Batų dizaineris Kazakevičius savo darbą lygina su išminuotojo

Balys Kazakevičius
Balys Kazakevičius
  © Asmeninis albumas

Moterų neskirsto į kaunietes ir vilnietes

Tiesa, jau daugybę metų pas jį lankosi toli gražu ne griežtą stilių mėgstantys kariškiai, o asmenybės, norinčios originalios avalynės ir išskirtinumo. Aukštaūgiai sportinininkai, sužibėti trokštančios jaunamartės, verslo vyrai ir moterys… Net garsusis Arvydas Sabonis.

Ateina ir tie, kas negali įpirkti vardinių garsių firmų batų, kurių kaina, pasak Balio, „labai labai aukšta“. Jeigu gali nusipirkti, tuomet neranda reikalingos spalvos. Tuomet ir kreipiasi į Balį, ir gauna, ko nori.

Dizaineris įtinka ne tik vyrams, bet ir moterims: madistėms, įnoringoms damoms, klasikinio stiliaus mėgėjoms. Kaunietis kūrėjas neigia teiginį, esą moterys kaunietės turi ypatingą stilių: „Nepasakyčiau… Be to aš neskirstau moterų į kaunietes ar, pavyzdžiui, vilnietes. Pas mane atvažiuoja ir klaipėdieties, ir šiaulietės. Nepaisant ilgos kelionės, kaštų, sugaišto laiko, mane susiranda…“

Batus gali pagaminti net iš marlės

Balys mėgsta kartoti, kad moteriškas basutes iš kelių dirželių sunkiau pagaminti nei ilgaaulius… „Dažnai sako: kas čia tokio – keletas dirželių… Bet reikia, kad jie atlaikytų kūno svorį, kad koja neišslystų, pirštai neiškristų. Tai – „ažūriniai“, subtilūs dalykai, reikalaujantys laiko ir kruopštaus darbo.“

Nors pats ne kartą įsitikino, kad labiausiai pasiteisina klasika, „dėl viso pikto“ seka batų madas, tendencijas, nors mados pliūpsniams, akibrokštams nepritaria. „Įsisukęs į mados pasaulį bendrauju su dizaineriais, drabužių kūrėjais, negaliu nuo jų atsilikti. Bet madų nediktuoju, stengiuosi tik patarti, ir protingiausios įsiklauso,“– pasidžiaugia.

Žinoma, ne ypatinga moterų kategorija – jaunosios, vis rečiau besirenkančios tradicinę baltą suknelę ir baltus tradicinius batelius… Daugelis jų prašo smėlio, kūno, kremo, dramblio kaulo spalvos batelių, įvairiausių modelių – to, ko neranda parduotuvėse. Pageidavimų būna pačių netikėčiausių – pavyzdžiui, abu jaunieji iškilmėms pasirenka mėlynos spalvos odinius ar verstos odos batus, tačiau apėję parduotuves, tokių neranda. Tada kreipiasi į dizainerį, kuris batus gali pasiūti ne tik iš odos, bet ir iš gobeleno, lino, atlaso. „Galiu pagaminti kad ir iš marlės. Kad tik gražuolei patiktų,“ – šypsosi vyras.

Batai – visuose kontinentuose

Yra įsitikinęs, kad batas turi gerai atrodyti ne tik iš išorės, be ir iš vidaus; ne tik ant kojos, bet ir padėtas koridoriuje ar spintoje. „Yra toks pasakymas – ką suvalgom nesimato…“ Deja, matosi ir tai, ką suvalgom. Taip yra ir su batais – tam tikrose situacijose visas batas pasimato,“ – įsitikinęs išskirtinių daiktų kūrėjas. Balys taip pat nesupranta, kaip galima natūralios odos batui įsiūti sintetinį pamušalą. Juk kojos oda turi nekaisti, kvėpuoti. Todėl bato vidui parenka net trijų rūšių odą – ties pirštais, viduriu, pakulne…

Baigęs darbą bato viduje įspaudžia logotipą „BK“, žymintį, kad batas – jo rankų darbo, ir pagamintas Lietuvoje. B. Kazakevičiaus batai pasklidę po visus žemynus. Nėra tokio žemyno, kur jų nebūtų. „Žmonės šiais laikais migruoja ir visuose kontinentuose po vieną kitą mano gaminuką „vaikšto“, – ne sykį tuo įsitikino dizaineris.

Kaip prižiūrėti avalynę – kad ji kuo ilgiau tarnautų? „Visų pirma avalynė turi būti valoma, plaunama, džiovinama. Todėl reikia turėti kelias poras sezoninės avalynės. Jeigu tuos pačius batus nešiosi rytą vakarą, žiemą vasarą, nenusimausi nuo kojos, ji nespės išdžūti, tarnaus trumpai. Beje, karštyje batų džiovinti negalima. Jie tiesiog susiraitos, susiraukšlės, oda atsisluoksniuos. Batai turi džiūti natūraliai, lėtai ir gerai išdžiūti. O antra – rinktis tik kokybišką avalynę,“– primena elementarias tiesas.

Aukos dėl grožio pasiteisina

Užsieniečius stebina keista mūsų gatvės mada. Kai moterys ir merginos, rizikuodamos nuvarginti kojas ir netgi rimtai jas susargdinti, net eidamos pasivaikščioti dėvi aukštakulnius. Dizaineris įsitikinęs, aukos dėl grožio vis dėlto pasiteisina. Nors viskas priklauso nuo įpročio…

„Pagaminau sykį jaunajai aukštakulnius batus, kuriuos prieš vestuves ji pasimatavo pirmą kartą gyvenime. Pasirodo, ji niekada nebuvo „išlipusi“ iš sportbačių. Ji užsidėjo tuos batelius, įsikibo vyrui į parankę ir sako: „Einam mokytis vaikščioti…“ Štai tokių būna perlenkimų. Bet jeigu moteris dėvėdama batus 8-9 cm pakulne gali išstovėti su jais visą dieną arba išvaikščioti ir gerai jaučiasi, kodėl gi ne? Man asmeniškai moteris, dėvinti aukštakulnius, yra patrauklesnė. Kūno formos išsiryškina, kitokia tampa stovėsena, ji patraukliau atrodo, nepriklausomai nuo jos duomenų. Žemo ūgio atrodys pakylėta, aukšta – dar grakštesnė. Tiesa, aukšta ilgakojė gerai atrodys ir dėvėdama batus žema pakulne, “– į kompromisus leidžiasi dizaineris.

Vyras neneigia pagaminęs ne vieną porą „ekstremalių batų“ „Yra moterų, kurios dėvi batus su 17 cm pakulne, bet tokių parduotuvėje paprasčiausiai nebūna. Taigi kreipiasi į mane, ir aš esu priverstas pakulnę tokiems batams išdrožti ir kietmedžio. Tokie batai turi būti su platforma, kitaip su jais neįmanoma būtų vaikščioti,“– praskleidžia savo kūrybinės virtuvės uždangą.

Kokybę parodo kaina

Aukštoji mada – stulbinančios platformos, žybsinčios lemputės ar paduose plaukiojančios žuvytės skirta podiumui. Su tokiais batais eidamos, Balio pastebėjimu, net manekenės vargsta. Ką jau kalbėti apie moteris gatvėje? Jo nuomone, lemputės ar pakulnėse plaukiojančios žuvytės greičiau atskleidžia dizainio galimybes, kūrėjo fantaziją, bet ne siekiamybę. Tai, kas skirta podiumui, ne visuomet tinka gyvenime.

Kaip išsirinkti patogius, kokybiškus, ilgai tarnausiančius batus? Bato pirkimas – sėkmės dalykas? „Manau, kad bato kokybę pirmiausia atspindi jo kaina. Man nesuprantama, kaip gali geri aulinukai parduotuvėje kainuoti 180 litų! Juk juos gaminant viskas buvo taupoma, viską atliko automatai; apie jų kokybę net kalbos negali būti,“– neabejoja dizaineris.

 

Batų dizaineris Kazakevičius savo darbą lygina su išminuotojo

Balys Kazakevičius
+3