Kam Venckienės ir Degutienės dvikova kelia isteriją?

Irena Degutienė
Irena Degutienė
© Karolis Kavolėlis

Už Neringos Venckienės vedamą sąrašą artėjančiuose Seimo rinkimuose balsuotų bent 6,5 procento rinkėjų ir patektų į naująjį Seimą. Daugiausia balsų ši partija surenka Kaune, tradiciniame valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) bastione. „Drąsos kelio“ partija apskritai pabrėžia savo oponavimą konservatoriams. Prieš valdančiosios TS-LKD partijos lyderius iškelti ryškūs dešiniųjų pažiūrų kandidatai – tai kelia nerimą valdančiajai partijai. Prieš populiariausią konservatorę, Seimo pirmininkę Ireną Degutienę kandidatuoja pati N. Venckienė. Parlamento vadovės rinkimų štabas įtaria N. Venckienę manipuliacijomis.

Venckienės sąrašas patenka į Seimą

Paskutinė šį šeštadienį paskelbta „Lietuvos ryto“ užsakymu „Vilmorus“ atlikta sociologinė apklausa rodo, kad už N. Venckienės vedamą „Drąsos kelio“ partijos rinkimų sąrašą balsuotų bent 6,5 procento rinkėjų. Taip N. Venckienės vadovaujamas „Drąsos kelio“ partijos sąrašas įveikia 5 procentų barjerą, reikalingą užsitikrinti pergalę Seimo rinkimuose. Daugiausia balsų ši partija surenka Kaune, tradiciniame valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos bastione. „Drąsos kelio“ partija apskritai pabrėžia savo oponavimą konservatoriams. Prieš valdančiosios TS-LKD partijos lyderius iškelti ryškūs dešiniųjų pažiūrų kandidatai: prieš partijos pirmininką ir dabartinį premjerą Andrių Kubilių kandidatuoja Seimo narė Aurelija Stancikienė, krašto apsaugos ministrės, įtakingos TS-LKD vicepirmininkės Rasos Juknevičienės oponentas – Kovo 11-osios akto signataras Algirdas Patackas, o populiariausios konservatorės, Seimo pirmininkės I. Degutienės priešininkė rinkimuose – „Drąsos kelio“ sąrašo lyderė N. Venckienė. Tai kelia nerimą valdančiajai partijai. Parlamento vadovės I. Degutienės rinkimų štabas įtaria N. Venckienę manipuliacijomis.

NEPRIKLAUSOMYBĖS AKTO SIGNATARAS RINKIMUOSE MES IŠŠŪKĮ KARO MINISTREI

Zuoko bute – Venckienės šalininkai?

Visus sostinėje gyvenančius, tačiau gyvenamosios vietos deklaruoti negalinčius žmones Vilniaus meras Artūras Zuokas kviečia užsiregistruoti Vilniaus savivaldybei priklausančiame bute, jo adresas: Gedimino prospektas 24–40. O jis – būtent toje apygardoje, kurioje I. Degutienė kovoja su N. Venckiene. Seimo pirmininkės nerimą sukėlė, kad per pastarąsias savaites bute ėmė sparčiai daugėti gyventojų. Konservatorės rėmėjai įtaria, kad tai gali būti N. Venckienės šalininkai.

„Kiek ir mano rinkimų štabo žmonės pradėjo domėtis, pastaruoju metu pagausėjo registruotų žmonių būtent šitame bute, aš tikiuosi, kad Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) susisieks su Vilniaus miesto savivaldybe ir priims kažkokį sprendimą, ar apribojantį kažkokį, kad, tarkime, iki rinkimų likus tam tikram laikui, neregistruoti dirbtinai naujų žmonių. Ne vieną kadenciją esu išrinkta šitoje apygardoje, dirbu su rinkėjais, o kaip su to buto rinkėjais dirbti, nežinau, nes jų ten nėra“, – LNK „Alfa“ savaitei“ pareiškė Seimo pirmininkė, TS-LKD pirmoji vicepirmininkė I. Degutienė.

Venckienė atmeta Degutienės įtarinėjimus

Vilniaus miesto meras, judėjimo „Taip“ lyderis A. Zuokas sąmokslo teorijomis netiki ir drausti žmonėms registruotis nežada.

„Kas deklaruojasi ir kaip, negaliu atsakyti, nes procedūra paprasta, kiekvienas, kuris nori deklaruoti, čia dirba, atsiunčia prašymą, įmonė užregistruoja ir patvirtina, o už ką ir kaip balsuos tie žmonės, negaliu pasakyti ir net neįsivaizduoju. Tų sąmokslų teorijų kuriama labai daug, tegul politikai bando konkuruoti realiais darbais, o ne bando konkuruoti žaisdami ne pagal taisykles, o su taisyklėmis“, – LNK „Alfa“ savaitei“ sakė Vilniaus meras A. Zuokas.

Pati N. Venckienė tikina, kad apie šalininkų planus persiregistruoti į Vilnių ir balsuoti už ją nieko nežino. Vis dėlto esą I. Degutienei yra ko bijoti.

„Nebent jai bijoti manęs, nes aš jai rimta konkurentė, kaip ir ji man, manau, mes esame tikrai viena kitai didelės konkurentės, tai tik tiek. Man būtų geriau Kaune, bet dėl sąrašo, dėl partijos tikslų man buvo geriau išsikelti Vilniuje, Naujamiesčio apygardoje“, – LNK „Alfa“ savaitei“ kalbėjo kandidatė į Seimą N. Venckienė.

VRK stebi, bet nesureikšmina

VRK tvirtina, kad Naujamiesčio apygardos Gedimino rinkimų apylinkė jau padidėjo trečdaliu. Komisijos pirmininkas nesupranta savivaldybės siūlymo deklaruoti gyvenamąją vietą ne prie savivaldybės, o konkrečiame bute ir žada akylai stebėti naujuosius rinkėjus.

„Mes visiškai nesuprantame, kodėl egzistuoja toks „falšyvas“ adresas, kuriuo žmonės raginami pažeidinėti įstatymus. VRK funkcijos susiveda į tai, kad apygardų komisijos atidžiai stebės situaciją, kad šitas gyvenamosios vietos klastojimas netaptų rinkimų klastojimu“, – LNK „Alfa“ savaitei“ komentavo VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

VRK pirmininkas primena, kad už melagingą gyvenamosios vietos deklaravimą gresia administracinė atsakomybė. Jeigu žmogus deklaruoja gyvenamąją vietą, žinodamas, kad ten negyvena, ir dar iš to gauna naudos, jam gali būti skirta bauda. Tačiau VRK nariai pastebi, kad Naujamiesčio apygardoje per šiuos Seimo rinkimus gali būti iki 50 tūkst. rinkėjų (šioje apygardoje balsuoja užsienyje gyvenantys Lietuvos piliečiai), o bute, dėl kurio kyla nerimas I. Degutienės komandai, šiuo metu registruota tik kiek daugiau nei 1 500 asmenų.