Disidentai: įvykiai Garliavoje buvo baisesni negu okupacija

Mergaitės paėmimas
Mergaitės paėmimas
  © Asmeninis albumas

Į Europos Sąjungos valstybių ir JAV vyriausybes dėl Neringos Venckienės ir jos šeimos politinio persekiojimo kreipęsi Lietuvos disidentai aiškina, jog teisėsauga ne tik pažeidė apie asmenų lygiateisiškumą bylojančią konstitucinę nuostatą, bet ir toliau sistemingai persekioja bei bando nulinčiuoti buvusią teisėją bei jos artimuosius. Disidentų įsitikinimu, mažametės Drąsiaus Kedžio ir Laimutės Stankūnaitės dukros perdavimo motinai operacija ir N. Venckienės persekiojimas primena sovietiniais laikais Lietuvoje vykdytą politiką.

„N. Venckienei, atskleidusiai ir itin kritiškai pasisakiusiai prieš Lietuvos teisėsaugos sistemines ydas ir pažadėjusiai kartu su bendraminčiais patekus į parlamentą jas ištaisyti, teisingumą vykdančios institucijos – teismai, policija, prokuratūra – lyg susitarę ar gavę nurodymą iš viršaus pradėjo taikyti dvigubus standartus ir elgtis su ja kitaip, nei anksčiau elgdavosi su kitais Lietuvos piliečiais“, – teigiama disidentų kreipimesi į užsienio valstybes.

Anot disidentų, teisėsauga pamynė įstatymus ne tik gegužės 17-ą dieną, kai specialios operacijos metu N. Venckienei be parlamento sutikimo buvo suvaržyta laisvė, jai užlaužiant rankas, įsiveržiant į privačią buvusios teisėjos teritoriją.

Laiške užsienio valstybėms aiškinama, jog valdžios institucijos „įstatymus užmiršo“ ir tada, kai, nesulaukus prezidentės pažadėto ir prokuratūros pradėto tyrimo dėl įvykdyto smurto prieš N. Venckienę, jos globojamą brolio mergaitę ir juos palaikiusius taikius Lietuvos piliečius, pirmą kartą Lietuvos istorijoje nusprendė pateikti sąskaitą piliečiui už prievartos veiksmus, panaudotus prieš jį patį.

Disidentai taip pat yra įsitikinę, jog ir šiuo metu, kai N. Venckienė paskelbė dalyvausianti Seimo rinkimuose, teisėsauga stengiasi susidoroti su buvusia teisėja, mat kvietimai į prokuratūrą N. Venckienei atvežami tiesiai į ligoninę.

Jų nuomone, tokie prokurorų veiksmai rodo, jog yra kišamasi į N. Venckienės gydymo procesą bei stengiamasi kuo greičiau ją nuteisti dar iki parlamento rinkimų.

„Niekada nemanėme, kad reikės kreiptis į užsienio valstybes“, – trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė Nepriklausomybės akto signataras Algirdas Vaclovas Patackas.

Anot signataro, teisėsaugos institucijų veiksmai Lietuvoje tampa panašūs į Rusijos, Ukrainos ar Baltarusijos valdžių propaguojamą politiką.

„Ten irgi vyksta politinis persekiojimas, naudojantis įstatymais. Tai yra iškreipta demokratijos forma, legaliai panaudojant įstatymus, nebaudžiama už įstatymo pažeidimus, o persekiojimui panaudojami įstatymai. Tai būdinga Sovietų Sąjungos valdžios vykdytai politikai. [...] Aišku, Lietuvoje nėra toks persekiojimo mastelis kaip Baltarusijoje, bet, jeigu niekas nesiims jokių veiksmų, tai situacija gali tapti dar blogesnė ir panaši kaip kai kuriose mūsų Rytų kaimynėse“, – dėstė A. V. Patackas.

„Teisėsaugos institucijos pajuto savo galią, nebaudžiami veikia toliau, o politikai tik žiopso, nieko nedarydami“, – pridūrė signataras.

Spaudos konferencijoje taip pat dalyvavusi buvusi disidentė, sesuo Nijolė Sadūnaitė baisėjosi tuo, jog teisėsaugos institucijos, tirdamos N. Venckienės galimai padarytus nusikaltimus, net neatsižvelgė į visuomeninės komisijos, tyrusios gegužės 17 d. įvykius Garliavoje, išvadas.

Visuomeninė komisija tuomet nustatė, jog smurtas buvo panaudotas tiek prieš N. Venckienę, tiek prieš jos buvusią mažametę globotinę, tiek prieš Garliavoje susirinkusius žmones.

„Teisėsaugos institucijos net neatsižvelgė į prezidentės teiginius, jog smurtas prieš vaiką negali būti panaudotas. [...] Gegužės 17 d. buvo baisesnė už okupaciją. Sausio 13-ąją ginkluoti okupantai taip nesielgė, kaip pareigūnai Klonio gatvėje“, – aiškino N. Sadūnaitė.

Su rinkimais nesusiję

Disidentai akcentavo, jog kreipimasis į užsienio valstybes dėl politinio buvusios teisėjos N. Venckienės, dalyvausiančios parlamento rinkimuose, persekiojimo nėra niekuo susijęs su rudenį vyksiančiais Seimo rinkimais.

„Prieš dvi savaites kreipėmės į prezidentę, ministrą pirmininką, Aukščiausiojo Teismo pirmininką, generalinį prokurorą ir kitus aukščiausius valdžios pareigūnus, tačiau jokios reakcijos nebuvo, todėl nusprendėme pagalbos ieškoti užsienyje. [...] Tiems, kurie mano, jog užsiimame rinkimų akcija, galiu pasakyti, kad mes tiesiog reaguojame į teisėsaugos veiksmus, į tai, kaip jie elgiasi su N. Venckiene. Jie nori N. Venckienę izoliuoti, nulinčiuoti ir toliau sėdėti savo šiltose vietose“, – žurnalistams aiškino s. N. Sadūnaitė.

Disidentai: įvykiai Garliavoje buvo baisesni negu okupacija

Mergaitės paėmimas