaizdžių nesėkmės priežasčių ir pavadina jų nevaisingumą nepaaiškinamu, – komentuoja tyrimų grupės vadovė profesorė Sheena Lewis. – Tie vyrai ir moterys gaišta daug laiko ir iššvaisto nemažai pinigų įvairiems gydymo būdams. Mes nustatėme, kad daugumoje atvejų pagrindinė nesėkmės priežastis būna spermatozoidų DNR pažeidimai. Vyrams dabar bus galima skirti tikslinę ir maksimaliai efektyvią terapiją“.