Prieš rinkimų pažeidimus – jaunimo protestas trečiadienį

Seimo rinkimai 2012
Seimo rinkimai 2012
  © Robertas Dačkus
Alfa.lt
2012-10-17 08:37

Netylant kalboms apie masinius pažeidimus per Seimo rinkimų pirmąjį turą, šį trečiadienį, spalio 17 d., 11.45 val., prie Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) būstinės (Gynėjų g. 8, Vilnius), rinksis pilietiškai nusiteikę jauni žmonės, kurie įteiks kreipimąsi VRK vadovui Zenonui Vaigauskui.

„VRK vadovui parengtame rašte nuogąstaujama dėl gausybės pažeidimų, užfiksuotų pirmojo Seimo rinkimų turo metu. Žiniasklaidoje paviešinti ir pačių organizatorių, daugelis kurių dirbo apylinkių stebėtojais, užfiksuoti atvejai verčia manyti, kad rinkimams trūko skaidrumo ir demokratinių principų laikymosi“, – rašoma organizatorių išplatintame pranešime spaudai.

Akcijos iniciatoriai buvę stebėtojais per sekmadienį vykusius Seimo rinkimus, yra nusivylę tuo, kad buvo bejėgiai sulaikyti pažeidėjus. „Patys buvome stebėtojai rinkimų dieną, matėme dešimtis pažeidimų, tačiau į mūsų skundus nereagavo nei komisijų nariai, nei policija“, – teigia organizatoriai.

Jaunuoliai mano, kad situacija yra itin rimta ir tikisi, kad jų kreipimasis padės atkreipti VRK dėmesį. „Šios akcijos tikslas – ne tik parodyti, kad buvo labai blogai, bet ir apsisaugoti nuo tokio paties scenarijaus per po dviejų savaičių vyksiantį antrąjį rinkimų turą“, – sako organizatoriai.

Protestuojantys išplatino oficialų kreipimąsi į VRK vadovą:

Šių metų Seimo rinkimų pirmasis turas privertė suabejoti demokratijos būkle Lietuvoje. Dvidešimt dveji nepriklausomybės ir demokratijos puoselėjimo metai, rodos, buvo nurašyti per vieną dieną. Laisvi ir sąžiningi rinkimai – būtina demokratijos sąlyga – nebuvo įgyvendinti.

Jau išankstinio balsavimo metu visos valstybės mastu buvo užfiksuota daugybė pažeidimų. Žiniasklaida mirgėjo pranešimais apie agitaciją prie balsavimo vietų, rinkėjų papirkinėjimą, į balsavimo patalpą įsineštus pažymėtus biuletenius, balsuoti „pristatytus“ nuo alkoholio apsvaigusius rinkėjus. Vėliau pažeidimų sąrašą papildė filmuota medžiaga apie masinį nuteistųjų papirkinėjimą, pranešta apie rinkimų komisijos pirmininkės Raseiniuose išsineštus biuletenius ir kitus incidentus.

Nesąžiningą politinių jėgų elgesį liudija ir rinkimų stebėtojai. Rinkiminė agitacija netoliese balsavimo apylinkių ir jų viduje, rinkėjų vežimas specialiai tam suorganizuotomis transporto priemonėmis prieš tai duodant aiškų nurodymą, už ką balsuoti, ir kiti panašūs veiksmai yra neteisėti. Apie juos stebėtojai iš gausybės apygardų ir apylinkių pranešinėjo visą rinkimų dieną. Nestigo ir neįtikėtinų sutapimų: pavyzdžiui, vienoje apylinkių iš 437 už Darbo partiją atiduotų biuletenių kone pusė buvo arba išvis be kandidatų reitingavimo, arba reitingavo tuos pačius keturis šios partijos sąrašo asmenis eilės tvarka – 70, 130, 133 ir 18.

Apgailestaujame, kad įrodyti pažeidimų mastą ir nubausti kaltuosius beveik nėra galimybių. Matant ir filmuojant vežamus rinkėjus, tačiau neužfiksuojant slapta įvykstančio balso pardavimo momento, pavieniams asmenims įrodyti prasižengimus yra sudėtinga. Padėtį apsunkina tai, kad daugelis incidentų nesusilaukė atitinkamų institucijų dėmesio.

Šie faktai reikalauja VRK ir teisėsaugos institucijų dėmesio. Savo ruožtu raginame svarstyti nuostatas, kuriomis galėtų būti papildytas Seimo rinkimų įstatymas, šiuo metu stokojantis priemonių skaidrių ir sąžiningų rinkimų įgyvendinimui.

Atsižvelgdami į išdėstytą situaciją:

R e i š k i a m e susirūpinimą dėl neskaidraus rinkimų įgyvendinimo ir demokratijos principų nesilaikymo;

K v i e č i a m e Vyriausiąją rinkimų komisiją atsakingai ištirti visus rinkimų metu padarytus ir užfiksuotus pažeidimus bei nubausti jų vykdytojus;

R a g i n a m e imtis visų įmanomų priemonių Seimo rinkimų antrojo turo skaidrumui užtikrinti.