Grassas užsipuolė Izraelį kaip „nekontroliuojamą branduolinę galią“

Guenteris Grassas
Guenteris Grassas
  © SCANPIX
BNS
2012-10-14 17:30

Vokiečių radijui NDR G.Grassas, kurį Izraelis dėl eilėraščio, esą žydų valstybė kelia grėsmę taikai pasaulyje, jau yra paskelbęs persona non grata, sakė: „Izraelis yra nekontroliuojama branduolinė galia“.

„Nepaisoma kelių Jungtinių Tautų (JT) rezoliucijų. Izraelis yra okupacinė jėga ir daug metų vagia žemes, išvaro žmones ir laiko juos antros klasės piliečiais. Izraelyje esama rasistinių momentų“, - pareiškė jis.

„Tai mane liūdina. Ir tai turėtų liūdinti kiekvieną Izraelio draugą, kaip liūdina ir daugelį izraeliečių. Turėtų būti leista apie tai kalbėti“, - pridūrė rašytojas.

G.Grassas, kuris sako laikantis save vienu „Izraelio draugų“, teisinosi dėl kaltinimo antisemitizmu ir pridūrė manantis, kad susilaikyti nuo Tel Avivo kritikos jam yra „nauja antisemitizmo forma“.

Anksčiau šiais metais 84 metų G.Grassas papiktino Izraelį eilėraščiu „Kas turi būti pasakyta“ (Was gesagt werden muss), kuriame kritikuoja Vakarų veidmainiškumą dėl Izraelio branduolinės programos ir pareiškia nerimaujantis, kad Izraelis „gali nušluoti Irano žmones“ dėl grėsmės, kurią žydų valstybė įžvelgia prieštaringai vertinamoje Teherano branduolinėje programoje.

„Kodėl tik dabar sakau – nusenęs, savo paskutiniu rašalo lašu: atominė galybė Izraelis pavojų kelia jau ir šiaip netvirtai pasaulio taikai?“ – sakoma eilėse, kurias balandį paskelbė dienraštis „Sueddeutsche Zeitung“.

Dėl to eilėraščio Vokietijoje ir užsienyje kilo kritikos audra, o Izraelis paskelbė, kad uždraudžia G.Grassui atvykti.

G.Grassas pripažino, jog jam vertėjo konkrečiai nurodyti, kad jo kritika yra nukreipta prieš Izraelio premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahaus) vyriausybę, o ne prieš Izraelio valstybę.

„Tai buvo nerūpestinga“, - pripažino jis ir pridūrė: „Esu pasirengęs tai pakeisti“.

G.Grassas, kuris pasaulyje išgarsėjo 1959 metais debiutiniu romanu „Skardinis būgnelis“ (Die Blechtrommel), ne vieną dešimtmetį spaudė savo šalį rimčiau vertinti savo nacišką praeitį.

Tačiau didelį jo moralinį autoritetą pakirto 2006 metų prisipažinimas, kad būdamas 17-metis jis priklausė liūdnai pagarsėjusiam nacių partijos ginkluotajam sparnui „Waffen-SS“.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.