Kelmiškių ir svečių laukia naujas Tradicinių amatų centras

Amatai
Amatai
  © Organizatoriai
ELTA
2012-07-16 17:36

Projekto vadovas Vilmantas Kizis sako, kad Amatų centras bus puiki priemonė reprezentuoti Kelmės kraštą, kaip kūrybingų ir darbščių amatininkų kraštą. Pagal projektą sutvarkytos akmentašių dirbtuvės, įsigyta reikalingos įrangos, įrankių, būtinų darbui su akmeniu. Patalpos yra pritaikytos darbui žiemą ir vasarą.

Visiškai atnaujintos abi Kelmės dvaro rūsių salės, sumontuota moderni vėdinimo sistema, įrengta keramikos krosnis, darbastaliai. Projekto vertė - daugiau kaip pusė milijono litų. Didžioji dalis lėšų išleista rangos darbams, įrangai pirkti, rašo „Šiaulių kraštas“.

Atidarymo svečiams Kelmės kultūros centro direktorius Arnas Arlauskas pasakojo, jog restauruojant dvaro rūsius rasti laiptai, o vienoje iš laiptų nišų - unikalus dokumentas, 1671 metų liepos 7 dieną karaliaus Zigmanto Trečiojo duota privilegija Kelmėje įkurti amatininkų broliją.

Senoviniame dokumente esą nurodoma, kad „amatininkais gali tapti Romos katalikai ir geri žmonės“, tapę - privalo laikytis savo amato ir pašaukimo.

Amatininkų dirbinius draudžiama išvežti iš miesto, Kelmėje užginta prekiauti žydišku muilu, vengriškom „tručyznom“ ir kiniškom grabnyčiom. Nors šis „dokumentas“ buvo išgalvotas, dalis atidarymo dalyvių patikėjo jo tikrumu.

Kelmės dvaro ansamblis - valstybės saugomas kultūros paveldo objektas, vertinamas kaip retai išlikusi baroko stiliaus Lietuvos provincijos dvaro sodyba. Kelmės dvaro ansamblio mūriniai rūmai statyti 1780 m., dviaukščiai bokšto išvaizdos vartai - 1668 m. Iki šių dienų yra išlikę devyni šios sodybos dvaro laikotarpio pastatai.

Istorikų teigimu, Kelmės dvaras - vieta, kur pirmiausia Lietuvoje prasidėjo 1831 metų sukilimas prieš carinę Rusiją.