„Zuikių“ medžioklė keleivių kontrolierių akimis
Alfa.lt žurnalistas stebėjo, kaip iš arti atrodo keleivių kontrolierių darbas

Keleivių kontrolė
Keleivių kontrolė
  © Alfa.lt

Norėdama išsiaiškinti, su kokiomis problemomis susiduria viešojo transporto keleiviai, Alfa.lt atliko tyrimą. Mat pastaruoju metu redakciją pasiekė nemažai skaitytojų laiškų, kuriuose žmonės skundžiasi, kad keleivių kontrolė juos nubaudė nepagrįstai.

Su keleivių kontrolieriais praleistas pusdienis padėjo nors šiek tiek suprasti, kodėl tarp kontrolierių ir keleivių nuolat kyla konfliktai.

Pagrindinės problemos – užmaršumas ir nežinojimas

Susitikau su keleivių kontrole pusę aštuonių ryte, Pilaitės prospekte. Ten kontrolieriai dirbo jau visą valandą. Prasidėjus rytiniam pikui, nuspręsta tikrinti autobusų keleivius, važiuojančius į Pilaitę, o ne į miesto centrą, kad nebūtų sutrukdyti į darbą skubantys žmonės.

Kontrolierių teigimu, kai transporto priemonės juda link miesto centro, be bilietėlių važiuojančių keleivių iš miesto pusės nebūna daug. Tačiau patikrinus autobusus – pagauti pirmieji „zuikiai“. Nuleista galva, lydimas kontrolierių drauge su „zuikiais“ buvau nuvestas į keleivių kontrolės autobusiuką, kuriame nesąžiningiems piliečiams išrašomos baudos.

Autobusiuke sėdėjo keturi žmonės – vienas vyras ir trys merginos. Rusakalbis vyras visą laiką kalbėjo telefonu ir skundėsi, kad jį pagavo keleivių kontrolė, todėl jis vėluoja į darbą. Mergina paprasčiausiai pamiršo aktyvuoti Vilniečio kortelę, tačiau toks pasiteisinimas kontrolierių neįtikino.

Kitos dvi sulaikytos merginos – moksleivės. Su jomis buvau pasodintas į kontrolės autobusiuko galą, todėl girdėjau visus jų šnabždesius.

„Na va, pavėluosim į istorijos kontrolinį... (juokiasi). Tu pirmą kartą pagauta? (keleivių kontrolės – aut. past.)“ – klausė mergina savo draugės. Ji atsakė, kad pirmą kartą. „Aš tai jau antrą“, – linksmai nusiteikusios tarpusavyje šnabždėjosi merginos.

Kai kontrolierius moksleivėms pradėjo išrašyti baudos kvitą, viena pradėjo peikti esamą bilietų reformą, neva visiškai neaišku, kaip ja naudotis. Patikrinus moksleivių pažymėjimus paaiškėjo, kad abiejų galiojimas buvo pasibaigęs. Pažymėjimai atimti, o kontrolierius nusivedė merginas į autobusą ir parodė, kaip veikia bilietų sistema.

Neturintiems asmens dokumentų – kelionė į komisariatą

Tik išrašius baudos kvitą moksleivėms ir jas išleidus iš autobusiuko, buvo atvesta vidutinio amžiaus moteris. Patikrinus jos kortelę paaiškėjo, kad ji papildyta, tačiau neaktyvuota. Kodėl neaktyvavo – moteris paaiškinti nesugebėjo.

Per visą šį laiką keleivių kontrolės autobusiuke sėdėjo ir situaciją stebėjo sulaikytas rusakalbis vyras, kuris nesiliovė kalbėti mobiliuoju telefonu. Jis su savimi neturėjo asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų, todėl kontrolieriams jį teko vežti į artimiausią policijos komisariatą.

5-ąjame komisariate vyras pasakė, kad yra Latvijos pilietis, o dokumentų neturi, nes jie yra tvarkomi. Palikę jį komisariate ir pasistiprinę ankstyvais pietumis, kontrolieriai nuvyko į Justiniškių gatvės Kaukaro stotelę.

Iš miesto centro važiuojantys keleiviai turėjo tvarkingai pažymėtus bilietus, tačiau, tikrindamas paskutinį troleibusą, kontrolierius pastebėjo, kad viena keleivė pažymėjo bilietą tik pamačiusi jį.

Nors moteris išlipdama kategoriškai teigė, kad baudos nemokės, vis dėlto paaiškėjo, kad ji pažymėjo jau vieną kartą panaudotą bilietą. Kai kontrolierius išrašė baudos kvitą, moteris pradėjo rėkti, kad suma per didelė, tačiau, anot kontrolieriaus, ne vieną kartą baustiems asmenims minimali bauda yra 60 litų. Po kurio laiko moteris nusiramino, sutiko dėl baudos, pasirašė ant kvito ir išėjo.

Kitas keleivių kontrolės sustojimas – Narbuto stotelė, esanti prie Spaudos rūmų. Joje kontrolieriai tikrino tik troleibusais važiuojančius žmones. Surinkę keleivius, kurie su savimi neturėjo asmens dokumentų, nuvežė į policijos komisariatą, kad būtų nustatyta tapatybė. Taip baigėsi rytinis keleivių patikrinimas.

Keleiviai – vagys, narkomanai ir žudikai

Kontrolierių teigimu, vakarais galima pamatyti kur kas daugiau „linksmybių“ ir itin priešiškai nusiteikusių piliečių, todėl „zuikiu“ nusprendžiau pabūti Naujininkų rajone.

Esą šiame rajone keleivių, važiuojančių be bilieto, užtinkama daugiausia, maža to, dažnai jie būna nusiteikę priešiškai ir kontrolierius provokuoja patys, visaip juos įžeidinėdami arba naudodami fizinę jėgą.

Susitikau su keleivių kontrole įvyko Aušros vartų stotelėje. Trys kontrolieriai tikrino atvykstančius autobusus, o vienas kontrolierius, likęs kontrolės autobusiuke, išrašinėjo baudas. Važiuojančių be bilieto keleivių buvo nemažai, todėl dar vienam kontrolieriui teko padėti išrašinėti baudas.

Daugiausia pagautų be bilieto piliečių – asocialūs, dažnai – neblaivūs. Eidami į kontrolierių autobusiuką jie nesipriešino, o su savimi, tie, kurie turėjo, tempėsi visą mantą. Po kurio laiko autobusiukas tapo sausakimšu, o plačiai atidarytas langas nepadėjo išsklaidyti blogo kvapo.

Išeidami „zuikiai“ kontrolierius visuomet palydėjo keiksmažodžiais ir įvairiais rankų ženklais. Dokumentas, kad žmogus ką tik išėjo iš kalėjimo, anot kontrolierių, neva tapo pasiteisinimu važiuoti be bilieto. Kai kurie tokia privilegija naudojasi daugiau nei pusę metų, nors šis dokumentas tokios teisės nesuteikia.

Pajudėję nuo Aušros vartų stotelės, kontrolieriai pasirinko Kauno gatvėje esančią Spartos stotelę, kurioje situacija nė kiek nepasikeitė. Piliečiai, turėję su savimi asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir gavę baudą, kontrolierius palydėdavo riksmais. Neturėję su savimi dokumento – buvo pristatyti į policijos komisariatą.

Kontrolierių teigimu, yra pasitaikę situacijų, kai paaiškėjo, kad į policijos komisariatą asmens tapatybei nustatyti nuvežtas žmogus yra ieškomas policijos dėl įvairių nusikaltimų: sukčiavimo, vagystės ar net žmogžudystės.

Jaunimas sistemą perpranta sunkiausiai

Po atlikto tyrimo ir pasivažinėjimo keleivių kontrolės autobusiuku paaiškėjo, kad nemažai viešojo transporto keleivių turėjo papildytus, tačiau neaktyvuotus bilietus. Kaip teigė kontrolierius, tai dažnai pasitaikanti problema, mat keleiviai bando aktyvuoti bilietą, kai dar galioja senasis.

„Tarkim, senas bilietas galioja iki šeštos dienos. Dažnai žmonės pasipildo bilietą ir bando jį aktyvuoti tą pačią šeštą dieną. Kadangi galioja vis dar senas bilietas, sistema naujo bilieto aktyvuoti negali“, – teigė kontrolierius.

Jo teigimu, naują bilietą galima papildyti tik tada, kai baigiasi galioti senasis. Jis patarė, kad žmonės, prilietę komposterį kortele, stebėtų, kas parašyta ekrane, nes dauguma, išgirdę garsinį signalą, mano, kad kortelę aktyvavo. Tačiau iš tikrųjų komposteris parodo esamo bilieto galiojimo laiką.

Nors buvo manyta, kad vyresnio amžiaus žmonės sunkiai pripras prie naujos bilietų reformos, paaiškėjo, kad jie sistemą perprato geriausiai. Priešinga - jaunimo situacija, kurie, anot kontrolierių, nuolat skundžiasi.

„Jaunimo vis klausiu, ar jie neturi interneto, ar negali susirasti informacijos apie bilietų reformą – visuomet atsako, kad turim ir galim. Tačiau paklausus, ar nors kartą skaitė informaciją, pripažįsta, kad ne. Dažnai jų klausiu, ar jie mato aplink save vyresnio amžiaus žmones, kurie pagauti be bilietų. Tačiau apsidairę nuleidžia galvas ir tyliai atsako – ne“, – pasakojo kontrolierius.

Keleivių kontrolės teigimu, nuolaidų metas baigėsi ir nuo šiol kontrolė yra sustiprinta, tačiau vis dėlto nežinantiems ar norintiems pasitikslinti visuomet padeda, kaip naudotis „Vilniečio kortele“.

 

„Zuikių“ medžioklė keleivių kontrolierių akimis

Keleivių kontrolė
+11