Vienas VLK vadovų Kriauza pasitraukė iš pareigų

Vytautas Kriauza
Vytautas Kriauza
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt
Tomas Dapkus | Alfa.lt
2012-10-25 15:35

Pasitraukė iš pareigų

Trečiadienį V. Kriauza jau baigė savo karjerą Valstybinėje ligonių kasoje prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Tai Alfa.lt patvirtino tiek Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybė, tiek pati VLK. Ilgametis VLK direktoriaus pavaduotojas valdymui iš pareigų pasitraukė „savo noru“.

VLK direktoriaus pavaduotojas buvo proteguojamas Sveikatos apsaugos ministerijos kanclerio liberalcentristo Rimanto Remeikos. Liberalų ir centro sąjunga visiškai pralaimėjo Seimo rinkimus ir rinkėjų buvo „nušluota“ nuo Lietuvos parlamentinio žemėlapio. Nors R. Remeika yra valstybės tarnautojas, o ne politinio asmeninio pasitikėjimo pareigūnas, manoma, kad suformavus naują Vyriausybę bei SAM politinę vadovybę jis neabejotinai neteks pareigų.

VTEK nebegalės tirti, prokurorai toliau tirs

Laikinoji Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininkė Elena Vaitkienė Alfa.lt sakė, kad VTEK buvo nusprendusi pradėti tyrimą (ar nebuvo pažeistos Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo nuostatos VLK direktoriaus pavaduotojui V. Kriauzai organizuojant radioizotopų ir kobalto šaltinių atviro pirkimo konkursą – aut. pastaba), tačiau jam atsistatydinus ir nebesant darbo santykių su VLK, šis tyrimas nebebus atliekamas.

Tuo metu Specialiųjų tyrimų tarnybos Vilniaus valdyboje atliekamas ikiteisminis tyrimas, kuriam vadovauja ir jį kontroliuoja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai, per kurį tiriamas galimas piktnaudžiavimas tarnyba vykdant viešąjį pirkimą Europos sveikatos draudimo kortelėms įsigyti. Šiam pirkimui vadovavo taip pat tuometis VLK direktoriaus pavaduotojas V. Kriauza. Tyrimas pradėtas pagal Valstybės kontrolės pranešimą. Kaip Alfa.lt informavo Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriuje, tyrimo terminas pratęstas iki gruodžio mėnesio.

Neskaidrus pirkimas

Praeitų metų spalio mėnesį Valstybinė ligonių kasa (VLK) prie Sveikatos apsaugos ministerijos vykdė radioizotopų ir kobalto šaltinių atviro pirkimo konkursą. Pirkimą sudaro 78 dalys, iš kurių trys skirtos šaltinių, skirtų prostatos vėžio brachiterapijai. Pasiūlymus dėl šių pirkimo dalių pateikė trys tiekėjai: UAB „Vitafarma“, UAB „Interlux“ ir UAB „Skirgesa“. Atplėšus vokus VLK komisija nustatė, kad dalyje pirkimų specifikacijas neva atitiko tik UAB „Interlux“. Pirkimas organizuotas taip, kad, iškreipiant sąžiningos konkurencijos principus, sąlygos buvo parengtos iš anksto žinomam gamintojo atstovui – UAB „Interlux“, kurio pasiūlymo kaina buvo net 25 proc. didesnė.

UAB „Vitafarma“ kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą, skųsdama VLK viešąjį pirkimą. 2012 m. balandžio 16 d. apygardos teismas farmacijos kompanijos ieškinį patenkino. Valstybinė ligonių kasa ir UAB „Interlux“ šį apygardos teismo sprendimą apskundė Lietuvos apeliaciniam teismui. Tačiau 2012 m. liepos 24 d. Apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus kolegija savo nutartimi atmetė apeliacinius skundus ir paliko galioti apygardos teismo sprendimą.

Šį neteisėtą, neskaidrų ir konkurencijos prasme nesąžiningą viešąjį pirkimą organizavo tuometis VLK direktorius V. Kriauza. Jis buvo pirkimo komisijos pirmininkas.

Interesų konfliktas

Tačiau per Alfa.lt žurnalistinį tyrimą paaiškėjo, kad VLK direktoriaus pavaduotojas V. Kriauza galėjo būti suinteresuotas atvirą pirkimą organizuoti taip, kad jį laimėtų būtent „Interlux“ bendrovė. Gauti duomenys rodo, kad neteisėtai konkursą laimėjusioje bendrovėje anksčiau dirbo būtent VLK direktoriaus pavaduotojo, vadovavusio pirkimui, sūnus Vytautas Kriauza.

Atsakydami į Alfa.lt paklausimą dėl VLK direktoriaus pavaduotojo valdymui ir darbo organizavimui V. Kriauzos Privačių interesų deklaracijoje pateiktų duomenų apie fizinius ar juridinius asmenis, dėl kurių gali kilti interesų konfliktas, VLK Teisės skyrius buvo informavęs, kad „Vytautas Kriauza 2011 m. Privačių interesų deklaracijoje nurodo, kad gali kilti interesų konfliktas deklaruojančiam einant pareigas valstybinėje tarnyboje: dėl sūnaus Gedimino Kriauzos, kuris yra UAB Office system“ direktorius ir akcininkas ir dėl sūnaus Vytauto Kriauzos, kuris dirbo UAB „Endemik“ vadybininku“.

Tačiau interesų deklaracijoje nebuvo nurodyta, kad V. Kriauzos sūnus Vytautas dirbo UAB „Interlux“. „V. Kriauza darbo VLK laikotarpiu (2004–2012 m.) daugiau nėra nurodęs fizinių ar juridinių asmenų, dėl kurių gali kilti interesų konfliktas“, – sakoma VLK atsakyme portalui Alfa.lt. V. Kriauzos sūnus UAB „Interlux“ dirbo iki 2005 metų sausio 1 d.

Viešųjų pirkimų tarnybos duomenimis, UAB „Interlux“ Valstybinėje ligonių kasoje nuo 2004 metų laimėjo pirkimų už maždaug 10 milijonų litų.

1992–1993 metais V. Kriauza buvo sveikatos apsaugos ministras.

Tuo metu pats Valstybinės ligonių kasos direktorius Algis Sasnauskas jau yra teisiamasis piktnaudžiavimo tarnyba baudžiamojoje byloje. Šią baudžiamąją bylą nagrinėja Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas. VLK vadovas kaltinamas tuo, kad, susitaręs su UAB „Gelsauga“, pavedė savo pavaldiniams organizuoti intelektinės saugos paslaugų pirkimo procedūras taip, kad konkursą laimėtų minėta įmonė. A. Sasnauskas savo kaltės nepripažįsta ir iš pareigų nesitraukia. Trauktis jam nesiūlė ir sveikatos apsaugos ministras liberalcentristas Raimondas Šukys.