Sirijos armija toliau puola Alepo miestą
šalis turi naują premjerą

Mūšis dėl Alepo
Mūšis dėl Alepo
  © SCANPIX
Alfa.lt | BNS
2012-08-09 11:50

1964 metais gimęs W. al Halki kilęs iš pietinės Derijos provincijos, kuri yra jau 17 mėnesių vykstančio sukilimo prieš B. al Assado režimą lopšys.

Kaip ir R. Hijabas, W. al Halki priklauso daugumą Sirijoje sudarančiai sunitų bendruomenei. Sunitai yra pagrindinė šalį apėmusio sukilimo varomoji jėga.

Jis pakeitė laikinąjį premjerą Omarą Ghalawanji, kuris buvo paskirtas praėjus kelioms valandoms po R. Hijabo atsimetimo. O. Ghalawanji, kaip ir pats B. al Assadas, priklauso alavitų mažumai, kuri dominuoja šalies politiniuose sluoksniuose ir kariuomenės vadovybėje.Tokie perstumdymai leidžia spėti, kad B. al Assadas siekia išlaikyti įvaizdį, kad jo valdžia remia platesni visuomenės sluoksniai, ne vien mažumą šalyje sudarantys alavitai.

 

Sukilėliai skelbia įvykdę „taktinį atsitraukimą“

Kiek anksčiau opozicinė Laisvoji Sirijos armija (LSA) patvirtino pasitraukusi iš dalies Saladino rajono Alepe, kuriame nuo liepos 20 dienos vyksta įnirtingi susirėmimai su vyriausybės pajėgomis.

„LSA atsitraukė iš dviejų gatvių, kuriose pastarosiomis dienomis vyko kovos“, - sukilėlių Dara al Šahbato brigados vadas Hossamas Abu Mohammedas sakė telefonu naujienų agentūrai AFP. - Kovotojai traukiasi į Sukario rajoną, kuriame ruošiasi kontratakai prieš armiją.“

LSA taip pat tvirtina, kad į jos pusę perėjo vyriausiasis B. al Assado administracijos protokolo specialistas Muhi al Din Maslamani.

Ketvirtadienio rytą Sirijos karinės oro pajėgos vėl bombardavo sukilėlių užimtus rajonus Alepe. Apie tai pranešė žmogaus teisių aktyvistai.

Nuo 3 val. vietos (ir Lietuvos) laiku buvo intensyviai bombarduojami Hanano, Saif al Daulos, Šaaro ir Šakuro rajonai, nurodė padėtį šalyje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR).

Keliuose šio šiaurinio miesto priemiesčiuose buvo girdimas šaudymas, informavo vietos opozicijos aktyvistų tinklas - Vietos koordinavimo komitetai.

Teigiama, jog trečiadienį smurtas Sirijoje nusinešė 167 žmonių gyvybes: žuvo 95 civiliai, 54 kariai ir 18 sukilėlių, nurodė SOHR, pridūrusi, kad Alepe žuvo 33 žmonės, įskaitant 24 civilius ir devynis sukilėlius.

Palaikomos tankų ir aviacijos, prezidentui Basharui al Assadui ištikimos pajėgos trečiadienį pradėjo didelį puolimą prieš sukilėlius, kurie tvirtina kontroliuojantys pusę Alepo.

Irano iniciatyvą Vakarai vertina skeptiškai

Artimas Sirijos sąjungininkas Iranas ketvirtadienį organizuoja konferenciją, kurioje turėtų dalyvauti mažiausiai 12 valstybių, tarp jų - B. al Assadą remiančios Rusija ir Kinija.

Irano užsienio reikalų ministras Ali Akbaras Salehi trečiadienį straipsnyje JAV dienraštyje „The Washington Post“ perspėjo, kad B. al Assado režimo žlugimas turėtų katastrofiškų pasekmių Artimųjų Rytų ir Persijos įlankos regiono šalims.

„Sirijos visuomenė yra graži tautų, tikėjimų ir kultūrų mozaika, kuri būtų sudaužyta į gabalus, jeigu prezidentas B. al Assadas staigiai kristų“, - nurodė jis.

Nors A. A. Salehi teigė, kad Iranas ieško „visų interesus“ atitinkančio sprendimo, Vakarų diplomatai skeptiškai atsiliepė apie šią konferenciją, vadindami ją mėginimu nukreipti dėmesį nuo kruvinų įvykių Sirijoje ir išlaikyti B. al Assado valdymą.

„Šiitiškos respublikos palaikymas al Assado režimui sunkiai suderinamas su nuoširdžiomis pastangomis sutaikyti visas stovyklas, - sakė vienas Teherane dirbantis Vakarų diplomatas. - Tai rodo, kad Iranui pristigo idėjų.“

Tuo tarpu kitas Vakarų diplomatas sakė, kad Teheranas stengiasi išplėsti Sirijos lyderio šalininkų ratą.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Sirijos armija toliau puola Alepo miestą

Mūšis dėl Alepo
+2